Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

SPATIU-TIMP

Creat de foton01, Septembrie 02, 2009, 09:48:55 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

foton01

#15
Citat din: Foton01
Ca sa intaresc ceea ce am spus am sa dau un exemplu:existenta unui obiect este pana la urma o actiune,
Citat din: Adi
Nu sunt de acord ca existenta unui obiect e o actiune. Obiectul poate exista si sa stea pe loc, fara sa faca nimic, fara sa fie nici o actiune. Tu ce argumente ai pentru afirmatia ta?

Spre exemplu mersul pe bicicleta este o actiune, bicicleta este o actiune, bicicleta incepe mearga candva si undeva, asa si existenta unui corp incepe canva si undeva.

foton01

#16
Citat din: Foton01
deci daca nu exista timp nu exista spre exemplu 1,2,3,4,123458 ani de cand acel obiect a inceput sa existe in sptiu,deci cu alte cuvinte daca nu exista timp nu poate fi posibila existenta obiectului,
Citat din: Adi
Din punct de vedere filosofic, nu stiu daca afirmatia ta e adevarata. Dar din punct de vedere fizic este, pentru ca doar atunci cand timpul a luat nastere, a luat nastere si Universul si s-a creat si materia. Fara timp, nu ar fi existat nici Universul. Dar desigur, tu nu ai facut acest rationament. Deci sunt curios ce rationament ai facut.

Ceea ce am vrut sa spun este: putem spune faptul ca, spre exemplu u m-am nascut acum cativa ani numai pentru ca exista timpul deci daca timpul nu ar fi existat eu nu as putea sa nasc candva, cu alte cuvinte nu ar putea sa existe momentul nasterii mele daca nu ar exista timpul.

Adi

Citat din: Adi din Septembrie 02, 2009, 09:26:18 PM
Citat din: foton01 din Septembrie 02, 2009, 07:27:07 PM
Citat din: altcineva
Cred ca foton01 vrea sa spuna ca existenta timpului si spatiului implica existenta materiei si reciproc.Aceasta idee am intalnit-o in nuvela "Dayan" de Mircea Eliade deci intr-o povestire fantastica ,asa ca ajung la ideea ca respectiva teorie nu prea are suport stiintific.

O propietate a materie este aceea ca ocupa un loc in spatiu deci daca acesta nu ar fi existat nici materia nu poate sa existe.Asta am vrut sa spun.

Foton01, cand vrei sa raspunzi la ce zice cineva, apasa pe Reply (sau Raspunde, depinde in ce limba ai setarile) si iti apare raspunsul lui si atunci tu scrie mai jos de [ / quote] (fara spatii). Altfel, lumea crede ca ai scris tu tot. In plus, asa se si vede cine a scris, cand si se pune link spre exact acel post la care raspunzi. Acum am corectat eu la acest raspuns.

Foton01, ti-am spus aici cum sa dai reply din citatul la care raspunzi, ca sa faci asta, nu ca sa nu citesti sau sa faci si sa nu citesti.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Citat din: foton01 din Septembrie 03, 2009, 11:10:46 AM
Cred ca foton01 vrea sa spuna ca existenta timpului si spatiului implica existenta materiei si reciproc.Aceasta idee am intalnit-o in nuvela "Dayan" de Mircea Eliade deci intr-o povestire fantastica ,asa ca ajung la ideea ca respectiva teorie nu prea are suport stiintific.

O propietate a materie este aceea ca ocupa un loc in spatiu deci daca acesta nu ar fi existat nici materia nu poate sa existe.Asta am vrut sa spun.
Dar spatiul si timpul ar putea exista fara materie?

O intrebare interesanta.Sa-ti dau un exemplu: putem spune ca intre doua obiecte exista un spatiu.Daca acele doua obiecte nu mai exista, nu mai putem afirma faptul ca "intre ele" exista un spatiu din moment ce "ele" nu exista.

