Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

VITEZA LUMINII

Creat de viorel.petre, Martie 21, 2008, 09:31:33 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Electron

viorel, ai cumva impresia ca este o contradictie intre culoarea neagra a gaurilor negre si faptul ca nimic nu scapa gravitatiei lor? Care este acea contradictie?

e-
Don't believe everything you think.

Adi

Electron, mersi ca ii tot raspunzi lui Viorel. Eu chiar am cumparat saptamana trecuta din State "The Elegant Universe" de Brian Greene si o citesc abia acum. Explica asa de frumos toate aceste chestii de teoria relativitatii incat ma intreb daca nu a fost cumva tradusa si publicata in Romania. Stii unde as putea verifica asta? Cautand pe google dupa "Universul elegant Brian Greene" nu imi aparu nici un nume de editura. Viorel, in ce clasa sau an de facultate esti? Ce fizica ai studiat pana acum? Nu imi e clar nivelul tau de pregatire din intrebarile tale laconice si din faptul ca nu stii sa asculti activ, adica dupa ce Electron iti da o explicatie detaliata sa reiei si sa spui: Electron, uite ce am inteles eu din ce ai zis tu si apoi sa detaliezi cu propriile cuvinte ce ai inteles. Asa se face, daca vrei cu adevarat sa inveti. Si apoi iei metodic si studiezi fizica de a 12-a. Cu bine si te asteptam cu raspunsuri!

Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

viorel.petre

da nivelul meu de pregatire este mediu (liceu)si pot sa spun ca imi place fizica ,care in liceu nu prea am avut  ocazia sa o invat din pricina sistemului si a profei  .Tot ce stiu despre fizica in general  am vazut pe la tv si prin diferite documentare de pe net.Daca am suparat pe cineva cu intrebarile mele imi cer scuze dar tot ce vreau eu este sa inteleg niste lucruri

Electron

Viorel, sa stii ca pe mine nu ma deranjeaza deloc intrebarile tale, si sper sa nu te fi deranjat cu tonul raspunsurilor mele. Daca esti cu adevarat interesat de subiectele de aici, eu te invit si te incurajez sa participi in continuare. :)

e-
Don't believe everything you think.

viorel.petre

eu de ce am intrebat de ce gaurile negre sunt negre pt ca em inteles ca si fotonii sunt atrasi in acest vortex si avind aceasta cantitate de materie si energie comprimata intrun punct atit de mic ,nu cred ca nu sunt emisii de fotoni .In alta ordine de idei un corp cred ca ar putea atinge viteza luminii in cadere spre acest "obiect"(sa nu uitam eu gindesc newtonian ;D)

Adi

Viorel, si eu te incurajez sa participi. Eram doar curios. Ma bucur cu atat mai mult sa vad ca oameni ce au terminat deja scoala inca sunt incantati de scoala. Ai studiat si articole de stiri de stiinta de la stiinta.info si articole de fizica de la fizicaparticulelor.ro? Te mai asteptam cu intrebari.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro