Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Energie peste tot

Creat de foton01, Septembrie 02, 2009, 08:22:32 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

foton01

Pentru a produce enrgie electrica in general trebuie sa existe frecare, astfel corpul se va electriza.Frecarea conduce la cresterea agitatiei termice ceea ce conduce la cresterea enrgiei interne a corpului si de aici electrizarea.Insa si cresterea temperaturii conduce la agitatia termica deci la electrizare ,astfel putem produce energie electrica pana si la micul dejud facand oua prajite ,la pranz incalzind supa sau pur si simplu  parcand masina intr-o zi torida in mijlocul unui camp.Putem produce energie electrica si din transformarea energiei mecanice sau chimice. :)

Electron

Citat din: foton01 din Septembrie 02, 2009, 08:22:32 PM
Pentru a produce enrgie electrica in general trebuie sa existe frecare, astfel corpul se va electriza.
Ma cam indoiesc sa fie asa. Mult mai multa energie electrica este produsa in hidrocentrale si centrale atomice decat prin frecare. De unde te informezi cand faci asemenea afirmatii ?

e-
Don't believe everything you think.

Adi

Faci o observatie foarte buna. Atunci cand freci doua obiecte, poti obtine atat incarcare electrica, cat si ridicarea temperaturii. Probabil ca variaza de la material la material care din cele doua fenomene e preponderent. De asemenea, afirmi corect ca energie este peste tot. Toate procesele necesita consum de energie si energia se transforma mereu. Dar tu poate doreai sa aduci in discutie energia utila, cea pentru consumul omului? Ea este mai greu de obtinut, tocmai pentru ca trebuie sa consumi alte tipuri de energie pentru a crea energia calorica sau energia electrica, sau energia mecanica.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Citat din: Electron din Septembrie 02, 2009, 08:57:50 PM
Citat din: foton01 din Septembrie 02, 2009, 08:22:32 PM
Pentru a produce enrgie electrica in general trebuie sa existe frecare, astfel corpul se va electriza.
Ma cam indoiesc sa fie asa. Mult mai multa energie electrica este produsa in hidrocentrale si centrale atomice decat prin frecare. De unde te informezi cand faci asemenea afirmatii ?

e-

De acord cu electron. Exista multe moduri de a produce energie electrica, iar energia prin frecare este istoric vorbind prima descoperita si studiata, dar in afara de experiente scolare, nu se mai produce astazi in mod voit.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

valangjed

Cea mai mare parte a energiei electrice se produce din energie mecanica , nucleara , termica (hidrocentrale, centrale nucleare , termocentrale cum a spus si Electron).Ideea de a folosi pierderile prin incalzire este buna dar este si foarte dificil de pus in practica.Pierderile in conductoare electrice prin efect Joule pot fi anulate prin folosirea supraconductiei dar si supraconductia se obtine destul de greu si necesita consum de energie pentru scaderea temperaturii.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

Adi

Nici eu nu cred ca se poate obtine practic curent electric din caldura. Tocmai pentru ca au caracteristici calitative complet opuse: curentul electric este miscarea ordonata a electronilor, pe cand caldura este miscarea dezordonata a moleculelor.

De asemenea, cred ca trebuie facuta distinctia intre diferitele tipuri de energie electrica: energia statica, obtinuta prin frecare, fara aplicatii practice concrete si curentul electric, care nu se obtine prin frecare, si care este de fapt cel de care avem nevoie pentru lumina, echipament electronic, incalzirea apei la resou si asa mai departe.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

mircea_p

Citat din: foton01 din Septembrie 02, 2009, 08:22:32 PM
Pentru a produce enrgie electrica in general trebuie sa existe frecare, astfel corpul se va electriza.Frecarea conduce la cresterea agitatiei termice ceea ce conduce la cresterea enrgiei interne a corpului si de aici electrizarea.Insa si cresterea temperaturii conduce la agitatia termica deci la electrizare ,astfel putem produce energie electrica pana si la micul dejud facand oua prajite ,la pranz incalzind supa sau pur si simplu  parcand masina intr-o zi torida in mijlocul unui camp.Putem produce energie electrica si din transformarea energiei mecanice sau chimice. :)

Strict vorbind, nu putem produce energie. Putem (in anumite conditii) transforma o forma de energie in alta.
Energia termica nu se poate transforma decat partial in alte forme de energie. (vezi termodinamica)
Faptul ca incalzesti ceva nu inseamna ca produci energie electrica (decat poate intr-un sens foarte departe de cea ce se intelege de obicei prin "a produce energie electrica").

Faptul ca frecarea poate produce atat electricitate cat si caldura NU implica faptul "caldura produce electricitate". E o falsitate logica destul de des intalnita.
De exemplu, "Politistii prind hoti si dau amenzi pentru parcare". Rezulta ca hotii dau amenzi pentru parcare?

foton01

Da ,este greu de pus in practica ceea am pus si se pot obtine cantitati mult mai mari de enrgie electrica prin alte forme.In legura cu frecarea asta scria intr-o culegere de fizica mai veche.

Electron

Citat din: foton01 din Septembrie 03, 2009, 08:18:39 AM
In legura cu frecarea asta scria intr-o culegere de fizica mai veche.
Care culegere? Autor ? Editie ?

e-
Don't believe everything you think.

mircea_p

Ce anume in legatura cu frecarea se zice?
E adevarat ca se poate produce "electricitate" prin incalzire unui material sau structuri (efectul termoelectric sau Peltier). E folosit in termocupluri pentru masurarea temperaturii.
Pentru a obtine un curent continuu (si deci energie) trebuie si o "sursa" rece unde sa se disipeze caldura.
E doar unul din cazurile de folosire a unei DIFERENTE de temperatura pentru a "produce" energie (de fapt lucru mecanic).
Poate ca nu am inteles bine ce ai zis prima data. La asta te referi? Nu are legatura cu frecarea totusi.

valangjed

Citat din: foton01 din Septembrie 03, 2009, 08:18:39 AM
Da ,este greu de pus in practica ceea am pus si se pot obtine cantitati mult mai mari de enrgie electrica prin alte forme.In legura cu frecarea asta scria intr-o culegere de fizica mai veche.
Ma lovesc aproape in fiecare zi de exprimari luate din "culegerile mai vechi",chestii de genul( "energia curge" , "se scurg electronii la masa" sau (cea mai tare) "curgerea campului electromagnetic).Sunt expresii folosite de oamenii mai in varsta , unii dintre ei cu foarte putina educatie stiintifica (ei sunt meseriasi,au invatat "ca curentul electric curge prin conductoare") .Apropo de acesti oameni,am intalnit unul care care mi-a spus ca un generator electric "face energie electrica datorita frecarii intre statorul si rotorul generatorului,altul mi-a spus ca intre primarul si secundarul unui transformator electric trebuie sa existe continuitate ,"altfel cum trece curentul electric din primar in secundar , niciunul dintre ei nu auzise de inductie electromagnetica dar ei erau electricieni.In concluzie cand citesti o carte mai veche incearca sa adaptezi expresiile la stiinta actuala.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

Adi

Sunt oameni care au facut scoli de tehnicieni si care stiau sa foloseasca aparatura, contribuind direct la industrie. Nu stiau ei teoria din spate. Nu trebuie sa le reprosam. Era nevoie de oameni ca ei, nu puteau fi toti ingineri. Acum, din pacate, nu mai avem nici meseriasii pe care ii aveam atunci.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

valangjed

Daca ar fi sa le reprosez ceva acestor oameni (nu e cazul, incerc sa ii inteleg si sa le explic) este faptul ca nu pot sau nu vor sa inteleaga.Eu pot gresi (sigur) dar in final imi recunosc greselile (chiar daca uneori insist in prostia mea fara sa-mi dau seama).
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

VladimirS

Mai exista meseriasi dovada este site-ul peste care am dat. O echipa de oameni care au initiativa si dau dovada de profesionalism asta din ce am vazut pe site-ul lor; Invenţia se referă la un procedeu de utilizare a forţei de gravitaţie pentru producerea energiei mecanice folosite la producerea energiei electrice. Mai multe informati puteti gasi pe site.

Turbina gravitationala

Electron

Citat din: VladimirS din Iulie 20, 2010, 03:51:22 PM
Invenţia se referă la un procedeu de utilizare a forţei de gravitaţie pentru producerea energiei mecanice folosite la producerea energiei electrice.
Tu ai studiat putin "solutia" propusa de acesti "meseriasi" ?

CitatMai multe informati puteti gasi pe site.
Am intrat acolo si nu am gasit informatii pertinente. Sper sa fii tu atat de bun sa dai eventual citatele de rigoare aici, sa le putem analiza impreuna.

Intrebarea mea este: cum se incheie un ciclu din rotatia ansamblului? Ai vazut pe undeva un bilant al energiilor implicate?

e-
Don't believe everything you think.