Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Oameni mari

Creat de Sagoth-sabathan, Iulie 26, 2009, 11:36:41 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

narutscience39

Sunteti siguri ca persoana care posteaza a.k.a Andreea Buzatu este reala? Am vrut sa votez povestea ,dar  un simplu search pe google  m-a facut sa-mi schimb parerea... cred ca cea care a povestit este de fapt `colega sa , nu Andreea ci Denisa (care din cate am vazut este cam micuta pentru a fi eligibila  <18 ani).

Interesant cum au putut duce de nas  atatia oameni ...Fiind in Romania , deh , probabil ca asta conteaza cel mai mult : sa poti sa-i pacalesti pe ceilalti ! Bineinteles ca nici celelalte "povesti" nu se poate sti cat de adevarate sunt.

Este totusi ciudat(cel putin) cum de o banca precum BRD s-a gandit sa realizeze o  astfel de campanie in care castigatorul este ales prin vot , pe internet.Cred ca pana acum nu au aflat de notiunea de hacker ::)

el nino

Citat din: narutscience39 din Iulie 28, 2009, 08:16:20 AM
Sunteti siguri ca persoana care posteaza a.k.a Andreea Buzatu este reala? Am vrut sa votez povestea ,dar  un simplu search pe google  m-a facut sa-mi schimb parerea... cred ca cea care a povestit este de fapt `colega sa , nu Andreea ci Denisa (care din cate am vazut este cam micuta pentru a fi eligibila  <18 ani).

Interesant cum au putut duce de nas  atatia oameni ...Fiind in Romania , deh , probabil ca asta conteaza cel mai mult : sa poti sa-i pacalesti pe ceilalti ! Bineinteles ca nici celelalte "povesti" nu se poate sti cat de adevarate sunt.

Este totusi ciudat(cel putin) cum de o banca precum BRD s-a gandit sa realizeze o  astfel de campanie in care castigatorul este ales prin vot , pe internet.Cred ca pana acum nu au aflat de notiunea de hacker ::)


Buna ziua! Numele meu este Eduard, sunt tatal copilului care este in competitie cu Marius, in aceasta "nu prea frumoasa de acum poveste", creata de acest concurs. Nu sunt nici fizician, nici matematician, nici vreun posibil viitor om de stiinta.
Stiu ca ce doresc eu, nu este chiar prieteneste, tinand cont defaptul ca Marius face parte cumva, din lumea voastra, a oamenilor de stiinta. As dori insa, sa imi spuneti daca, aveti cunostinte despre veridicitatea acestei persoane ( Andreea Buzatu ), precum si a "povestii" publicate de ea. Multumesc anticipat!

Sagoth-sabathan

Frumos,foarte frumos domnule Adrian Buzatu.Acum ai inceput si dumneata cu predicile.Incearca sa citesti toate posturile care iti apartin(vei observa ca si dumneata ai facut unele greseli gramaticale).Am spus ca mama lui m-a rugat sa-i fac rost de voturi si am apelat la dumneata,fiind un "mare" om de stiinta.Am observat ca dumneata(nu numai) aduci atacuri la adresa unor copii,ceea ce nu e foarte frumos.Am stat destul de mult pe forumul asta si am vazut cum ceilalti(aproape toti) se cred superiori(si dau dovada de foarte multa modestie) celor care incearca sa spuna ceva.Tin sa spun ca trec acum a 9-a la profil matematica-informatica,si stiu notiuni de matematica-fizica din clasele superioare ale liceului.In final tin sa-i multumesc lui Harap-Alb care chiar m-a ajutat si nu a fost atat de intepat ca electron sau Alexandru Rautu.O zi buna tuturor.

CMarius


Salut. Sunt Constantin Marius, cel despre care este vorba in povestea 'Energie intr-un pahar cu apa' postata pe site-ul cautamoamenimari.ro
Imi cer scuze pentru intarzierea raspunsului, dar nu am avut acces la internet. Dupa cum scrie si in poveste, nu a fost vorba niciodata de un perpetuummobile:"un asa-zis perpetuum mobile" a fost un nume generic pe care  l-a, dat proiectului, nicidecum nu l-am folosit cu sensul motamo de 'miscare continua'. Intr-adevar, proiectul de care ma preocup are legatura cu studiul gazelor ionizate in camp electric si cu obtinerea de energie in acest fel.

