Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

L.E.D 1.5 V !!!

Creat de 1Q-D3XT3R, August 10, 2009, 11:40:55 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

1Q-D3XT3R

In mod normal L.E.D-urile de 0.5 Cm se deschid la 3.5 V ~ ... Cu un circuit foarte simplu alimentat la o tensiune de 1-1,5 V va face ca LEDul  sa lumineze destul de puternic ! Componentele sunt : 1 Tranzistor NPN de ex :2N2222 , 2N3904 , BC172 , etc .... 1 Rezistor 100 Ohm -1 K . 1 bobina pe ferita cu 15-20 de spire (secundar/primar) .

Adi

Ce inseamna "Cm"?

Si nu inteleg, postul este ceva ne ne spui si noua, sau ceva ce ne intrebi pe noi?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

1Q-D3XT3R

Cm = centimetri ! Iar poastul este pt cei care sunt pasionati de electronica !

Adi

Citat din: 1Q-D3XT3R din August 10, 2009, 12:06:35 PM
Cm = centimetri ! Iar poastul este pt cei care sunt pasionati de electronica !

Ah! Cm = cm, trebuie scris cu litere mici. Si apoi trebuie precizat ca era vorba de lungime, ca altfel nu banuiam la ce proprietate te gandesti. Si se zice "post", nu "poast". Si trebuie sa te exprimi si pentru cei care nu sunt pasionati de electronica, sa inteleaga si ei. Deci nu imi e clar: pui o intrebare? (ca titlul are semnul intrebarii), sau doar afirmi ceva?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

valangjed

Ai scris 3.5 V~.Unii ar putea crede ca este vorba de curent alternativ.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

1Q-D3XT3R

Altu care critica , ~ inseamna aproximativ !!! Nu e clar ..? Un om care nu stie electronica isi da seama ca semnul reprezinta aproximativ ! :-[

Adi

Citat din: 1Q-D3XT3R din August 11, 2009, 05:09:44 PM
Altu care critica , ~ inseamna aproximativ !!! Nu e clar ..? Un om care nu stie electronica isi da seama ca semnul reprezinta aproximativ ! :-[

Daca cel putin un om intreaba, inseamna ca nu este clar. Si atunci explici frumos. Mai mult, ai gresit, semnul de "~" se pune inainte de valoare, iar nu dupa, pentru a inseamna aproximativ ceva. Aici nu te exprimi doar pentru cei care sunt pasionati de electronica, ci incerci si sa trezesti interesul celor care nu sunt deja pasionati. Asa ca trebuie sa te exprimi pe intelesul tuturor, fara lene.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

valangjed

Citat din: 1Q-D3XT3R din August 11, 2009, 05:09:44 PM
Altu care critica , ~ inseamna aproximativ !!! Nu e clar ..? Un om care nu stie electronica isi da seama ca semnul reprezinta aproximativ ! :-[
Nu am criticat doar am atras atentia.In inginerie un semn inteles gresit poate duce uneori la catastrofe.Nu e cazul de fata dar ...
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

1Q-D3XT3R


valangjed

Dar este bine sa pastram aceasta rigoare si in cazul greselilor mai mici.
Dau un exemplu.Cineva alimenteaza acel LED la 220V~(fiindca pentru el ~ inseamna "priza").Ce se intampla atunci?
I-mi pare rau ca am deviat de la topic!
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

valangjed

Nu vreau sa ma intelegi gresit.Apreciez efortul pe care il faci pentru a aduce electronica pe acest site dar iti recomand mai multa atentie.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

1Q-D3XT3R

OK MAN , voi face tot posibilul !