Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Raspundem la intrebari de medicina!

Creat de Adi, Iulie 12, 2009, 06:07:59 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Adi

Echipa Stiinta Azi contine si studenti la medicina sau farmacie. Daca aveti intrebari despre medicina, intrebati aici si noi vom face totul sa raspundem. Raul este student la medicina in anul 6 la Iasi, iar Stefan are studii de farmacie, dar in particular studiaza medicina si mai ales genetica moleculara in mod special secventa genelor si proteinelor.

Veniti alaturi de noi cu intrebari, iar daca doriti sa oferiti si voi raspunsuri, contactati-ne! Impreuna putem reusi tot mai mult!
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

inger_demonizat

Nimeni nu ne adreseaza o intrebare? Uitati eu am o intrebare la care nu pot sa raspund si incerc de ani de zile sa raspund.
Cum poate o conglomeratie de celule (mergand mai departe, o conglomeratie de molecule) sa inmagazineze o cantitate de informatie, sa o memoreze si sa o reproduca dupa ani si ani? Si aici ma refer in mod specia la neuroni.....

Adi

Buna intrebare. Tu intrebi ce spune stiinta in prezent despre suportul fizic al memoriei. Din cate stiu eu, nu are un raspuns definitiv, clar, dar in mare se considera ca informatia e sustinuta in legaturilel intre neuroni, adica in modul in care se fac legaturile, de tip asociativ, iar nu ca la computere, cu locatii precise pentru fiecare memorie.

Lumea nu intreaba pentru ca e vacanta si activitatea pe site si pe forum e redusa, apoi pentru ca sectiunea de medicina de pe forum nu e asa de mul dezvoltata. Dar poate vor aparea. Am putea promova si pe site acest topic.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

inger_demonizat

Interesant raspuns dar nu imi satisface pe deplin dorinta de a avea un raspuns la acesasta intrebare.....poate nu voi ajunge sa il aflu niciodata sau poate cine stie....
Daca doriti am putea promova acest topic pe site......daca aveti intrebari puteti sa imi adresati si in lumina conostiintelor mele am sa va raspund daca nu am sa ma documentez si am sa va raspund......

Adi

Sa mai lasam cateva zile, sa treaca nebunia cu aselenizarea si apoi promovam si partea de medicina mai mult. Desigur ca nu va satisface pe deplin raspunsul, nici pe mine nu ma satisface. Ar trebui sa vedem ce zice stiinta despre memorie, adica cele mai recente chestii. In rest, trebuie sa avem rabdare, stiinta avanseaza cu pasi mici si siguri.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

raul

Salutare. Incerc sa dau un raspuns la aceasta problema. In primul rand, tot ce inseamna informatie este stocat in ADN. Deci daca intr-o anumita parte a corpului se intampla anumite reactii..........ele se intampla pt ca asa dicteaza ADN- ul. Biologia este ceva foarte dinamic, iar problema se reduce la aparitia primei molecule capabile de autoreplicare.  Tocmai asta nu poate inca sa explice biologia: cum a aparut prima molecula capabila de autoreplicare. Odata aparuta, selectia naturala si-a facut datoria si a generat totul, de la simplu la complex. Ce mi se pare foarte foarte interesant este urmatorul lucru: noi suntem alcatuiti din 3 tipuri de paricule: quarcii up, dpwn, si electroni. Deci noi putem zice ca aceste particule sunt in asa fel incat putem gandi cu ele. Deci constiinta si inteligenta noastra este data de cele trei particule elementare. Neuronii sunt alcatuiti din cele 3 particule elementare, iar noi putem spune ca gandim cu aceste 3 particule. Asta mi se parte interesant..........cum particulele se pot organiza in asa fel incat sa genereze intrebari, sa/si puna intrebari:)

Adi

Ai pus punctul pe i, Raul. Cum aceste trei ingrediente de baza se structureaza sub atata complexitate in viata de zi cu zi, pana la viata inteligenta ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

valangjed

O intrebare , citita mai demult intr-o carte : De ce piatra difera de o caprioara si ambele difera de lumina soarelui.Intrebarea este ceva mai romantica dar cred ca in raspuns sta esenta vietii si a existentei.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

cristi

Citat.cum particulele se pot organiza in asa fel incat sa genereze intrebari, sa/si puna intrebari:
pai cine zice ca noi ne punem "intrebari"? Este o iluzie, noi doar facem sa mutam cuarcii dintr-o parte in alta in creierul nostru...
autor Fizica povestită,
www.stiinta.club

Adi

Citat din: valangjed din Septembrie 12, 2009, 12:57:41 AM
O intrebare , citita mai demult intr-o carte : De ce piatra difera de o caprioara si ambele difera de lumina soarelui.Intrebarea este ceva mai romantica dar cred ca in raspuns sta esenta vietii si a existentei.

