Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Emitator FM , Simplu !

Creat de 1Q-D3XT3R, August 10, 2009, 05:58:11 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

1Q-D3XT3R

Acesta este un Emitator FM , cu un singur tranzistor , functioneaza in banda de 88-108 MHz . Emite raza de 4-6 m ~ (depinde de marimea antenei ) . Alimentarea se face la 2 bateri AA . Cu ajutorul condensatorului variabil fixati frecventa pare care doriti sa emita . Antena trebuie sa aiba in medie 35 cm~ si sa fie telescopica ,la fel ca si la radiouri. Bobina sa fie din sarma de Cu , sa aibe 5-6 spire , diamentru 4-5 mm. Tranzistorul sa fie de preferat 2N3904 . Emitatorul consuma un curent foarte mic de 10 mA~ .  :D

mircea_p


HarapAlb

E atat de simplu ca l-a descris in cuvinte :)

1Q-D3XT3R

Va rog sa ma scuzati ...  ???

cris

#4
Am cateva obiectii la aceasta schema.
Puneti antena pe o priza mediana a bobinei chiar la o spira de la + pentru o buna stabilitate a frecventei si o adaptare a impendantei(se stie ca antena in l/4 are impendanta mica).Cu un tranzistor de medie putere se poate creste tensiunea si respectiv puterea de emisie.O sa aveti surpriza ca acest montaj bate sute de metri si e stabil.
Antena in L/4 la 100MHz adica L=300cm este de 300/4 x 0.85 = aprox 65cm.

1Q-D3XT3R

Circuitul se poate alimenta si la 12 V dar de preferat o tensiune mai mica . Daca vrei sa eimiti pe distanta mai mare vei face un circuit cu cel putin 2 tranzistori .Cred ca ai cam exagerat cu "cateva sute de metri..."   :o ...

radhoo

am construit si eu cateva astfel de emitatoare. am ales in cele din urma varianta cu 2 tranzistoare pentru o mai buna stabilitate a frecventei.
schema e:
http://www.talkingelectronics.com.au/projects/FM-Bug/FM-Bug.gif


mwcrc

cele mai bune scheme le gasiti in revistele tehnium ,eu unu le consider "the best"

1Q-D3XT3R

Astea cu doi tranzistorin 2N2222, BC547, 2N3906 nu bat asa mult ... Eu am facut ceva mai puternic cu 2N2219A , prindeam semnalul cu un radio (chinezarie) la 400 de m de emitator (printre blocuri) ! Antena avea cam 1,2 m dinasta normala .La 14 V consuma un curent de 0.15 A dar a mai legat un rezistor de variabil de cativa ohmi in serie pt ca ultima tranzistor se incalzea prea tare . Daca ii atasam o antena dipol inchis pun pariu ca batea pana peste 600 de m . Uitati aici un link cam cum arata circuitul :) http://www.youtube.com/watch?v=N-wtfNljtCk  ;D

radhoo


1Q-D3XT3R

Sa postezi pozele pe forum sa vedem cu ti-a iesit , pun pariu ca mai bine decat mine,pentru ca ala a fost printre primele circuite pe cablaj imprimat  ;D ...Ar fi de preferat sa pui un condensator variabil de 20 pF sau daca gasesti de 30 ar fi perfect . intre colectorul primului tranzistor si baza tranzistorului al doilea !

radhoo

ok mersi de sfat, doar sa prind putin timp liber.

powr2008

Salut , as dori o lista de pisese pentru emitatorul de mai sus ... cel de pe youtube
http://www.youtube.com/watch?v=N-wtfNljtCk
Sunt interesat de Creearea lui, si sunt incepator in acelasi timp , insa as vrea in mod deosebit sa incerc , daca se poate sa-mi spuneti numele pieselor si ce trebuie sa mai cumpar in afara de pistolde lipit si fludor :)) . Va multumesc din suflet

1Q-D3XT3R

Componentele le gasesti in clip !

montecassino

Mie mia adus cineva un kit de asamblat wakkie takkie ce bate pana la 2000m. Este foarte usor deasamblat. Cine doreste sa asambleze sa-mi scrie.