Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Particulele de baza

Creat de foton01, Septembrie 02, 2009, 01:40:58 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

mircea_p

#30
Citat din: Adi din Septembrie 05, 2009, 07:37:36 PM
Nu inteleg intrebarea. Poti fi mai precis? Orice actiune are nevoie sa respecte legile fizicii, in special cele de conservare.

Poate e o exprimare potrivita pentru scopuri didactice. Dar poate crea confuzie.
Actiunile din natura nu "trebuie" sa respecte vreo lege. Legile fizicii sant derivate pe baza observatiilor asupra actiunilor din natura.
Daca se observa ceva care nu "respecta" legile fizicii atunci se schimba legile. Nu se intampla foarte des, de acord cu tine. Si din cauza asta avem tendinta sa spunem "cutare se intampla asa din cauza legilor lui Newton" sau a conservarii energiei or alta lege.
Dar legile nu sant cauza fenomenelor, cel putin asa inteleg eu.

Din punctul asta de vedere am spus ca din cate stiu eu, nu exista o explicatie mai adanca pentru stabilitatea electronului.
E ceva asemanator cu un analiza unui perpetuum mobile. Conservarea energiei ne spune in fiecare caz ca nu va merge si daca nu avem timp si chef ne putem opri aici.  Dar pentru fiecare caz in parte exista ceva specific care il face sa nu mearga. Desi conservarea energiei ne da un instrument rapid de decizie, analiza detaliior si gasirea greselii in fiecare caz ne da adevarata senzatie ca am inteles ce se intampla si ca stim de ce nu merge.
Poate ca o astfel de explicatie exista si pentru stabilitatea electronului.


cris

Atata timp cat vom privi particulele elementare ca pe niste corpusculi,vom fi foarte intrigati de propietatile lor.Daca le vedem ca niste unde stationare se schimba situatia.

foton01

#32
Spre exempul Pamantul are nevoie de energie ca sa ne atraga? Ce fel de energie? O actiune executata de un corp, ca in exemplu, are nevoie de energie pentru a o executa?
Pare o intrebare banala dar apoi o sa fie una mai interesanta pe baza acestei intrebari.
Multumesc.

Adi

Citat din: foton01 din Septembrie 05, 2009, 07:53:50 PM
Citat din: Adi din Septembrie 05, 2009, 07:37:36 PM
Citat din: foton01 din Septembrie 05, 2009, 07:01:06 PM
Orice actiune din spatiu are nevoie de energie pentru a se desfasura?
Daca da, va rog dati-mi un exemplu.
Multumesc.

Nu inteleg intrebarea. Poti fi mai precis? Orice actiune are nevoie sa respecte legile fizicii, in special cele de conservare.

Spre exempul Pamantul are nevoie de energie ca sa ne atraga? Ce fel de energie? O actiune executata de un corp, ca in exemplu, are nevoie de energie?

Nu, pentru ca Pamantul sa ne atraga nu are nevoie de energie. Asta face forta gravitationala, atrage. Pentru ca Pamantul sa nu cada pe Soare, are nevoie de o balanta intre energia potentiala si energia cinetica, este drept. Dar pentru ca Soarele sa ne atraga nu are nevoie de nici o energie.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

cris

Citat din: foton01 din Septembrie 06, 2009, 08:20:52 AM
Spre exempul Pamantul are nevoie de energie ca sa ne atraga? Ce fel de energie? O actiune executata de un corp, ca in exemplu, are nevoie de energie pentru a o executa?
Pare o intrebare banala dar apoi o sa fie una mai interesanta pe baza acestei intrebari.
Multumesc.
Gresit!Noi o simtim ca o forta de atractie dar e doar efectul distorsiunii spatiotemporale.Din aceasta cauza nu consuma energie.

foton01

Citat din: cris din Septembrie 06, 2009, 12:20:25 PM
Citat din: foton01 din Septembrie 06, 2009, 08:20:52 AM
Spre exempul Pamantul are nevoie de energie ca sa ne atraga? Ce fel de energie? O actiune executata de un corp, ca in exemplu, are nevoie de energie pentru a o executa?
Pare o intrebare banala dar apoi o sa fie una mai interesanta pe baza acestei intrebari.
Multumesc.
Gresit!Noi o simtim ca o forta de atractie dar e doar efectul distorsiunii spatiotemporale.Din aceasta cauza nu consuma energie.

Dar pentru a creea distorsiunea spatio-temporale avem nevoie de energie?

Adi

Citat din: foton01 din Septembrie 06, 2009, 06:52:44 PM
Dar pentru a creea distorsiunea spatio-temporale avem nevoie de energie?

Pentru a curba spatiu-timpul este nevoie de masa, sau de energie, caci sunt tot una. Deci asta zic ecuatiile lui Einstein: masa-energie curbeaza spatiu-timpul si invers, curbura spatiu-timpului spune masei-energie cum sa se miste.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

foton01

#37
Deci pentru a se forma curbura spatiu-timp este nevoie de energie.
Celelalte actiuni din spatiu necesita energie?
Spre exemplu mentinerea legata a cuarciilor up in protoni, necesita energie?

cris

Citat din: foton01 din Septembrie 07, 2009, 08:49:26 AM
Deci pentru a se forma curbura spatiu-timp este nevoie de energie.
Celelalte actiuni din spatiu necesita energie?
Spre exemplu mentinerea legata a cuarciilor up in protoni, necesita energie?

Daca vreau sa-i despart consum energie.

foton01

Actiuniile din spatiu au nevoie de energie pentru a se desfasura?

Electron

Ce intelegi tu prin "actiuni din spatiu" ? Daca vreau sa beau un pahar cu apa in spatiu (asta e un exemplu de actiune pentru mine) atunci da, am nevoie de energie sa indoi mana ca sa duc paharul la gura. La asta te referi?

e-
Don't believe everything you think.

foton01

Citat din: Electron din Septembrie 07, 2009, 11:18:02 AM
Ce intelegi tu prin "actiuni din spatiu" ? Daca vreau sa beau un pahar cu apa in spatiu (asta e un exemplu de actiune pentru mine) atunci da, am nevoie de energie sa indoi mana ca sa duc paharul la gura. La asta te referi?

e-

Da, la asta ma refer.

Adi

Citat din: foton01 din Septembrie 07, 2009, 08:49:26 AM
Spre exemplu mentinerea legata a cuarciilor up in protoni, necesita energie?

Energia potentiala a fortei nucleare tari tine cuarcii in protoni, cred. Tot asa cum poti zice ca energia potentiala gravitationala tine Pamantul in jurul Soarelui. Nu imi dau seama daca e asta exprimare riguroasa.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Citat din: foton01 din Septembrie 07, 2009, 11:36:24 AM
Citat din: Electron din Septembrie 07, 2009, 11:18:02 AM
Ce intelegi tu prin "actiuni din spatiu" ? Daca vreau sa beau un pahar cu apa in spatiu (asta e un exemplu de actiune pentru mine) atunci da, am nevoie de energie sa indoi mana ca sa duc paharul la gura. La asta te referi?

e-

Da, la asta ma refer.

Da, ai nevoie de energie in general pentru a face lucru mecanic. Pentru a indoi mana, ai nevoie de lucru mecanic si atunci da, consumi energie. Dar mai mica decat pe Pamant, unde mai faci lucru mecanic in plus si contra fortei gravitationale. Dar tie ti se va parea mai grea actiunea, desi consumi energie mai putina, tocmai pentru ca nu e invatat creierul cu gravitatie zero. Asa cred.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

foton01

Multumesc, acestea sunt raspunsurile pe care le cautam.