Piatra e vie, iar caprioara nevie. Totul sta in diferenta intre viu si neviu, apoi in cadrul viului intre inteligent si neinteligent.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Citat din: cristi din Septembrie 12, 2009, 12:59:01 AM
Citat.cum particulele se pot organiza in asa fel incat sa genereze intrebari, sa/si puna intrebari:
pai cine zice ca noi ne punem "intrebari"? Este o iluzie, noi doar facem sa mutam cuarcii dintr-o parte in alta in creierul nostru...

Poate este o iluzie, poate nu. Tu crezi ca este o iluzie liberul nostru arbitru? Eu nu cred ... Mie imi place sa cred ca sunt mai tare si ca Dumnezeu, daca cumva exista, si aleg ce vreau eu si fac ce vreau eu si Ea (sa fim politically correct) nu are absolut nici cea mai mica putere sa impiedice asta.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

cristi

CitatPoate este o iluzie, poate nu. Tu crezi ca este o iluzie liberul nostru arbitru? Eu nu cred ... Mie imi place sa cred ca sunt mai tare si ca Dumnezeu, daca cumva exista, si aleg ce vreau eu si fac ce vreau eu si Ea (sa fim politically correct) nu are absolut nici cea mai mica putere sa impiedice asta.
Hm... credeam ca esti "ateu" din specia lui Dawkins, dar vad ca ma insel... Astia sunt specia cea mai dureroasa, ca ei cred ca suntem niste roboti doar biologici... Daca tu crezi acum ca ai liber arbitru, inseamna ca peste cateva ani pot sa te gasesc la biserica :) Numai bine sa fii sincronizat cu primul tau bebelus, atunci cand iti va fi cel mai greu si cand vei avea nevoie de sustinere divina... :)
autor Fizica povestită,
www.stiinta.club

raul

Ma indoiesc ca atunci cand ai un bebelus e musai sa ai si nevoie de sustinere divina. Eu in cel mai bun caz o sa respect traditiile de dragul lor si a rudelor.

valangjed

Citat din: Adi din Septembrie 12, 2009, 01:00:17 AM
Citat din: valangjed din Septembrie 12, 2009, 12:57:41 AM
O intrebare , citita mai demult intr-o carte : De ce piatra difera de o caprioara si ambele difera de lumina soarelui.Intrebarea este ceva mai romantica dar cred ca in raspuns sta esenta vietii si a existentei.

Piatra e vie, iar caprioara nevie. Totul sta in diferenta intre viu si neviu, apoi in cadrul viului intre inteligent si neinteligent.
Ideea era :Ce anume le diferentiaza la nivel cuantic?Toate sunt compuse din particule cuantice iar cristi a spus ca nu facem decat sa miscam cuarci .Cum ramane cu "lumina soarelui"?
Cred ca doar modul de "aranjare" a particulelor duce la aceasta diferentiere.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

Adi

Citat din: cristi din Septembrie 12, 2009, 01:15:51 AM
CitatPoate este o iluzie, poate nu. Tu crezi ca este o iluzie liberul nostru arbitru? Eu nu cred ... Mie imi place sa cred ca sunt mai tare si ca Dumnezeu, daca cumva exista, si aleg ce vreau eu si fac ce vreau eu si Ea (sa fim politically correct) nu are absolut nici cea mai mica putere sa impiedice asta.
Hm... credeam ca esti "ateu" din specia lui Dawkins, dar vad ca ma insel... Astia sunt specia cea mai dureroasa, ca ei cred ca suntem niste roboti doar biologici... Daca tu crezi acum ca ai liber arbitru, inseamna ca peste cateva ani pot sa te gasesc la biserica :) Numai bine sa fii sincronizat cu primul tau bebelus, atunci cand iti va fi cel mai greu si cand vei avea nevoie de sustinere divina... :)

Hmm, ma suprinde ce spui. Spui cumva ca Dawkings nu crede ca fiecare om are liber arbitru? Stiinta nu a explicat inca liberul arbitru, e drept, dar nu l-a negat niciodata. Eu asa am inteles. Pe ce anume te bazezi cand zici ca Dawkings nu crede in liberul arbitru?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro