Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Este corectă teoria relativităţii restrânse?

Creat de Skolon, Iunie 26, 2009, 05:08:44 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Skolon

Citat din: Electron din Februarie 16, 2010, 05:42:13 PM
Citat din: Skolon din Februarie 16, 2010, 04:58:50 PM
2. Când se întoarce acasă ceasul lui şi al geamnănului vor arata aceeaşi dată, oră şi secundă. Nu există acest paradox, aşa cum îţi spuneam mai sus.
Esti sigur?

e-
Da. De ce? Ai altă părere?

Electron

Citat din: Skolon din Februarie 16, 2010, 07:54:38 PM
Citat din: Electron din Februarie 16, 2010, 05:42:13 PM
Citat din: Skolon din Februarie 16, 2010, 04:58:50 PM
2. Când se întoarce acasă ceasul lui şi al geamnănului vor arata aceeaşi dată, oră şi secundă. Nu există acest paradox, aşa cum îţi spuneam mai sus.
Esti sigur?

e-
Da. De ce? Ai altă părere?
Skolon, imi pare rau sa observ ca toata discutia de aici nu ti-a folosit la prea mult. Daca nu ti-era clar pana acum, te asigur ca "parerea mea" este ca exista o diferenta intre indicatiile celor doua ceasuri la intoarcerea geamanului de pe nava, iar calatorul este in mod real mai tanar decat cel ramas acasa. As fi curios ce argumente ai sa afirmi ca au aceeasi varsta la final.

e-
Don't believe everything you think.

Electron

Citat din: emanuel din Februarie 16, 2010, 07:20:07 PM
Pai eu stiu ca pe wiki nu se accepta sa scrie oricine orice, ci doar ce e corect din punct de vedere stiintific. Nu ? De aia am zis ca pe siteul de mai sus e bine spus din punct de vedere stiintific chiar daca nu am citit. Nu am nici un fel de putere paranormala  :D.
In primul rand, wikipedia nu este o sursa oficiala de informatie stiintifica. Asta nu inseamna ca nu are nici o valoare ce scrie pe wikipedia, dar mai sunt si erori destule in aceasta enciclopedie.
In al doilea rand, tu ai afirmat ca la acel link "se spune tot ce e de spus despre TR din punct de vedere stiintific", ceea ce e sigur FALS. Daca la tine "bine spus" e tot una cu "tot ce e de espus despre", atunci inseamna ca ai probleme grave cu comprehensiunea limbii romane.

CitatAm citit documentul lui oliver integral si mi-am dat seama ca el greseste. El spune ca viteza luminii ar fi diferita la nivel cuantic si aceeasi la nivel macroscopic, adica totusi accepta ca viteza luminii e singura viteza din univers care la nivel macroscopic apare mereu aceeasi si asta demonstreaza TR. Deci el nu demonteaza TR ci doar se lauda ca face asta. Cu oliver am vb si personal la el acasa si stiu ce aberatii mai spune el, ca vb cu Dumnezeu si altele de astea.
emanuel, eroarea de care vorbesti tu este irelevanta pentru ca e inclusa la partea despre care insusi Oliver afirma ca sunt doar fabulatii fara nici o baza. Dar Oliver e gresit in mod grosolan si in primele 4 pagini, in care crede ca reuseste sa "contrazica" TR fara drept de apel. Erorile astea sunt importante, deoarece doar cand intelegi acele erori poti sa intelegi de ce afirmatiile sale despre cum e el mai inteligent decat Einstein sunt demne de toata mila.

CitatEu nu emit nici o teorie, de ex aceea cu universurile paralele.
Pai daca nu tu ai emis teoria cu universurile paralele, cine a emis-o? Si daca ai copiat-o de undeva, de ce nu precizezi sursa?

CitatDe altfel nu vreau nici sa descopar acuma cum se explica TR ca stiu ca nu pot, dar am intrebat cum explicati voi TR, cum se explica faptul ca realitatile celor doi gemeni se contrazic si chestia cea mai ciudata e ca mai afecteaza si la nivel fizic, concret ce se intampla cu fiacere geaman, TR nu e numai o observatie subiectiva.

Deci cum se explica fenomenul ca cei doi observa chestii care se contrazic ?
emanuel, care este contradictia? Da domnule un exemplu concret, sa inteleg si eu ce tot aberezi pe aici.

CitatEu sunt mai mare decat ala din racheta sau el e mai mare ca mine ?
Ce inseamna pentru tine ca "unul e mai mare" ? Te referi la dimensiuni liniare, la varsta, la burdihan, sau la ce?

