Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Intrebare

Creat de Allexinno, Iulie 29, 2009, 10:04:51 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Allexinno

va salut... am si eu o intrebare, daca exista, ce se substanta se poate folosi pt inghetarea instantanee a unor materiale, plastic, lemn, fier... ? si daca este posibil ca de la inghet, materialul, suprafata respectiva sa devina casanta la socuri si/sau lovituri... va multumesc anticipat


o adaugare.... este plauzibila varianta cum ca azotul lichid ar avea capacitatea aceasta ?

mircea_p

Azotul lichid se foloseste de obicei pentru aceste experimente.
Materialele de care vorbesti sant deja in stare solida asa ca nu e vorba de "inghetare" ci scaderea temperaturii la valori mult sub temperatura camerei (77K in cazul azotului).
Nu e instantanee ci rapida.
Nu orice material devine casant la temperatura aceea. De exemplu, nu stiu daca otelul va deveni casant.
Cauciucul, anumite plastice si materiale biologice (o floare de exemplu) devin casante asa cum spui.


chimistul

Salut!

Inghetarea este un fenomen de racire sau cedare de caldura deci nu poate fi instantanee ci se desfasoara in timp.

Q=m*Cp*(t1-t2). Eu mai prepar acte o galeata de inghetata din cand in cand cu azot lichid. E buna rau!

Legat de oteluri unele au o scadere foarte brusca a rezistentei la deformare sub -20 C. Altele nu. Oare cum se pastreaza azotul lichid la -196C daca vasul ar fi casant? Riscant, nu?