Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Ce este un coulomb?

Creat de staetualex, August 22, 2009, 07:03:07 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

staetualex

Am tot cautat pe internet/carti si nu gasesc, ce este exact un coulomb?

Mihnea Maftei

Coulombul (C) este unitatea de masura a sarcinii electrice.
Avand in vedere faptul ca un proton are sarcina de 1,602176487 × 10-19 coulombi, rezulta ca un coulomb este sarcina electrica totala a 1/(1,602176487 × 10-19) protoni (ceea ce inseamana o gramada de protoni).

Adi

Am cautat si eu pe net si intr-adevar nu am gasit. Acum ca putem scrie Latex nu doar pe forum, ci si pe site, chiar merita facut un articolas cu tabelul constantelor fizice si unitatilor de masura. Ce ziceti?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

staetualex

ce am gasit este ca un coulomb este 6.24 x 10^18 e (unde e este electron charge). acum ma lovesc de electron charge, ce este?

valangjed

electron charge este( sarcina electrica a electronului).Spune-mi in ce clasa esti .Ca sa stiu cum te pot ajuta.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

valangjed

Scuze!Sarcina electrica a electronului este 1.602x10^-19 coulombi.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

staetualex

#6
deci, 1C = 6.24x10^18 e (impartim tot la 6.24x10^18 si ne da ca 1 e = 1 C/6.24x10^18    => 1 e = 1,602176487 × 10-19 C), cam asta siu si eu. este o definitie gen cerc, daca intreb de culoumb raspunsul este multiplu de e charge, daca intreb de e, analog, in functie de coulomb. acel e charge, ce inseamna, se poate descrie intr-un porces fizic?const k cum apare intr-un proces fizic(1/4piepsilon0)? se poate folosii constanta k sa se explice acel e?

Mihnea Maftei

#7
Forta de respingere electrostatica a doua corpuri aflate la o distanta r unul de altul si care au sarcinile electrice q1 si q2 este F = k*q1*q2/r2, unde k=1/(4*pi*epsilon0), unde epsilon0 este permitivitatea (electrica) a vidului (daca F<0, respingerea este, de fapt, atractie...in fine, se intelege). Deci, da, "e charge" se poate descrie in fenomenul fizic de respingere electrostatica a doi electroni, daca vrei.

Sarcina electrica e o proprietate pe care o au unele particule (electronii, protonii...). Poate fi pozitiva sau negativa. Un proton are sarcina e, un electron are sarcina -e (unde e=1,602176487 × 10-19 C).

Si masa este o proprietate pe care o au unele particule (poate toate...?) (desi despre masa sunt poate mai multe lucruri de precizat, dar presupun ca masa e un exemplu bun). Si se "simte" prin atractia gravitationala dintre doua particule, prin "rezistenta" la acceleratie a unei particule.

Coulombul, ca si kilogramul, sunt unitati de masura alese cumva arbitrar. S-a masurat sarcina electronului si s-a vazut ca este -1,602176487 × 10-19 C, asa cum si tu daca masori masa unui laptop vezi ca are, sa zicem, 3 kg.

Gasesti mai multe despre sarcina electrica pe Wikipedia in engleza sau in romana.

Adi

Citat din: staetualex din August 22, 2009, 11:35:31 PM
deci, 1C = 6.24x10^18 e (impartim tot la 6.24x10^18 si ne da ca 1 e = 1 C/6.24x10^18    => 1 e = 1,602176487 × 10-19 C), cam asta siu si eu. este o definitie gen cerc, daca intreb de culoumb raspunsul este multiplu de e charge, daca intreb de e, analog, in functie de coulomb. acel e charge, ce inseamna, se poate descrie intr-un porces fizic?const k cum apare intr-un proces fizic(1/4piepsilon0)? se poate folosii constanta k sa se explice acel e?

Un Coulomb nu este o unitate fizica fundamentala, pentru a avea o definitie. In domeniul electricitatii, un Ampere este unitatea fundamentala. La fel si secunda este o unitate fundamentala. Mai departe, 1 Coulomb = 1 Ampere ori 1 secunda.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

staetualex

Foarte bune raspunsurile, multumesc. acest numar, e , sau C, are vre-o legatura cu fotonii sau fotonii virtuali?

HarapAlb

Citat din: staetualex din August 23, 2009, 12:19:33 PM
acest numar, e are vre-o legatura cu fotonii sau fotonii virtuali?
Da, are. Impreuna cu cu viteza luminii si constanta lui Planck defineste asa numita constanta a interactiunii electromagnetice (Fine-structure constant). In modelele teoretice se incearca inlaturarea sau relationarea a cat mai multor astfel de constante (viteza luminii, constanta lui Planck etc.) pentru se reduce numarul constantelor fundamentale care, cel putin pana acum, nu se pot calcula teoretic ci se determina experimental. Practic avem o teorie, electrodinamica cuantica, insa parametrii ei (sarcina electrica, viteza luminii...) trebuie determinati experimental.

In general, intrebarea la care se cauta raspuns este daca exista sau nu mai multe seturi de valori ale constantelor fundamentale care sa permita organizarea materiei, sau citandu-l pe A. Einstein: What really interests me is whether God had any choice in the creation of the world.

AlexandruLazar

Citat din: Adi din August 23, 2009, 08:09:42 AM
Citat din: staetualex din August 22, 2009, 11:35:31 PM
deci, 1C = 6.24x10^18 e (impartim tot la 6.24x10^18 si ne da ca 1 e = 1 C/6.24x10^18    => 1 e = 1,602176487 × 10-19 C), cam asta siu si eu. este o definitie gen cerc, daca intreb de culoumb raspunsul este multiplu de e charge, daca intreb de e, analog, in functie de coulomb. acel e charge, ce inseamna, se poate descrie intr-un porces fizic?const k cum apare intr-un proces fizic(1/4piepsilon0)? se poate folosii constanta k sa se explice acel e?

Un Coulomb nu este o unitate fizica fundamentala, pentru a avea o definitie. In domeniul electricitatii, un Ampere este unitatea fundamentala. La fel si secunda este o unitate fundamentala. Mai departe, 1 Coulomb = 1 Ampere ori 1 secunda.

Ca fapt divers: din punct de vedere strict al teoriei măsurii, aşa e -- în sensul că definiția actuală a amperului e bazată pe forța de respingere a doi conductori, dar ca definiție "de lucru" (şi dealtfel metoda preferată, din câte am văzut, în majoritatea lucrărilor de teoria câmpului electromagnetic) e de-a-ndoaselea, adică se defineşte amperul drept cantitate de sarcină per unitate de timp. Dealtfel, e posibil să se facă şi schimbarea formală în sensul ăsta peste doi ani, la următoarea conferință a organizațiilor internaționale care se ocupă de aşa ceva.

Asta are avantajul de a fi o soluție ceva mai intuitivă. Formalismul cel mai des aplicat în teoria macroscopică a electromagnetismului este să se definească sarcina electrică fundamentală, şi coulomb-ul ca un număr de sarcini fundamentale (cum a amintit Mihnea mai devreme). E mai logic să defineşti amperul în funcție de coulomb, în sensul că poți defini curentul ca fiind cantitate de sarcină per unitate de timp -- ceea ce e o definiție de lucru mult mai utilă decât cea cu forța electrostatică.

staetualex

Da, multumesc pentru raspunsuri, asta vroiam sa stiu.Daca este sa mai sacai pe cineva cu intrebari din fizica revin.Citisem si eu despre fine structure constant. Cred ca are treaba cu 1/137, nu stiu sigur.

Adi

Te asteptam mereu cu drag!
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro