Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Particulele de baza

Creat de foton01, Septembrie 02, 2009, 01:40:58 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

foton01

Poate stiinta la momentul actual sa-mi raspunda la intrebare concret?

Electron

Citat din: foton01 din Septembrie 04, 2009, 12:59:17 PM
ce anume face ca un corp sa existe? Cu alte cuvinte dupa ce corpurile apar, ce anume le "mentine" aceasta existenta?
Eu inca nu am inteles ce intelegi tu prin "corp". Te referi la particule individuale, la atomi, la bucati de materie, sau la ce ?

Daca vrei raspunsuri de la "stiinta de azi" macar fa efortul sa folosesti vocabularul stiintific in mod adecvat.


e-
Don't believe everything you think.

foton01

Citat din: Electron din Septembrie 04, 2009, 04:14:21 PM
Citat din: foton01 din Septembrie 04, 2009, 12:59:17 PM
ce anume face ca un corp sa existe? Cu alte cuvinte dupa ce corpurile apar, ce anume le "mentine" aceasta existenta?
Eu inca nu am inteles ce intelegi tu prin "corp". Te referi la particule individuale, la atomi, la bucati de materie, sau la ce ?

Daca vrei raspunsuri de la "stiinta de azi" macar fa efortul sa folosesti vocabularul stiintific in mod adecvat.


e-

Prin corp ma refer la o portiune limitata din materie spre exemplu:o banca, un scaun etc.

Adi

Citat din: foton01 din Septembrie 04, 2009, 12:59:17 PM
Multumesc pentru raspunsul la prima itrebare, astept raspunsul la a doua, ce anume face ca un corp sa existe? Cu alte cuvinte dupa ce corpurile apar, ce anume le "mentine" aceasta existenta?
Multumesc.

Ce tine materia laolalta? O foarte buna intrebare. Substantele sunt tinute impreuna de interactiile electrice intre atomi. Atomii sunt tinuti laolalta de interactiile electrice intre electroni si nucleu. Nucleele sunt laolalta de de interactia nucleara tare intre protoni si neutroni. Protinii si neutronii sunt tinuti laolalta de interactia nucleara tare intre quarcii care ii constituie. Quarcii si electronii nu sunt tinuti de nimic laolalta pentru ca sunt particule elementare, care nu mai sunt formate din nimic altceva.

Da, stiinta a raspuns la intrebarea ta si chiar asta studiaza, intre altele.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Citat din: foton01 din Septembrie 04, 2009, 04:09:15 PM
Poate stiinta la momentul actual sa-mi raspunda la intrebare concret?

Da, poate, ti-am raspuns mai sus.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

foton01

Citat din: Adi din Septembrie 04, 2009, 05:05:43 PM
Citat din: foton01 din Septembrie 04, 2009, 12:59:17 PM
Multumesc pentru raspunsul la prima itrebare, astept raspunsul la a doua, ce anume face ca un corp sa existe? Cu alte cuvinte dupa ce corpurile apar, ce anume le "mentine" aceasta existenta?
Multumesc.

Ce tine materia laolalta? O foarte buna intrebare. Substantele sunt tinute impreuna de interactiile electrice intre atomi. Atomii sunt tinuti laolalta de interactiile electrice intre electroni si nucleu. Nucleele sunt laolalta de de interactia nucleara tare intre protoni si neutroni. Protinii si neutronii sunt tinuti laolalta de interactia nucleara tare intre quarcii care ii constituie. Quarcii si electronii nu sunt tinuti de nimic laolalta pentru ca sunt particule elementare, care nu mai sunt formate din nimic altceva.

Da, stiinta a raspuns la intrebarea ta si chiar asta studiaza, intre altele.

Un raspuns foarte bun.Intr-e timp mi-a venit in minte alta intrebare.Din moment ce corpul a aparut in spatiu a aparut tot ceea ce ai spus mai sus.Intrebarea este ce anume face ca electronii si quarcii sa nu dispara?Conform propietatiilor materiei aceasta nu poate diaparea, de ce?
Multumesc.

Adi

Citat din: foton01 din Septembrie 04, 2009, 06:12:16 PM
Intrebarea este ce anume face ca electronii si quarcii sa nu dispara?Conform propietatiilor materiei aceasta nu poate diaparea, de ce?
Multumesc.

Pentru ca o particula sa dispara, trebuie sa se poata descompune in particule cu masa mai mica, iar descompunerea sa respecte legile de conservare ale fizicii (conservarea sarcinii electrice si a celorlalte numere cuantice). Cuarcii up si down (din care sunt formati protonii si neutronii) si electronii sunt particulele de genul lor cu masa cea mai mica si atunci nu au in ce altceva sa se dezintegreze. Cu alte cuvinte, nu exista nici un fenomen fizic care sa le permita dezintegrarea. Prin urmare sunt stabile si eterne, daca sunt lasate singure.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

foton01

#22
Citat din: Adi din Septembrie 04, 2009, 06:21:10 PM
Citat din: foton01 din Septembrie 04, 2009, 06:12:16 PM
Intrebarea este ce anume face ca electronii si quarcii sa nu dispara?Conform propietatiilor materiei aceasta nu poate diaparea, de ce?
Multumesc.

