Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Ce sanse avem sa ne ridicam la standardele UE?

Creat de Dendros, Iulie 09, 2009, 07:18:28 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Dendros

Buna ziua. Am deschis acest topic in urma a ceea ce am citit legat de declaratiile lui Geert Wilders, mai exact acest articol, care m-a facut sa ma intreb daca nu are cumva dreptate. Poate ca exagereaza. dar ma intreb daca noi avem potentialul de a ne ridica la standardele UE, daca putem face asta, sau vom ramane letargici, statici. Mi se pare ca inertia societatii romanesti e foarte mare, si ar fi nevoie de un efort si mobilizare serioase pentru a o depasi, dar tocmai aceste lucruri nu ne stau in fire, pare un cerc vicios. De bulgari nu pot spune nimic, poate ei vor depasi toate astea. Ma refer exclusiv la noi, daca putem noi face ceva. Sper sa nu jignesc pe cineva, dar asta pare realitatea.

Adi

#1
Salut, nu jignesti pe nimeni si este o intrebare buna. Totusi, titlul este gresit. Intrebarea ta este daca Romania va ajunge la standardele din UE, dar tu intrebi daca ne vor da afara din UE. De dat afara nu ne vor da si progrese facem, doar ca prea incet. Oamenii nu si-au dat seama ca au o obligatie morala acum ca sunt in UE sa creasca tara mai mult. Oamenii sunt lenesi si egoisti. Vor sa munceasca cat mai putin, dar sa traiasca cat mai bine si statul sa le dea cat mai mult. Iar acum ca aceasta criza ne loveste, stiu doar sa faca greve. Romania este o tara foarte fragila si foarte periculoasa. De asta eu nu traiesc in Romania si nici nu voi trai. Insa nu uit de unde am plecat si incerc sa ajut cat de mult pot. De asta am si fondat Stiinta Azi si scriu articole, formez voluntari, trimit materiale educationale prin posta spre licee si fac vizite la licee cand vin in tara.

Dar la romani e mentalitate slaba. Eu nu as avea incredere in semeni incat sa traiesc in Romania. La spital ma imbolnavesc. Pe strada ma omoara cu masina. In casa nu pot dormi de motocicletelor celor de bani gata. Impozite mari si multe sunt, birocratie mare da, gunoaie in munti da.

Efectiv nivelul de trai e asa de scazut. Nu vad efectiv nici un motiv de a trai in Romania. Totusi, vad motive de a ajuta Romania de a iesi din mizeria asta.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Dendros

#2
Citat din: Adi din Iulie 09, 2009, 09:58:11 PM
Salut, nu jignesti pe nimeni si este o intrebare buna. Totusi, titlul este gresit. Intrebarea ta este daca Romania va ajunge la standardele din UE, dar tu intrebi daca ne vor da afara din UE. De dat afara nu ne vor da si progrese facem, doar ca prea incet. Oamenii nu si-au dat seama ca au o obligatie morala acum ca sunt in UE sa creasca tara mai mult. Oamenii sunt lenesi si egoisti. Vor sa munceasca cat mai putin, dar sa traiasca cat mai bine si statul sa le dea cat mai mult. Iar acum ca aceasta criza ne loveste, stiu doar sa faca greve. Romania este o tara foarte fragila si foarte periculoasa. De asta eu nu traiesc in Romania si nici nu voi trai. Insa nu uit de unde am plecat si incerc sa ajut cat de mult pot. De asta am si fondat Stiinta Azi si scriu articole, formez voluntari, trimit materiale educationale prin posta spre licee si fac vizite la licee cand vin in tara.

Dar la romani e mentalitate slaba. Eu nu as avea incredere in semeni incat sa traiesc in Romania. La spital ma imbolnavesc. Pe strada ma omoara cu masina. In casa nu pot dormi de motocicletelor celor de bani gata. Impozite mari si multe sunt, birocratie mare da, gunoaie in munti da.
Efectiv nivelul de trai e asa de scazut. Nu vad efectiv nici un motiv de a trai in Romania. Totusi, vad motive de a ajuta Romania de a iesi din mizeria asta.
Aveti dreptate cu ce am subliniat, titlul nu e tocmai cel corect. Poate ar trebui reformulat astfel: Ce sanse avem sa ne ridicam la standardele UE?. Va rog sa schimbati titlul, daca se poate. In rest cred ca aveti dreptate, suntem la un nivel destul de jos, si ma intreb daca vom reusi sa-l depasim. Totusi, ce ati spus (am subliniat cu albastru) nu sunt valabile numai in Romania. Si in America poti muri in spital, vezi cazul unei negrese lasata sa moara in spital, sunt accidente multe si motociclisti de bani gata de asemenea, si birocratie. Dar evident ca nivelul de trai si standardele de acolo sunt mult mai ridicate, la fel si in Occident.

Adi

Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro