Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Barbieritul...

Creat de Sagoth-sabathan, Iulie 19, 2009, 10:06:32 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Sagoth-sabathan

Vreau sa va intreb cum ar trebui sa ma barbieresc sa nu ma mai irit si sa nu-mi mai apara bubite in zona perciunilor.E foarte neplacut,avand in vedere ca la toamna o sa  intru la liceu si o sa incep sa ma uit mai mult la fete ;D

graethel

Cu briciul si sa folosesti after shave, normal. De asta cu briciul stiu de la o cunostiinta care se irita de la lama si se radea cu briciul. Insa iti trebuie indemanare ca sa te razi cu briciul, e foarte periculos.

valangjed

Nu ti-as recomanda sa te barbieresti cu briciul,trebuie multa experienta mai ales in zona gatului.Cel mai simplu ar fi sa consulti un dermatolog care cred ca ti-ar putea spune si ce crema de ras si ce aftershave sa folosesti.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

mircea_p

OFF topic

Au disparut unele din mesajele postate anterior aici?
Sau mi se pare mie? Era unul de la Mihnea parca.
Am mai avut senzatia asta, ca dispar posturi,  si la alte topicuri dar am crezut ca mi se pare.
Sant sterse de admin din anumite motive?

Adi

Saptamana trecuta timp de o zi am transferat siteul la un alt server. Se poate ca unii oameni au scris in forumul vechi in timp ce se transfera. Acum toti ar trebui sa vada doar forumul nou.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

mircea_p

Multumesc pentru raspuns.

Adi

#6
Am verificat si asa e. Erau multe mesaje scrise pe serverul celalalt. Unele din ele era la aceasta discutie.

Citat din: graethel
Cu briciul si sa folosesti after shave, normal. De asta cu briciul stiu de la o cunostiinta care se irita de la lama si se radea cu briciul. Insa iti trebuie indemanare ca sa te razi cu briciul, e foarte periculos.

Citat din: Sagoth-sabathan
Nu am brici si mi-ar fi frica sa ma rad cu briciul.Eu vreau o tehnica de barbierit cu lama,care sa nu ma irite si sa nu mai fac bubite prin zona perciunilor.

Citat din: dumicri
Iti cumperi un aparat bun, cu lame multiple si un gel de ras (care se face spuma la aplicare).

Te razi pe directia de crestere a firelor de par, nu in directia opusa. Nu e la fel de scurt barbieritul (diferenta e minima), insa reduci riscul de a te irita si de a face bubite. De asemenea va trebui sa te razi mai des (eu ma rad zilnic).

Daca vrei neaparat un barbierit cat mai scurt, dupa ce te-ai ras pe directia de crestere a firelor de par, incerci sa mergi perpendicular pe ele, iar apoi in directia opusa (riscul creste sa ti se irite pielea).

Ideea general este sa eviti un barbierit foarte scurt si niciodata sa nu incepi prin a te rade in opusul directiei de crestere a firelor de par.

Citat din: Sagoth-sabathan
Am Gilette fusion.Ah multumesc pentru sfat.O sa incerc sa fac asa.

Citat din: Mihnea
E preferabil sa folosesti o crema hidratanta (special pentru ras, adica nu orice jaf) in loc de after-shave.

Imi pare rau de confuzie. SE pare ca unii autori chiar scriau doar pe forumul  vechi.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

RaduH

Eu am o practica personala .
Ma barbieresc rar si folosesc lame din alea vechi si nu pun gratar la aparatul de ras .
Pe undeva e ca si cu briciul dar trebuie multa atentie si indemanare .