Cat despre cea care a postat povestea acesta,primul lucru care se cere in regulament in cazul in care castigi concursul este o copie a buletinului.Daca inca mai aveti dubii, va poate trimite o copie dupa buletinul ei.

RaduH

Citatdaca un perpetuum mobile este contrazis de o lege fundamentala a Universului si stim asta de mai bine de 150 de ani, de ce sa sustinem un tanar sa studieze asta?
Nu cred ca termodinamica e o manifestare chiar asa de "fundamentala" a universului .
De exemplu reactiile chimice ar fi o manifestare mai complexa a ceea ce mult mai fuindamental ni se pare astazi comportamentul cuantic al electronilor din atomi .
Termodinamica e de fapt o mecanica a moleculelor si se refera la efectele pe care o produce .

Adi

Citat din: RaduH din August 01, 2009, 08:02:15 PM
Citatdaca un perpetuum mobile este contrazis de o lege fundamentala a Universului si stim asta de mai bine de 150 de ani, de ce sa sustinem un tanar sa studieze asta?
Nu cred ca termodinamica e o manifestare chiar asa de "fundamentala" a universului .
De exemplu reactiile chimice ar fi o manifestare mai complexa a ceea ce mult mai fuindamental ni se pare astazi comportamentul cuantic al electronilor din atomi .
Termodinamica e de fapt o mecanica a moleculelor si se refera la efectele pe care o produce .

Si totusi, legile fundamentale ale Universului nu fac distinctia intre curgerea timpului inainte si curgerea timpului inapoi. Totusi, cand pui multe elemente impreuna, apare aceasta curgere a timpului doar inainte. Poate ca aceasta "sageata a timpului" este ceva fundamental in Univers. Daca nu esti de acord ca legile termodinamicii sunt legi "fundamentale" ale Universului, esti totusi liber sa le consideri legi ale Universului, adevarate si nimic din Univers nu se stie sa le poata contrazice.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Citat din: CMarius din Iulie 28, 2009, 12:54:17 PM
Salut. Sunt Constantin Marius, cel despre care este vorba in povestea 'Energie intr-un pahar cu apa' postata pe site-ul cautamoamenimari.ro. Imi cer scuze pentru intarzierea raspunsului, dar nu am avut acces la internet.

Apreciez ca ai dat curs invitatiei noastre de a oferi cateva explicatii si la noi pe forum.

Citat din: CMarius din Iulie 28, 2009, 12:54:17 PM
Dupa cum scrie si in poveste, nu a fost vorba niciodata de un perpetuummobile:"un asa-zis perpetuum mobile" a fost un nume generic pe care  l-a, dat proiectului, nicidecum nu l-am folosit cu sensul motamo de 'miscare continua'.

Acum am inteles, mersi de explicatie. Pe viitor ai mare grija la exprimare, caci cand zici un "asa zis" perpetuum mobile, se intelege ca intelegi prin perpetuum mobile ce intelege toata lumea. Nu ai voie in stiinta sa dai alte definitii unor termeni ce au deja definitie si apoi sa presupui ca lumea va intelege ce intelegi tu.

Citat din: CMarius din Iulie 28, 2009, 12:54:17 PM
Intr-adevar, proiectul de care ma preocup are legatura cu studiul gazelor ionizate in camp electric si cu obtinerea de energie in acest fel.

Bun, mi s-a luat o piatra de pe inima. Ar fi fost extrem de trist ca o un olimpic international la fizica sa creada in perpetuum mobile. Dar atunci, de ce nu a oferit ea informatii mai multe despre proiectul asta al tau? Titlul ofera o idee, dar nu e suficient. Te-am intrebat si acolo la comentarii si te mai intreb si aici: ce isi propune proiectul? de ce materiale ai nevoie? cat costa? Adica cu alte cuvinte: de cei 5000 de euro iti vei lua inghetata ca asa merita olimpicii dupa o viata de munca, sau vei cumpara cu ei aparatura si consumabile pentru experiment?


Citat din: CMarius din Iulie 28, 2009, 12:54:17 PM
Cat despre cea care a postat povestea acesta,primul lucru care se cere in regulament in cazul in care castigi concursul este o copie a buletinului.Daca inca mai aveti dubii, va poate trimite o copie dupa buletinul ei.

Asta e treaba BRD-ului, eu spun doar ca cea care a scris a scris extrem de ... neclar, ca o persoana care habar nu are de stiinta.
Mult succes la concurs si te mai asteptam cu explicatii! Mersi.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Citat din: Sagoth-sabathan din Iulie 28, 2009, 12:25:10 PM
Frumos,foarte frumos domnule Adrian Buzatu.Acum ai inceput si dumneata cu predicile.Incearca sa citesti toate posturile care iti apartin(vei observa ca si dumneata ai facut unele greseli gramaticale).

Sagoth, si eu mai fac greseli, si atunci te rog sa mi le spui si le corectez. Eu te-am anuntat pe tine cand am vazut greseli. Greselile tale sunt reale si se repeta mereu, ca si cum nu ai avea habar de gramatica. Chiar in acest post nu pui spatiu intre puctul de la sfarsitul frazei si fraza urmatoare. Te avertizez de data asta formal ca daca atunci cand iti spun ca scrii corect gramatical nu raspunzi "am inteles, sunt de acord, voi incerca sa nu fac", ci raspunzi "pai si tu gresesti", atunci vei fi data afara de pe forum pentru ca ai incalcat regulile forumului, unda dintre ele este aceea de a te stradui sa scrii corect gramatical. Sper ca ai inteles, caci deja ma repet de cateva ori si nu pari sa bagi la cap.

Citat din: Sagoth-sabathan din Iulie 28, 2009, 12:25:10 PM
Am spus ca mama lui m-a rugat sa-i fac rost de voturi si am apelat la dumneata,fiind un "mare" om de stiinta.

Ai mai spus ca mama lui te-a rugat sa scrii, dar acum e prima oara cand spui ca ai apelat la mine pentru ca as fi un "mare" om de stiinta. Ei bine, ai gresit de doua ori: 1. Nu sunt un mare om de stiinta, ci doar un doctorand la fizica, pasionat de popularizarea stiintei. 2. Ai scris pe forum pentru ca are cititori interesati de stiinta si voiai voturi pentru baiat. Deci nu ai scris aici mie, ci unei comunitati, tocmai pentru ca ajungeai la multi oameni cu un singur post.


Citat din: Sagoth-sabathan din Iulie 28, 2009, 12:25:10 PM
Am observat ca dumneata(nu numai) aduci atacuri la adresa unor copii,ceea ce nu e foarte frumos.

Te inseli. Am pus niste intrebari de bun simt, niciun atac.

Citat din: Sagoth-sabathan din Iulie 28, 2009, 12:25:10 PM
Am stat destul de mult pe forumul asta si am vazut cum ceilalti(aproape toti) se cred superiori(si dau dovada de foarte multa modestie) celor care incearca sa spuna ceva.

Pastram o rigurozitate stiintifica pe acest forum. Din pacate, foarte multi care scriu aici nu au habar si nici respect pentru aceasta rigurozitate stiintifica. Tu nu ai respect cel putin pentru gramatica. Aici iti sunt superior: eu am respect pentru gramatica. La fel sunt superior celor care nu au respect pentru metoda stiintifica sau nu o cunosc. Dar este o superioritate punctuala, la anumite aspecte, asa cum si ei sunt superiori la alte lucruri: la data cu skateboard-ul peste scari, de exemplu.

Citat din: Sagoth-sabathan din Iulie 28, 2009, 12:25:10 PM
Tin sa spun ca trec acum a 9-a la profil matematica-informatica,si stiu notiuni de matematica-fizica din clasele superioare ale liceului.

Felicitari, dar de ce tii sa precizezi? De ce aduci persoana ta in calcul? Zise cineva ceva de persoana ta la acest topic? Vorbeam despre concursul "Oameni Mari".

Citat din: Sagoth-sabathan din Iulie 28, 2009, 12:25:10 PM
In final tin sa-i multumesc lui Harap-Alb care chiar m-a ajutat si nu a fost atat de intepat ca electron sau Alexandru Rautu.O zi buna tuturor.

Desigur ca toti aici pe forum am ajutat oamenii care aveau nevoie de ajutor, inclusiv tine. Esti mereu binevenit, dar vei zbura daca nu vei scrie corect semnele de punctuatie. Numai bine!
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Citat din: narutscience39 din Iulie 28, 2009, 08:16:20 AM
Sunteti siguri ca persoana care posteaza a.k.a Andreea Buzatu este reala? Am vrut sa votez povestea ,dar  un simplu search pe google  m-a facut sa-mi schimb parerea... cred ca cea care a povestit este de fapt `colega sa , nu Andreea ci Denisa (care din cate am vazut este cam micuta pentru a fi eligibila  <18 ani).

Interesant cum au putut duce de nas  atatia oameni ...Fiind in Romania , deh , probabil ca asta conteaza cel mai mult : sa poti sa-i pacalesti pe ceilalti ! Bineinteles ca nici celelalte "povesti" nu se poate sti cat de adevarate sunt.

Este totusi ciudat(cel putin) cum de o banca precum BRD s-a gandit sa realizeze o  astfel de campanie in care castigatorul este ales prin vot , pe internet.Cred ca pana acum nu au aflat de notiunea de hacker ::)


Salutari! Sunt foarte multi de Buzatu in Romania. Chiar si pe mine ma cheama asa si in orasul meu, Craiova, sunt 3 pagini de Buzatu in cartea de telefon. Asadar, daca nu o gasesti pe google, nu inseamna ca persoana nu exista. Deci pana la proba contrarie, sa ii dam credit ca are peste 18 ani. Oricum daca va castiga baiatul, BRD-ul va verifica autenticiatatea persoanei care a postat si il va lua la bani marunti pe pustanul asta olimpic care nu spune daca vrea bani pentru inghetata, sau pentru echipament pentru experiment. Sunt tare dezamagit de modul absolut poetic si deloc stiintific si riguros in care Andreea Buzatu a descris cazul. A indus lumea sa creada ca proiectul este de "perpetuum mobile" cand de fapt nu era, a indus lumea sa creada ca de 5 ani asteapta raspunsul profesorului universitar, etc.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Am citit iarasi toate posturile noi. Prin urmare a faptului ca Marius asta si-a permis sa nu imi raspunda mie si lui Twitty cu detalii despre proiect si sa creadaca ca daca ne spune titlul e suficient, doar pentru ca e el ditamai olimpicul, mi-am exprimat oficial parerea pe siteul concursusului, cu atat mai mult cu cat se pare ca la voturi a castigat. Mi se pare o BATAIE DE JOC atitudinea lui Marius si o exprimare jalnica a Andreei Buzatu. Sper ca BRD sa ii purice la sange si sa evalueze concret pe ce se vor duce banii.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

RaduH

CitatSper ca BRD sa ii purice la sange si sa evalueze concret pe ce se vor duce banii.
Subscriu la ce zice Adi cu atat mai mult cu cat se pare ca avem pe cineva care "face apa sa arda" si care am inteles eu ca are si inventia si realizarea practica da nu are bani sa-si protejeze inventia international .
Deci deocamdata ramane secreta . Avem atata nevoie de ia si ne impotmolim la niste acte de fapt cand realizarile se pretinde ca exista . Atunci daca BRD are obiceiul sa arunce cu bani de ce sa nu salveze lumea si sa putem afla si noi despre ce-i vorba .
Am putea sa le aratam si REVIR-ul de exemplu daca tot vor sa intervina pe piata inventiilor . Poate obtine si forumul acesta ceva comision . Cred ca si Adi mai are exemple daca cei de la BRD nu stiu sa consulte OSIM-ul de exemplu .

Adi

Actualizare: acest elev a castigat banii BRD-ului, iar faptul ca este castigator valid a fost validat, dar nu au precizat cati bani a primit si ce va face cu ei. Tipic romanesc.

http://www.cautamoamenimari.ro/vizualizare.php?story_id=11
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro