Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Modelul lui Anatol Croitoru

Creat de Adi, Iulie 15, 2009, 04:20:39 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Anatol

Constelatia noastra traeste pe legile modelului meu, si in acceleratoarele de particole elementare cand se capata o particola ia tot pe aceste legi traeste,... Incerc sa vin in fizica cu o lege universala , a egzistentei si manifestarii materiii naturii noastre.
Einstein primul a propus posibilitatea asemenii legi ,fenomen si la numit: "Forta superficiala".
Cum oare de facut formule din aceste teoriii ?? cine doreste sa conlucreze?va fi  oare succes, ??
Si nu cunosc engleza, rusa cunosc << Привет Румыния - не отставай!!!>>

Electron

Citat din: Anatol din Iulie 18, 2009, 09:23:40 PM
Einstein primul a propus posibilitatea asemenii legi ,fenomen si la numit: "Forta superficiala".
Unde a vorbit Einstein despre asa ceva ? Poti sa dai niste citate, te rog?

e-
Don't believe everything you think.

Adi

Anatol, tu zici ca incerci o teoria totului, dar ne intrebi pe noi cum sa o cauti?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

mircea_p

Care este aceasta lege cu care zici ca vii?
Poti sa o formulezi aici, daca nu e secret?

Tin sa precizez ca o lege se formuleaza intr-o singura fraza sau un paragraf scurt.
Nu e nevoie de cateva pagini pentru asta.
S-ar putea sa fie nevoie sa introduci anumite definitii inainte in caz ca folosesti concepte complet noi sau folosesti cuvinte existente cu un nou sens (sau unul mai restrans).

Daca e nevoie, formuleaza legea in rusa. Am multi colegi rusi care mi-o pot traduce si pun eu aici traducerea.
Numai bine

Anatol

Electron , eu  m-am folosit de bibleoteca nationala din Chisinau cu multi ani in urma, sant convins nu gresesc ceia ce am spus acolo,!
Adi , cunosc ca mai sant multe lucrari la aciasta tema, dar da arata-mi te rog unde as putea gasi asa ceva, sant curios chear sa vad nivelul stiintei actual, la aciasta tema.

Anatol

Mircea_p  inseamna ca eu acum am venit cu un model , iar legea as puteau-o formula daca am sa pot sa scot o formula matematica din acest model, crezi ca e posibil asa ceva?

mircea_p

Bine, deci ai un model, nu o lege.
1. Ce obiect sau sistem din realitatea fizica modelezi?
2. Ce prezice modelul tau?



Anatol

mircea_p uite mai sus , Adi ma ajutat sa dau raspuns la aciasta intrebare, <<<eu incep o teorie a totului>>>> , .

Electron

Citat din: Anatol din Iulie 19, 2009, 12:43:28 AM
Electron , eu  m-am folosit de bibleoteca nationala din Chisinau cu multi ani in urma, sant convins nu gresesc ceia ce am spus acolo,!
Ei bine, eu nu voi fi convins pana nu gasesti citatul respectiv, sa-l vedem si noi. Nu de alta, dar de multe ori este o diferenta inte ceea ce scrie un autor (in acest caz Einstein) si ceea ce inteleg unii sau altii. Asa ca, pana nu vii cu citate concrete, din partea mea afirmatia ta nu are nici o valoare.

e-
Don't believe everything you think.

Anatol

Einstein prin intermediul spatiului si timpului cu teoria relativitatii a gasit lamurire pentru fenomenul universului, existentei lui. Pe cateva momente am inteles si eu a cea realitate.Dar sub presiunea altor intrebari niciodata nu am ajuns la necesitatea celor teorii.La sfarsitul cariierii sale Einstein a propus si a inceput sa lucreza la o lege fundamentala care sta la baza oricarui fenomen din natura noastra , cineva motiva batranetele , . Nustiu asa sant informat . 

Electron

Citat din: Anatol din Iulie 19, 2009, 12:14:33 PM
La sfarsitul cariierii sale Einstein a propus si a inceput sa lucreza la o lege fundamentala care sta la baza oricarui fenomen din natura noastra , cineva motiva batranetele , . Nustiu asa sant informat . 
Da, in ultimii ani de viata Einstein si-a dedicat eforturile pentru formularea unei teorii a marii unificari a celor patru forte fundamentale din natura (in engleza Grand Unification Theory, sau GUT), efort care nu s-a soldat cu succesul sperat. De aici si pana la "forta superficiala" e o mare distanta, ca sa nu zic prapastie, si saltul facut de tine de la una la alta este pentru mine complet nejustificat. Daca ai ceva argumente in acest sens, le astept cu interes.

e-
Don't believe everything you think.

Anatol

Bine Electron privesc stiinta cu interesul meu,cu aproximatie, desi consider reala numai "forta superficiala", deosebirea este creata de nivelul stiintei probabil,  mai este forta a 5-a,si ar insemna 5 forte trebuia de inclus, ca cele patru sa fie sub control, daca apartin tot acestei naturi .
Si eu personal nu sant staruitor sa cunosc totul perfect, ma chinue intrebari mult timp, si vine timpul ca chinurile se descarca.
Cine esti electron , hai sa conlucram , sa formam o echipa de cointeresti si sa avem si seminare in realitate !?

Electron

Citat din: Anatol din Iulie 19, 2009, 03:14:46 PM
Cine esti electron , hai sa conlucram , sa formam o echipa de cointeresti si sa avem si seminare in realitate !?
Sunt o persoana careia nu-i plac fabulatiile doar de dragul fabulatiei. Sunt pasionat de stiinta si de fizica in special, si imi petrec o parte din timpul liber ca administrator al acestui forum. Imi plac teoriile argumentate si logice, celelalte nu au interes epistemologic pentru mine.

Din ce ai prezentat tu pana acum aici, nu am gasit argumente si idei duse pana la capat, doar afirmatii fara suport si ipoteze fara finalitate. Nu sunt interesat sa particip "in conclucrare" la teorii de acest fel. Din partea mea esti binevenit pe acest forum, si in speranta ca vei face un minim efort sa-ti imbunatatesti cunostintele de gramatica a limbii romane, si de prezentare argumentata a ideilor tale, iti urez mult spor in continuare.

e-
Don't believe everything you think.

Adi

Eu cred ca Anatol are doar o idee, iar nu un model. Un model este prin definitie matematic. Pana nu ai o formula, nu ai un model matematic. Deci tu ai doar o idee, ba inca una vaga si gresita: ideea a unei a cincea forte, care nu exista inca in stiinta si despre care nu spui nimic.

Eu unul i-am dat sansa lui Anatol sa scrie pe forum, dar din pacate el nu se exprima deloc coerent, ci are doar iluzia ca face stiinta, cand colo nu face decat eventual filosofie.

Eu unul subscriu la ce zice Electron, ii urez succes mai departe si mai retrag de la discutie!
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

mircea_p

Citat din: Anatol din Iulie 19, 2009, 10:58:09 AM
mircea_p uite mai sus , Adi ma ajutat sa dau raspuns la aciasta intrebare, <<<eu incep o teorie a totului>>>> , .

Deci modelul tau se refera la univers in integime?
Daca faci cumva referire la "theory of everything", asta e o teorie care incearca sa uneasca toate fortele fundamentale din natura.
Asta vrei sa zici?
Ca ai o teorie care explica toate fortele? Poti sa prezici masa electronului sau a protonului? Poate teoria ta sa prezica "taria"  fortei electromagnetice, de exemplu? Sau de cate ori e mai putenica decat gravitatia?
Daca da, e grozav, nemaipomenit.
Daca nu, sant doar povesti. Nici nu conteaza daca e "gresita" sau nu.