Pentru ca o particula sa dispara, trebuie sa se poata descompune in particule cu masa mai mica, iar descompunerea sa respecte legile de conservare ale fizicii (conservarea sarcinii electrice si a celorlalte numere cuantice). Cuarcii up si down (din care sunt formati protonii si neutronii) si electronii sunt particulele de genul lor cu masa cea mai mica si atunci nu au in ce altceva sa se dezintegreze. Cu alte cuvinte, nu exista nici un fenomen fizic care sa le permita dezintegrarea. Prin urmare sunt stabile si eterne, daca sunt lasate singure.

Am inteles faptul ca particulele elementare sunt stabile si eterne,atunci intrebarea mea este ce anume le "mentine" aceasta eternitate?
Multumesc.

Adi

Citat din: foton01 din Septembrie 04, 2009, 08:51:13 PM
Citat din: Adi din Septembrie 04, 2009, 06:21:10 PM
Citat din: foton01 din Septembrie 04, 2009, 06:12:16 PM
Intrebarea este ce anume face ca electronii si quarcii sa nu dispara?Conform propietatiilor materiei aceasta nu poate diaparea, de ce?
Multumesc.

Pentru ca o particula sa dispara, trebuie sa se poata descompune in particule cu masa mai mica, iar descompunerea sa respecte legile de conservare ale fizicii (conservarea sarcinii electrice si a celorlalte numere cuantice). Cuarcii up si down (din care sunt formati protonii si neutronii) si electronii sunt particulele de genul lor cu masa cea mai mica si atunci nu au in ce altceva sa se dezintegreze. Cu alte cuvinte, nu exista nici un fenomen fizic care sa le permita dezintegrarea. Prin urmare sunt stabile si eterne, daca sunt lasate singure.

Am inteles faptul ca particulele elementare sunt stabile si eterne,atunci intrebarea mea este ce anume le "mentine" aceasta eternitate?
Multumesc.

Nu toate particulelele elementare sunt stabile si eterne. Electronul are doi frati mai mari ca si masa, muonul si particula tau. Muonul si tau sunt instabili si se dezintegreaza in particule asemenea lor, dar de masa mai mica. Electronul e cel mai mic dintre ei si nu are in ce se dezintegra mai departe. De aceea se mentine pentru o eternitate. Rationamentul mai amplu il argumentai mai sus. Este un pic mai clar acum?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

mircea_p

Citat din: foton01 din Septembrie 04, 2009, 08:51:13 PM
Am inteles faptul ca particulele elementare sunt stabile si eterne,atunci intrebarea mea este ce anume le "mentine" aceasta eternitate?
Multumesc.

Dar daca nu ar fi stabile ai intreba ce le face sa nu fie stabile?
Atata timp cat nu se cunoaste ca aceste particule ar avea vreo structura nu cred ca se poate da un raspuns la un nivel mai adanc decat ca stabilitatea e o calitate intrinseca a acestor particule.
Stabilitatea la nivele mai inalte (nucleu, atom, molecula, solid, galaxie) se explica be baza proprietatilor si interactiunilor intre componente.
Bineinteles, intelegerea noastra va mai progresa in viitor.
Doar atomul insusi a fost considerat indestructibil pentru o vreme (de unde si numele).




foton01

Este mult mai clar acum.Insa, spre exemplu electronul,cel mai mic din familia sa , ce anume ii mentine existenta? Sa inteleg din cate mi-a spus mircea ca inca nu s-a descoperit un raspuns la aceasta intrebare.
Multumesc pentru raspunsuri.

Adi

Citat din: foton01 din Septembrie 05, 2009, 07:22:41 AM
Este mult mai clar acum.Insa, spre exemplu electronul,cel mai mic din familia sa , ce anume ii mentine existenta? Sa inteleg din cate mi-a spus mircea ca inca nu s-a descoperit un raspuns la aceasta intrebare.
Multumesc pentru raspunsuri.

Ba tocmai ca s-a gasit raspuns la aceasta intrebare. Am spus chiar de doua ori. Electronul nu se descompune mai departe pentru ca nu exista nici un proces fizic care sa ii permita aceasta fara sa violeze legile de conservare cunoscute.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

foton01

#27
Orice actiune din spatiu are nevoie de energie pentru a se desfasura?
Daca da, va rog dati-mi un exemplu.
Multumesc.

Adi

Citat din: foton01 din Septembrie 05, 2009, 07:01:06 PM
Orice actiune din spatiu are nevoie de energie pentru a se desfasura?
Daca da, va rog dati-mi un exemplu.
Multumesc.

Nu inteleg intrebarea. Poti fi mai precis? Orice actiune are nevoie sa respecte legile fizicii, in special cele de conservare.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

foton01

Citat din: Adi din Septembrie 05, 2009, 07:37:36 PM
Citat din: foton01 din Septembrie 05, 2009, 07:01:06 PM
Orice actiune din spatiu are nevoie de energie pentru a se desfasura?
Daca da, va rog dati-mi un exemplu.
Multumesc.

Nu inteleg intrebarea. Poti fi mai precis? Orice actiune are nevoie sa respecte legile fizicii, in special cele de conservare.

Spre exempul Pamantul are nevoie de energie ca sa ne atraga? Ce fel de energie? O actiune executata de un corp, ca in exemplu, are nevoie de energie?