Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Experienta mistica

Creat de misticdavid, Septembrie 08, 2009, 11:29:37 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

misticdavid

Caut persoane interesate de mistica indiferent de sex,pot initia in interiorizare si cunoasterea lui Dumnezeu pe calea experientei directe a sufletului.Sint crestin ortodox.Nu am interese materiale e un dar pentru cei ce au vocatie mistica.Pentru cei interesati id-ul de mess este misticdavid78

Electron

Ce are crestinismul ortodox cu misticismul? Mai nou e o practica tolerata de BOR?
O alta intrebare ar fi: accepti si musulmani, buddhisti si atei pentru practicile tale mistice?

e-

PS: ce intelegi tu prin "Dumnezeu" ?
Don't believe everything you think.

mircea_p

Pe tine cine te-a initiat? Ceva referinte ai?


adrian

electron, misticismul este credinta in existenta unor forte supranaturale si in posibilitatea omului de a comunica direct cu aceste forte (prin revelatie, intuitie, extaz), adica exact esenta "cunoasterii" crestine.

misticdavid, nu stiu de ce ar vrea cineva sa se alieneze psihic prin mistica, dar nu are nevoie de nicio initiere, exista mijloace mult mai simple. De exemplu, mentinerea unui individ in imersiune completa timp de 6-10 ore duce la aparitia de halucinatii, tulburari fiziologice si de personalitate. La fel, mentinerea unui individ intr-o camera insonorizata timp de mai multe zile are acelasi efect.
Asta-i secretul revelatiilor religioase - delirarea ca efect al izolarii.

Este adevarat ca unii oameni de stiinta au avut "revelatii", dar acestea s-au confirmat in practica si au aparut ca raspuns la framantarile lor, nu au nicio legatura cu "sminteala" mistica.

Electron

Citat din: adrian din Septembrie 09, 2009, 02:11:58 PM
electron, misticismul este credinta in existenta unor forte supranaturale si in posibilitatea omului de a comunica direct cu aceste forte (prin revelatie, intuitie, extaz), adica exact esenta "cunoasterii" crestine.
Ok, dar BOR accepta aceasta practica, chiar data fiind aceasta definitie ?

e-
Don't believe everything you think.

adrian

Acum inteleg la ce te-ai referit... Nu stiu daca misticdavid are acordul celor de la BOR pentru practica sa. Banuiesc ca nu. Eu ma refeream la misticism in general, iar BOR tocmai asta promoveaza.

valangjed

Ieri , mergand pe strada , am primit de la un tip o carte despre sfarsitul lumii.Omul respectiv era adventist.Mi s-a parut interesant . citind cartea , cum aceste carti incep cu idei de bun simt (poluarea , incalzirea globala , comportamentul aberant sau sadic al unor oameni) ,bineinteles cu trimiteri la citate biblice , pentru ca la sfarsit sa ajunga la prostii de genul:sfarsitul lumii a inceput in 1844 dar nu se stie cand va veni.Mai ciudat mi se pare ca oameni cu un anumit nivel de cultura sau chiar oameni care au studiat diferite stiinte (chiar si fizica) pica in aceasta plasa a misticismului.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.