Daca mai vad raspunsuri de genul asta, unde cineva spusese ceva, tu citezi acea persoana, dar sugerezi ca de fapt e scris de tine (pentru ca nu ai dat reply), o sa iti sterg mesajul!
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Citat din: foton01 din Septembrie 03, 2009, 11:14:50 AM
Citat din: Foton01
Ca sa intaresc ceea ce am spus am sa dau un exemplu:existenta unui obiect este pana la urma o actiune,
Citat din: Adi
Nu sunt de acord ca existenta unui obiect e o actiune. Obiectul poate exista si sa stea pe loc, fara sa faca nimic, fara sa fie nici o actiune. Tu ce argumente ai pentru afirmatia ta?

Spre exemplu mersul pe bicicleta este o actiune, bicicleta este o actiune, bicicleta incepe mearga candva si undeva, asa si existenta unui corp incepe canva si undeva.


Nu sunt de acord ca bicicleta este o actiune. Bicicleta este un obiect.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

foton01

Citat din: Adi din Septembrie 03, 2009, 11:42:55 AM
Citat din: foton01 din Septembrie 03, 2009, 11:14:50 AM
Citat din: Foton01
Ca sa intaresc ceea ce am spus am sa dau un exemplu:existenta unui obiect este pana la urma o actiune,
Citat din: Adi
Nu sunt de acord ca existenta unui obiect e o actiune. Obiectul poate exista si sa stea pe loc, fara sa faca nimic, fara sa fie nici o actiune. Tu ce argumente ai pentru afirmatia ta?

Spre exemplu mersul pe bicicleta este o actiune, bicicleta este o actiune, bicicleta incepe mearga candva si undeva, asa si existenta unui corp incepe canva si undeva.


Nu sunt de acord ca bicicleta este o actiune. Bicicleta este un obiect.

Nu bicicleta este o actiune ci mersul pe bicicleta este o actiune.Scuze nu am vazut mesajul cu reply.

Adi

OK, acum vad ca ai invatat cu reply-ul. Dar tu singur mai sus spusesi ca bicicleta este o actiune, acum o intorci ca la Ploiesti. Bun, daca acum zici ca mersul pe bicicleta este o actiune, sunt de acord cu tine. Dar unde vrei sa ajungi cu asta?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

foton01

Citat din: Adi din Septembrie 03, 2009, 11:53:17 AM
OK, acum vad ca ai invatat cu reply-ul. Dar tu singur mai sus spusesi ca bicicleta este o actiune, acum o intorci ca la Ploiesti. Bun, daca acum zici ca mersul pe bicicleta este o actiune, sunt de acord cu tine. Dar unde vrei sa ajungi cu asta?

Ceea ce am vrut sa spun este: aceasta actiune "mersul pe bicicleta" se desfasoara candva, undeva si existenta unui corp se desfasoara candva , undeva.Am vrut sa argumentez faptul ca si existenta unui obiect este o actiune.

Adi

Citat din: foton01 din Septembrie 03, 2009, 12:12:13 PM
Citat din: Adi din Septembrie 03, 2009, 11:53:17 AM
OK, acum vad ca ai invatat cu reply-ul. Dar tu singur mai sus spusesi ca bicicleta este o actiune, acum o intorci ca la Ploiesti. Bun, daca acum zici ca mersul pe bicicleta este o actiune, sunt de acord cu tine. Dar unde vrei sa ajungi cu asta?

Ceea ce am vrut sa spun este: aceasta actiune "mersul pe bicicleta" se desfasoara candva, undeva si existenta unui corp se desfasoara candva , undeva.Am vrut sa argumentez faptul ca si existenta unui obiect este o actiune.

Sa zicem ca a exista este o actiune, du apoi rationamentul mai departe.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

foton01

#24
Citat din: Adi din Septembrie 03, 2009, 12:13:32 PM
Citat din: foton01 din Septembrie 03, 2009, 12:12:13 PM
Citat din: Adi din Septembrie 03, 2009, 11:53:17 AM
OK, acum vad ca ai invatat cu reply-ul. Dar tu singur mai sus spusesi ca bicicleta este o actiune, acum o intorci ca la Ploiesti. Bun, daca acum zici ca mersul pe bicicleta este o actiune, sunt de acord cu tine. Dar unde vrei sa ajungi cu asta?

Ceea ce am vrut sa spun este: aceasta actiune "mersul pe bicicleta" se desfasoara candva, undeva si existenta unui corp se desfasoara candva , undeva.Am vrut sa argumentez faptul ca si existenta unui obiect este o actiune.

Sa zicem ca a exista este o actiune, du apoi rationamentul mai departe.

Eu am incercat sa definesc cumva spatiul si timpul. Deci daca existenta unui corp este o actiune si orice actiune are nevoie de timp si spatiu atunci as putea spune ca:spatiu-timp este mecanismul ce permite existenta materiei si actiunilor pe care le executa.Esti de acord cu definitia?

Adi

Sunt de acord ca fara spatiu si timp nu ar putea exista obiectele (materia) si nici actiunile lor. Dar nu stiu daca asta e definitie sau proprietate a spatiu-timpului.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

foton01

Eu o numesc definitie dar poate fi propietate.Asta am incercat sa spun de le inceput in acest mesaj.Trag conluzia ca nu am argumntat destul.

Adi

Ma bucur ca am clarificat pana la urma. Da, tu ai probleme in a te exprima stiintific. Sper ca raspunsurile si sfaturile noastre sa te fi ajutat in acest proces de exprimare mai clara a ta pe viitor.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

valangjed

Citat din: foton01 din Septembrie 03, 2009, 11:10:46 AM
Cred ca foton01 vrea sa spuna ca existenta timpului si spatiului implica existenta materiei si reciproc.Aceasta idee am intalnit-o in nuvela "Dayan" de Mircea Eliade deci intr-o povestire fantastica ,asa ca ajung la ideea ca respectiva teorie nu prea are suport stiintific.

O propietate a materie este aceea ca ocupa un loc in spatiu deci daca acesta nu ar fi existat nici materia nu poate sa existe.Asta am vrut sa spun.
Dar spatiul si timpul ar putea exista fara materie?

O intrebare interesanta.Sa-ti dau un exemplu: putem spune ca intre doua obiecte exista un spatiu.Daca acele doua obiecte nu mai exista, nu mai putem afirma faptul ca "intre ele" exista un spatiu din moment ce "ele" nu exista.
Spatiul este ceva abstract(nu stiu cum ai putea defini un spatiu matematic altfel decat abstract).Imagineaza-ti ca nu masori distanta intre cele doua obiecte ci distanta intre doua puncte alese aleatoriu (fara a exista nimic material intre ele).Se poate masura aceasta distanta?

P.S.Si eu "credeam" in aceasta idee dar mi-a explicat Adi ca spatiul poate exista si fara materie.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

foton01

Citat din: valangjed din Septembrie 03, 2009, 08:28:09 PM
Citat din: foton01 din Septembrie 03, 2009, 11:10:46 AM
Cred ca foton01 vrea sa spuna ca existenta timpului si spatiului implica existenta materiei si reciproc.Aceasta idee am intalnit-o in nuvela "Dayan" de Mircea Eliade deci intr-o povestire fantastica ,asa ca ajung la ideea ca respectiva teorie nu prea are suport stiintific.

O propietate a materie este aceea ca ocupa un loc in spatiu deci daca acesta nu ar fi existat nici materia nu poate sa existe.Asta am vrut sa spun.
Dar spatiul si timpul ar putea exista fara materie?

O intrebare interesanta.Sa-ti dau un exemplu: putem spune ca intre doua obiecte exista un spatiu.Daca acele doua obiecte nu mai exista, nu mai putem afirma faptul ca "intre ele" exista un spatiu din moment ce "ele" nu exista.
Spatiul este ceva abstract(nu stiu cum ai putea defini un spatiu matematic altfel decat abstract).Imagineaza-ti ca nu masori distanta intre cele doua obiecte ci distanta intre doua puncte alese aleatoriu (fara a exista nimic material intre ele).Se poate masura aceasta distanta?

P.S.Si eu "credeam" in aceasta idee dar mi-a explicat Adi ca spatiul poate exista si fara materie.

Daca stai bine sa te gandesti asa este, spatiul si timpul pot exista si fara materie deoarece materia ocupa un loc in spatiu nu "spatiul in materie".