Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Gafe in articolele din presa romaneasca

Creat de Sab, August 20, 2009, 11:42:57 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.


Adi

Mersi mult, chiar noi am fost primii din Romania care am initiat aceasta rubrica a greselilor din articolele de stiinta la sectiunea Jandarmul Presei de Stiinta, atat pe site cat si pe forum. Te rog sa mai continui. Cand voi avea timp, voi muta aceasta discutia la cea deja existenta pe site.

Ah, si care era de fapt greseala? Trebuie sa spui si asta cand trimiti articolul, nu sa lasi cititorii sa ghiceasca ei, ca poate unii nu ghicesc bine.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Spitfire

Cantitatea de energie se exprima in (M)Wh, 53 MW nu exprima nimic. Si nu cred ca parcul acela solar produce doar o cantitate de energie de 53 MWh anual, randamentul celulelor fotovoltaice cu siliciu policristalin este undeva la 20% actualmente, totusi...solenatia este de cca. 1Kwh/mp.Deci...

Electron

#3
Citat din: Spitfire din August 27, 2009, 03:07:11 AM
Cantitatea de energie se exprima in (M)Wh,
Da, (mega) watt-ul ora este o unitate tolerata de energie, (dar nu singura si nu cea din Sistemul International de Unitati).

Citat53 MW nu exprima nimic.
Cum sa nu exprime nimic? Exprima o putere, a carei unitate de masura este tocmai Watt-ul. Iar daca raportarea consumului/productiei de energie se face tocmai la ora (h) atunci valorile (numerice) puterilor corespund cu valorile energiilor implicate (exprimate in unitatea de mai sus).

CitatSi nu cred ca parcul acela solar produce doar o cantitate de energie de 53 MWh anual
Daca valoarea data a fost in MW, atunci asta inseamna (printr-un abuz de limbaj, desigur) ca centrala produce energia de care zici tu (53 de MWh) pe ora, nu pe an.


e-
Don't believe everything you think.

Adi

Ah, am inteles. Au dat o unitate de masura pentru putere electrica cand ei vorbeau de energia electrica.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

valangjed

Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

Sab

da, asta am observat, ca au trecut puterea in loc de energie (o greseala foarte frecventa). de fapt au preluat si tradus stirea gresit pentru ca pe alte situri din afara este scris corect: 53 MW CdTe power plant.

mircea_p

#7
Citat
Intr-adevar exprimarea este gresita.Ar fi putut scrie 53 MW putere instalata , ceea ce ar insemna cam 53 MWh.

53 MW nu inseamna 53 MWh nici exact nici "cam". Sant doua unitati de masura diferite care masoara doua cantitati diferite (putere si respectiv energie).



valangjed

Citat din: mircea_p din August 28, 2009, 01:40:05 AM
Citat
Intr-adevar exprimarea este gresita.Ar fi putut scrie 53 MW putere instalata , ceea ce ar insemna cam 53 MWh.

53 MW nu inseamna 53 MWh nici exact nici "cam". Sant doua unitati de masura diferite care masoara doua cantitati diferite (putere si respectiv energie).



Corect!Am vrut doar sa dau o explicatie intuitiva si m-am exprimat gresit.Scuze!
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.