Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Particulele de baza

Creat de foton01, Septembrie 02, 2009, 01:40:58 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

foton01

Nu stiu daca ati observat ca propietatiile unei pariticule cand sunt schimbate nu se modifica pentru fiecare parte componenta ci pentru toata particula, spre exemplu:daca un atom cedeaza un electron  propietatiile sale nu s-au schimbat pentru fiecare parte componenta ci pentru tot atomul. Asa se intampa si in cazul electronului care in afara atomului poate poate sa fie primit de un alt atom  pe cand in invelisul  acestuia acest lucru nu este posibil.Aceasta "propietate" o au  toate particulele care daca stam bine sa ne gandim pana la urma putem spune ca  sunt portiuni limitate din materie deci fiecarei particule ii corespunde o anumita delimitare,rezulta ca toate particulele ar trebuii sa fie alcatuite la randul lor  din niste particule comune si delimitate de alte particule in mod diferit. Deci in spatiu ar trebuii sa existe doua feluri de particule fundamentale, care sunt delimitate si care delimiteaza rezulta ca si electronul si atomul din exemplul de mai sus sunt formate din aceleasi tipuri de particule dar delimitate in mod diferit de alte particule.Putem face o analogie la ceea ce am expus mai sus:o foaie de hartie o delimitam cu creionul,astfel apar diferite forme putem spune ca acele forme sunt particulele care sunt delimitate, delimitarile facute cu creionul sunt particulele care delimiteaza iar foaia de hartie este materia.
Ce parere aveti?Exista vreo teorie care sa explice ceea ce am expus mai sus?

Adi

Inainte de a cere o teorie stiintifica care sa explice ceea ce ai spus mai sus, trebuie sa arati ca ceea ce ai spus mai sus este adevarat. Personal, am fost intrigat de greselile tale de gramatica si nu am inteles bine ceea ce ai spus. Cred ca nici nu ai explicat clar. Si eu chiar studiez particulele elementatare si in principiu iti pot raspunde la intrebari, dar exprima-le clar si mai ales corect gramatical.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

mircea_p

Citat din: foton01 din Septembrie 02, 2009, 01:40:58 PM
Nu stiu daca ati observat ca propietatiile unei pariticule cand sunt schimbate nu se modifica pentru fiecare parte componenta ci pentru toata particula, spre exemplu:daca un atom cedeaza un electron  propietatiile sale nu s-au schimbat pentru fiecare parte componenta ci pentru tot atomul. Asa se intampa si in cazul electronului care in afara atomului poate poate sa fie primit de un alt atom  pe cand in invelisul  acestuia acest lucru nu este posibil.

Dupa cum zice si Adi, e greu de inteles ce vrei sa spui aici.
Suna mai mult a filozofie sau analiza semnatica.
Daca imi tai un deget mi se schimba cvea doar la mana sau intregul corp sufera? Ceva de genul asta.
Depinde ce intelegi prin "schimba" sau "modifica".

In privinta celor cateva fraze cu continut fizic, pot sa remarc ca nu prea sant adevarate.
Daca un atom cedeaza un electron, ce anume se schimba in nucleul atomului? Eu nu cred ca se schimba prea mult. Si banuiesc ca nici orbitalii interiori nu se schimba prin cedarea unui electron exterior.
In a doua fraza citata mai sus, te referi la invelisul atomului sau al electronului? Fraza nu e clara. Sigur, eu nu stiu ca electronul sa aiba invelis. Daca te referi la invelisul atomului, atunci suna a tautologie (adevar trivial).
Daca un atom primeste un electron, normal ca electronul este in invelisul atomului. Atata timp cat e in afara nu a fost primit, nu ?
Poate ca sant niste chestii mai adanci care mie imi scapa.
O clarificare a ideilor ar fi binevenita.

foton01

Ceea ce am vrut sa spun este : eu cred ca toate particulele existente sunt formate la randul lor din alte particule comune, deosebirile intre particule se datoreaza faptului ca particulele comune sunt delimitate in moduri diferite astfel se formeaza particule diferite.

Adi

Citat din: foton01 din Septembrie 02, 2009, 07:32:06 PM
Ceea ce am vrut sa spun este : eu cred ca toate particulele existente sunt formate la randul lor din alte particule comune, deosebirile intre particule se datoreaza faptului ca particulele comune sunt delimitate in moduri diferite astfel se formeaza particule diferite.

Pai asta zice si stiinta, ca celule vii sunt formate din molecule, care sunt formate din atomi, care sunt formati din nuclee si electroni, care nuclee sunt formate din protoni si neutroni, care la randul lor sunt formati din quarci. Electronii si quarcii si altii ca ei sunt particule elementare, care nu mai sunt formate din altceva si care intr-adevar, au fost create din energia ce exista inainte de Big Bang (si careia tu, din cate inteleg, ii zici materie nedelimitata).

Deci mi se pare ca tu zici exact ce zice stiinta, dar intr-un limbaj nestiintific, sugestie clara ca nu ai studiat stiinta. Asa este?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

mircea_p

#5
Citat din: foton01 din Septembrie 02, 2009, 07:32:06 PM
Ceea ce am vrut sa spun este : eu cred ca toate particulele existente sunt formate la randul lor din alte particule comune, deosebirile intre particule se datoreaza faptului ca particulele comune sunt delimitate in moduri diferite astfel se formeaza particule diferite.

In general, asta e ideea, dupa cum remarca si Adi. Idee destul de veche, de pe vremea grecilor antici.

In cazul tau sant anumite chestii neclare, folosesti cuvinte cu semnificatie cam "cetoasa".
- Ce intelegi prin particule? Particule elementare, particule de praf, atomi, molecule, planete, bile de biliard?
- Ce inseamna "comune" in expresia "particule comune"? E vorba de particule car apartin mai multor particule in acelasi timp (ca in "baie comuna" sau "transport in comun")? Sau de particule des intalnite (ca in "e o culoare destul de comuna")
- Ce inseamna ca sant delimitate?

Dupa cum ai sa observi, in stiinta se folosesc in general acleeasi cuvinte ca in limbajul obisnuit numai ca li se da o semnificatie foarte clara si specifica -  tocmai pentru a evita ambiguitatea limbajului comun.

foton01

Prin particule comune inteleg ceea ce a existat inainte de Big-Bang.Eu cred ca toate particulele sunt compuse din acea energie care a existat inainte de Big-Bang.Spun acea energie deoarece nu a fost o energie obisnuita.Varianta cu energie este acceptata de stiinta nu cea cu particulele.Sper ca am fost mai clar.

Adi

Citat din: foton01 din Septembrie 03, 2009, 11:26:04 AM
Prin particule comune inteleg ceea ce a existat inainte de Big-Bang.Eu cred ca toate particulele sunt compuse din acea energie care a existat inainte de Big-Bang.Spun acea energie deoarece nu a fost o energie obisnuita.Varianta cu energie este acceptata de stiinta nu cea cu particulele.Sper ca am fost mai clar.

Da, ai fost clar in a spune ca tu crezi altceva decat crede stiinta. Atunci te intreb cum de ti-ai permis sa pui postul la sectiunea Popularizarea stiintei la inceput? Si te mai intreb odata: in ce clasa esti?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

mircea_p

Citat din: foton01 din Septembrie 03, 2009, 11:26:04 AM
Prin particule comune inteleg ceea ce a existat inainte de Big-Bang.Eu cred ca toate particulele sunt compuse din acea energie care a existat inainte de Big-Bang.Spun acea energie deoarece nu a fost o energie obisnuita.Varianta cu energie este acceptata de stiinta nu cea cu particulele.Sper ca am fost mai clar.

Bine, acum mai inteleg ceva. Din punct de vedere semantic cel putin.
Acum, care e scopul acestei discutii? Speri ca cineva sa verifice daca ceea ce crezi e adevarat sau nu?
Cum crezi ca s-ar putea verifca asta? Ar arata Universul altfel daca particlulele NU ar fi compuse din acea energie speciala (orice ar fi ea)?


Adi

Buna intrebare, Mircea, ce anume urmareste el cu discutiile. Nici mie nu mi-a fost clar daca vrea sa il ajutam sa inteleaga ce zice stiinta, sau dimpotriva, el vrea sa ne invete pe noi cum vede el adevarul. Caci vad ca doar enumera cate ceva, fara sa intrebe.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

valangjed

Citat din: foton01 din Septembrie 03, 2009, 11:26:04 AM
Prin particule comune inteleg ceea ce a existat inainte de Big-Bang.Eu cred ca toate particulele sunt compuse din acea energie care a existat inainte de Big-Bang.Spun acea energie deoarece nu a fost o energie obisnuita.Varianta cu energie este acceptata de stiinta nu cea cu particulele.Sper ca am fost mai clar.
Inainte  de big bang nu a fost nimic.Cel putin asta am inteles eu din teoria "Big-Bang".
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

Adi

Citat din: valangjed din Septembrie 03, 2009, 11:38:30 PM
Citat din: foton01 din Septembrie 03, 2009, 11:26:04 AM
Prin particule comune inteleg ceea ce a existat inainte de Big-Bang.Eu cred ca toate particulele sunt compuse din acea energie care a existat inainte de Big-Bang.Spun acea energie deoarece nu a fost o energie obisnuita.Varianta cu energie este acceptata de stiinta nu cea cu particulele.Sper ca am fost mai clar.
Inainte  de big bang nu a fost nimic.Cel putin asta am inteles eu din teoria "Big-Bang".

Inainte de Big Bang a fost energie si legile fizicii, eu asa inteleg, dar energia concentra in acel punct care forma atunci Universul.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

foton01

Aveti dreptate, trebuia sa incep mai intai cu intrebarile, pe care o sa le pun acum.
Materia apare sub diferite forme, ce declanseaza aceasta aparitie?
Ce anume face ca un corp sa existe?
Multumesc.

Adi

Citat din: foton01 din Septembrie 04, 2009, 08:59:24 AM
Aveti dreptate, trebuia sa incep mai intai cu intrebarile, pe care o sa le pun acum.
Materia apare sub diferite forme, ce declanseaza aceasta aparitie?
Ce anume face ca un corp sa existe?
Multumesc.

Ce anume a facut sa apara materia din energia dupa Big Bang este o intrebare foarte buna. Stiinta crede ca din energie apar spontan perechi de materie-antimaterie (chiar si acum, apar in vid, dar apoi dispar, ca sa redea energia inapoi). Dar la inceput exista energie si atunci s-au putut crea aceste perechi de materie si antimaterie. Cu alte cuvinte, legile fizicii au permis aceasta. Era "scris" ca va aparea materia si antimateria chiar in "legile fizicii", care existau si inainte de Big Bang. Eu asa inteleg.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

foton01

#14
Multumesc pentru raspunsul la prima itrebare, astept raspunsul la a doua, ce anume face ca un corp sa existe? Cu alte cuvinte dupa ce corpurile apar, ce anume le "mentine" aceasta existenta?
Multumesc.