Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Despre asa-zisa conspiratie a istoriei mondiala

Creat de Adi, Septembrie 07, 2009, 02:51:34 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Adi

Mare mi-a fost mirarea cand am descoperit azi pe Youtube un clip de promovare a unei carti in care autorul pretinde ca civilizatia umana a inceput acum doar ... o mie de ani si ca de fapt Antichitatea si Mare Parte din Evul Mediu au fost masluite sa para ceea ce se spune azi oficial despre ele. Clipul are 8 minute si din punct de vedere al scepticului este interesant de urmarit, pentru a vedea ce le mai da unora prin minte. Mi se pare cea mai indrazneata teorie a conspiratiei. Adica sa negi Grecia Antica, Imperiul Roman, China Antica si restul ...

http://www.youtube.com/watch?v=nDtRajr8MYs&feature=related

Ce parere aveti?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

mircea_p

E vorba de un autor rus, nu?
Am vazut si eu un clip despre cartile lui acum cativa ani si am avut aceeasi reactie ca tine, ca e chiar prea mult.
Nu mai stiu cine erau conspiratorii. Parca biserica, ca sa pretinda ca are o istorie mult mai veche, nu?
Unii oamenii nu au deloc simtul timpului, altii pe cel al distantelor, ca cei care pretind ca soarele e la 15 km de pamant.
Poate ca frica de imensitatea lumii in timp si spatiu produce astfel de teorii alternative.


Electron

Citat din: mircea_p din Septembrie 07, 2009, 09:11:49 PM
Poate ca frica de imensitatea lumii in timp si spatiu produce astfel de teorii alternative.
Eu votez pe ignoranta si lipsa de spirit critic si rational drept cauze a acestor fabulatii.

e-
Don't believe everything you think.

mircea_p

Cred ca ar trebui nuantat. Ignoranta este prezenta la cei care imbratisaza si propaga aceste "teorii".
Cei care le inventeaza nu sant intotdeauna ignoranti. In sensul au cunostiinte din diferite domenii. Imeori chiar fosrte multe si detaliate.
Lipsa de spirit critic trebuie sa fie prezenta la toti (si initiatori si propagatori) ca altfel are vedea ca nu merge.

Dar care e motivatia? Vreau sa zic ca poti sa fii ignorant si sa adopti orbeste tot ce iti "spune" stiinta. Se mai intampla si asta, dar mult mai rar.
De ce sant mai atractive teoriile aste "alternative"? Nu cred ca exista un raspuns unic dar incerc sa inteleg unele motivatii. Poate e ceva asemanator cu ceea ce face religia sa aiba atat succes. Satisface o nevoie foarte puternica. Sau mai multe.


valangjed

Si eu am cunostinte , in diferite domenii ,dar imi dau seama unde nu ma pricep (in mare parte)."A gresi e omeneste ,a pesevera in greseala e diabolic".Se intampla , insa , sa mai am si "prostul obicei" de a gandi (nu este un merit al meu ,m-am nascut fiinta umana si in consecinta ,am capatat acest "dar" la nastere) deci orice informatie o trec prin filtrul gandirii si al cunostintelor anterioare.
Oricum , tipul e tare , a depasit si bisericile crestine , care spun ca lumea a fost creata acum vreo 7000 de ani.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

laurentiu

Ce tampenii poate sa debiteze bietu rus:)).Pai sandokan cu "pamantul plat" e nimic pe langa asta

Adrian111

mda faza chiar e tare, dar pare imaginatia unui regizor de SF-uri :)

foton01

Am vazut filmuletul. Am auzit si eu ca dupa revolutia 1917 familia imperiala ar fi trait inafara rusiei, am mai auzit de la revolutie nu a mai fost expus oficial conducatorul casei imperiale si familia sa pentru securitate. Am mai auzit si ca Maria Vladimirovna nu ar avea aceeasi familie in "realitate", aceasta fiind ianafara Rusiei fara  a cunoaste cine sunt de fapt. Toate astea pentru securitate. Bine sunt doar zvonuri....

bbb

Am urmarit si eu clipul acum...La inceput am crezut ca o sa rad, dar nici sa rad nu mai am putere...Eh, asta e, traim in secolul 21...

pardos

J. Scaliger, principalul autor al cronologiei istorice mondiale era bun prieten cu J. Kepler; Fomenko este un autor faimos in Rusia, si a scris zeci de carti de matematica avansata.

valangjed

Si ce treaba are matematica cu datarea inceputului lumii?
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

carpex

Citat din: Adi din Septembrie 07, 2009, 02:51:34 PM
Mare mi-a fost mirarea cand am descoperit azi pe Youtube un clip de promovare a unei carti in care autorul pretinde ca civilizatia umana a inceput acum doar ... o mie de ani si ca de fapt Antichitatea si Mare Parte din Evul Mediu au fost masluite sa para ceea ce se spune azi oficial despre ele. Clipul are 8 minute si din punct de vedere al scepticului este interesant de urmarit, pentru a vedea ce le mai da unora prin minte. Mi se pare cea mai indrazneata teorie a conspiratiei. Adica sa negi Grecia Antica, Imperiul Roman, China Antica si restul ...

http://www.youtube.com/watch?v=nDtRajr8MYs&feature=related

Ce parere aveti?

Cea mai indrazneata teorie propusa pana acum este cea a lui sandokhan, se pare:

http://cercetare.forumgratuit.ro/teorii-ale-conspiraiei-mondiale-f19/istoria-lumii-500-de-ani-vechime-t124.htm

Eruptia vulcanului Vezuviu care a distrus Pompei a avut loc in secolul XVIII si nu in anul 79 e.n., dovezile sunt covarsitoare.
 clona a clonatului incompetent

Electron

Citat din: carpex din Ianuarie 19, 2010, 11:36:48 AM
[...] dovezile sunt covarsitoare.
Chiar? Ai uitat sa spui ca prezentarea este "impecabila", ca esti singurul care a studiat serios aceste teme, ca ceilalti au invatat doar prostii la scoala si ca esti, desigur, clonatul incompetent.

Cam multe scapari, clonatule. Rusine sa-ti fie!

e-
Don't believe everything you think.