Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Raspundem la intrebari de psihologie!

Creat de Adi, Iulie 12, 2009, 06:14:52 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

vladuli

 Daca in incursiuni iti apare un personaj din viata reala , ma gandesc ca poate reprezenta influenta injunctiilor/contrajunctiilor/permisiunilor  , de care aminteste  Eric Berne  in a sa analiza tranzactionala . Oricum ar fi , fie ca se consolideaza de timpuriu , fie ca se formeaza pe parcurs ,exista pattern-uri pe care ne straduim poate inconstient sa le urmam (?) .
As vrea sa mai intreb ceva : ce inseamna , dar pe intelesul meu ,de om de pe zebra , personalitate borderline ?
  Multumesc .Cu apreciere,Vlad

Adi

Iata alte mesaje scrise intre timp pe serverul celalalt.

Citat din: vladuli
As dori sa aflu ce inseamna personalitate borderline , la care s-a facut referire .Multumesc .
Cu consideratie,Vlad

Citat din: ina
Tulbarea de personalitate tip bordeline este un simptom care arata ca persoana respectiva are probleme in a-si gasi identitatea. Se poate intampla ca oricine sa-si puna la un moment dat intrebarea "cine sunt eu?" care sunt rostul si locul meu in lume?" Identitatea este propria perceptie a sinelui si in tulburarea tip borderline, imaginea sinelui este instabila.

Silvia, cand ai timp, poti raspunde si la aceste noi intrebari?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

spysyl

#32
Cand in incursiuni ne apare un personaj din viata reala, parerea unui profesor de la Institutul Jung din Zürich este ca acea persoana are caracteristici pe care le admiram si ne poate ajuta pe calea spirituala. In  viata reala e bine sa discutam cu ea si sa invatam lucruri de la ea, dar sa si pastram o anumita distanta si sa privim separat imaginea din incursiuni si persoana reala.

Tulburarea de personalitate de tip Borderline se caracterizeaza prin instabilitate emotionala, care se manifesta prin actiuni impulsive, fara a se gandi la consecinte, explozii emotionale, de exemplu furie intensa, probleme in relatiile inter-umane, frica de a fi abandonat, imagine de sine tulburata (sentimentul unui gol interior, lipsa valorii de sine). Am lucrat cu pacienti Borderline si, in practica, mi se pare caracteristic un joc continuu intre apropiere si distanta, acum sunt amabili, entuziasti, prietenosi, in momentul urmator distanti si reci. Foarte des se taie sau ard sau isi cauzeaza singuri durere in alt mod, pentru a simti ceva, spun ei (impotriva "golului interior"), sau pentru a atrage atentia. O pacienta s-a taiat si a lasat urme de sange pe chestionare  (la ea acasa, nu in laborator), si cand a venit pentru teste ne-a aratat dosarul cu petele de sange, ca sa atraga atentia...  ::)

vladuli

As dori sa revin cu o intrebare referitoare la nevroze .Din cate am citit , sunt rezultatul unui conflict intre eu si supraeu . Pot obtine o explicatie in termeni foarte simpli a nevrozei ? Multumesc foarte mult.

spysyl

Da, in teoria psihoanalitica, nevroza apare cand Eul nu-si mai poate indeplini rolul de instanta mijlocie intre Sine si Supra-Eu. Sinele reprezinta instinctele, iar Supra-Eul regulile (are rol de "judecator"); Eul are rolul de a mentine echilibrul dintre celelalte doua instante. Aceasta lipsa a adaptarii Eului la factorii de stress zilnici este urmare a unei traume din copilarie (spune Freud).

PS: Voi pleca in vacanta in urmatoarele 2 saptamani, asa ca e posibil sa raspund cu intarziere.

amary

Buna! Ma numesc Ana Si sunt studenta in anul 1 la psihologie.As dori sa imi exemplificati relatia dintre motivatia intrinseca si performanta in cercetare.