Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Tangenta la "apa care arde" (pe tema conspiratiilor)

Creat de hyperion1is, August 31, 2009, 03:53:15 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Moderator1

Am despartit din discutia despre "romanul care face apa sa arda" ultimele mesaje, deoarece se orienteaza pe o tema tangentiala. Spor in continuare la discutii si nu uitati sa aduceti cat mai multe argumente.

<M1>

Adi

Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

hyperion1is

Da intradevar, buna decizie, multumim. Ai dreptate in legatura cu argumentele si voi incerca sa aduc sa-mi pot exprima punctul de vedere. Asta daca nu-mi intrerup astia netul. Nu ca ar fi o decizie conspirativa ci doar ca nu am platit factura  ;D

hyperion1is

In primul rand cred ca e cazul de stipulat niste premise, datorita faptului ca normal ca nu voi putea prezenta niste dovezi puternice, reale ca exista o conspiratie. Daca as putea ar fi ceva  ;D dar nu sunt un James Bond.
1) Marile corporatii, chiar si oamenii de rand au drept cea mai mare valoare banul si restul valorilor sub. Cu alte cuvinte ar bune banul, profitul inaintea oricarei notiuni de etica sau morala. Daca ar fi sa omoare pe cineva pt bani ar faca-o. Daca cineva vrea sa consteste aceasta premisa stam de vb. Bine sunt si unele expceptii f. putine ca la orice regula.

mircea_p

Nu e o premisa ci mai multe. Si foarte vagi.
Ce inseamna "daca ar fi sa omoare"?
In mod sigur majoritatea covarsitoare a oamenilor (si a corporatiilor) nu omoara pentru bani in mod curent.

Adi

Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

RaduH

Eu cred ca asistam la un fenomen invers cu teoria conspiratiei .
Ea conspiratia sigur exista deci si solutiile miraculoase pe care le ascunde . Dar nu putem ajunge la ele pentru ca sunt ascunse de conspiratie . Adica sa se spere ca la momentul oportun ele vor aparea .
Singurul lucru adevarat e ca poate ca Tesla nu merita sa moara sarac .

gafalda

#22
Citat din: Adi din August 31, 2009, 11:54:20 PM
Daca insa se va gasi o sursa de energie, atunci foarte multe se vor produce foarte usor, iar atunci va rezulta o creste economica nemaintalnita, lumea va avea de munca, ca se vor produce multe si se vor cumpara usor, iar sistemul economic se va intari, cel financiar la fel.
Cam simplist si periculos. Cei ce detin fraiele puterii deja au prea mult, as spune totul in maini. Mai mult ca posibil de mult timp au si diferite surse de energie gratuita, pe care cu siguranta le si folosesc in ascuns.
Dar cu siguranta politica mondiala globalizata nu are interesul sa creeze noi locuri de munca si sa creasca populatia, deja ultra-numeroasa. Deoarece totul va merge in avalansa exponentiala si va rezulta distrugerea civilizatiei.  Trebuiesc aplicate in prealabil alte constrangeri dure demografice si o selectie umana de neimaginat acum.
Mult mai cuminte si rational ar fi ca in loc de "conspiratie" sa intelegem "ratiuni politice" pt binele civilizatiei in viitor.
Citat RaduH":""Singurul lucru adevarat e ca poate ca Tesla nu merita sa moara sarac ."
Ce rost are cum mori ? Tesla a avut absolut tot ce-i trebuia strict necesar, aveau mare grija de el mai multe persoane ramase neidentificate. De, conceptia americana, sa ai averi si dupa moarte scrijelite pe piatra funerara.