CitatDaca pentru tine e din start intrebarea mea nestiintifica, si consideri ca trebuie sa ne oprim la formulele TR atunci bine, nu mai pun intrebarea asta, dar raman la concluzia personala ca intrebarea mea nestiintifica inca nu are raspuns si gata. Ramane doar o intrebare fara raspuns si raman si eu asa fara raspuns si gata. NU rezulta nici ca TR este falsa nici nimic, ci doar ca raspunsul la intrebarea asta nu se stie inca.
:D emanuel, ce fel de raspuns astepti tu la intrebarile nestiintifice? Vrei raspunsuri stiintifice cumva? La intrebarea ta, daca ai formula-o riguros, ar exista un raspuns si inca foarte simplu. Dar cand pui intrebari care sunt doar un nonsens, degeaba astepti raspuns. La intrebarile care nu intreaba nimic, raspunsul este : mai incearca. ;)

e-
Don't believe everything you think.

Skolon

#288
Citat din: Electron din Februarie 16, 2010, 09:48:13 PM
Citat din: Skolon din Februarie 16, 2010, 07:54:38 PM
Citat din: Electron din Februarie 16, 2010, 05:42:13 PM
Citat din: Skolon din Februarie 16, 2010, 04:58:50 PM
2. Când se întoarce acasă ceasul lui şi al geamnănului vor arata aceeaşi dată, oră şi secundă. Nu există acest paradox, aşa cum îţi spuneam mai sus.
Esti sigur?

e-
Da. De ce? Ai altă părere?
Skolon, imi pare rau sa observ ca toata discutia de aici nu ti-a folosit la prea mult. Daca nu ti-era clar pana acum, te asigur ca "parerea mea" este ca exista o diferenta intre indicatiile celor doua ceasuri la intoarcerea geamanului de pe nava, iar calatorul este in mod real mai tanar decat cel ramas acasa. As fi curios ce argumente ai sa afirmi ca au aceeasi varsta la final.

e-
Destul de simplu. A denumi pe unul dintre fraţi "călător" iar pe celălalt staţionar este eronat atunci când foloseşti doar TRR. Cei doi sunt în situaţii perfect simetrice în cadrul Teoriei Relativităţii Restrânse. Pentru că în acest experiment se iau în calcul doar două sisteme de referinţă, nu poţi spune că unul dintre ele stă iar celălalt "merge" pentru că poţi alege oricare dintre cele două sisteme ca fix.

În TRR nu există acceleraţie, deci nu o putem invoca ca şi cauză a "ruperii de simetrie". Vom obţine vârste diferite pentru cei doi fraţi doar dacă analizăm situaţia în cadrul lărgit al Teoriei Relativităţii Generalizate. Lucru care se şi întâmplă în "realitate", adică în afara experimentului mental al fraţilor gemeni.

Dacă greşesc ... mă bucur! Înseamnă că pot învăţa ceva nou şi îmi pot corecta lucrurile greşit înţelese. Eu nu sunt Oliver şi mă tem al naibii de situaţia ipotetică în care aş avea mereu dreptate.

L.E: Eroarea din acest experiment mental care generează paradoxul este acceptarea faptului că astronautul poate "întoarce" brusc către Pământ (către întâlnirea cu fratele său). În cadrul TRR călătorul nu are nici o posibilitate de a se întoarce acasă, deci paradoxul e un fals paradox.

Electron

Citat din: Skolon din Februarie 16, 2010, 11:00:13 PM
Destul de simplu. A denumi pe unul dintre fraţi "călător" iar pe celălalt staţionar este eronat atunci când foloseşti doar TRR. Cei doi sunt în situaţii perfect simetrice în cadrul Teoriei Relativităţii Restrânse.
Cum adica, "atunci cand folosesti doar TRR"? De ce sa folosim "doar TRR" cand e vorba de un experiment mintal care implica acceleratii, deci iese din cadrul TRR? Daca in "paradoxul gemenilor" nu ar exista acceleratie, atunci nu am avea nici un fel de calatorie, ce sa mai zicem de "intoarcere inapoi si comparare de ceasuri"?

E ca si cum ai spune ca razele de lumina nu sunt deviate de campul gravitational al Soarelui, si aceasta deviere nu exista in experimentul cu ecliplsa, doar pentru ca TRR nu o poate explica. Asta e argumentul tau?

CitatÎn TRR nu există acceleraţie, deci nu o putem invoca ca şi cauză a "ruperii de simetrie".
Cu alte cuvinte, deoarece TRR nu trateaza cazurile accelerate (nu de alta, dar acceleratia continua sa existe ca si concept si daca vorbim de TRR, nu dispare din Univers asa brusc si dintr-o data), simetria nu se rupe?

Skolon, a ignora ceva nu inseamna a-l face sa dispara. Pe bune, nu glumesc.

CitatVom obţine vârste diferite pentru cei doi fraţi doar dacă analizăm situaţia în cadrul lărgit al Teoriei Relativităţii Generalizate. Lucru care se şi întâmplă în "realitate", adică în afara experimentului mental al fraţilor gemeni.
O spui de parca putem vorbi de acest paradox fara acceeratii. Ia explica tu varianta de paradox fara acceleratii sa o vad si eu.

CitatDacă greşesc ... mă bucur! Înseamnă că pot învăţa ceva nou şi îmi pot corecta lucrurile greşit înţelese.
E gresit sa vorbesti despre "paradoxul gemenilor" folosind "doar TRR". Daca te situezi doar in cadrul TRR, nu ai cum sa vorbesti despre acest experiment mintal. Asta daca nu cumva exista o varianta fara acceleratii de care eu nu am auzit, varianta care, dupa "parerea mea" nu poate sa existe logic.


e-
Don't believe everything you think.

emanuel

Care sunt greselile lui oliver din primele 4 pagini ?

Eu nu emit nici o teorie cu universuri paralele ci o pun ca o interbare. Incerc sa inteleg mai profund cum anume se explica contradictia gemenilor, si de aia am pus intrebarea respectiva. Am vazut diferite studii unde se arata ce ar vedea fiecare geaman dupa calcule. insa nu am vazut nicaieri o explicatie care sa arate cum anume se impaca logic faptul ca cei doi se contrazic si pretind ca au dreptate in acelasi timp. Pentru mine adevarul este unul singur.

Pai tocmai ca am zis : aici e contradictia : ca fiecare se vede pe sine mai inalt decat celalalt, cu toate ca la plecarea rachetei amandoi aveau aceeasi inaltime. Asta mi se pare contradictoriu : cum se poate ca eu sa fiu mai inalt decat tine si tu mai inalt decat mine ??? Pentru mine asta e ca si cum as spune noaptea e zi si ziua e noapte, sau 1+1=3, sau orice alta prostie de genul asta. De aceea caut si cred ca exista o explicatie care sa aduca ceva nou in TR, o chestie care noi nu o observam si care sa aduca din nou cu picioarele pe pamant pe amandoi gemenii, si astfel sa devina totul logic asa cum si trebuie sa fie.

Cea mai plauzibila explicatie asta mi s-a parut : TRG explica ca paradoxul gemenilor e o problema pusa gresit din perspectiva incompleta a TRR, si ca de fapt in mod real geamanul din racheta nu ar fi intr-o situatie similara cu cel de pe pamant, si astfel ceea ce ar observa cei doi ar fi diferit. Deci cel din racheta isi da seama ca el este un SR neinertial si astfel el vede ca cel de pe pamant este mai mare in inaltime decat el si ca ceasul aceluia de pe pamant ii merge mai rapid. Sau cel putin daca cel din racheta ar observa invers decat cel de pe pamant si-ar da seama ca e ceva suspect in observatie lui si gaseste o explicatie prin care sa isi dea seama de adevarul unic : al celui de pe pamant. Adica as explica in felul urmator : ca SR-urile sunt de fapt neinertiale si astfel situatiile celor doi gemeni nu sunt perfect similare : unul trebui sa intoarca ca sa se intoarca acasa, pamantul nu se poate spune ca s-a intors pe racheta, ci racheta care a trebui sa faca curba de intoarcere s-a intors pe pamant. Deci situatia nu e similara si astfel tragem conculia ca observatiile nu pot fi similare. Si deci paradoxul nu exista, totul e  logic.

E mai mare in sensul ca e mai mare in volum si inaltime.

emanuel

Faci bine ca nu esti ca Oliver, eu am discutat cu el si sincer m-am scarbit de un om care are in mod axiomatic dreptate. E absurd asa ceva. E scarbos sa afirmi ca ai dreptate in mod axiomatic, si ca esti geniu oricum, ca ai sau ca nu ai dreptate. Scuze ca am zis astea.

Mihnea Maftei

Citat din: Electron din Februarie 16, 2010, 11:15:57 PM
E gresit sa vorbesti despre "paradoxul gemenilor" folosind "doar TRR". Daca te situezi doar in cadrul TRR, nu ai cum sa vorbesti despre acest experiment mintal.

Am citit pe Wikipedia (in engleza) ca se poate vorbi despre paradoxul gemenilor folosind doar TRR (Teoria Restransa a Relativitatii). Si ca acest aparent paradox nu este de fapt un paradox nici in TRR, ci se poate explica in cadrul TRR.

Electron

Citat din: Mihnea din Februarie 16, 2010, 11:31:20 PM
Am citit pe Wikipedia (in engleza) ca se poate vorbi despre paradoxul gemenilor folosind doar TRR (Teoria Restransa a Relativitatii). Si ca acest aparent paradox nu este de fapt un paradox nici in TRR, ci se poate explica in cadrul TRR.
Ei bine, daca ai citit, atunci explica si aici in romaneste care e acea explicatie. :)

e-
Don't believe everything you think.

emanuel

Daca citesti pe versiunea in romana, tot ce scrie intre  " Rezolvarea paradoxului în relativitatea restrânsă "  si  "  Rezolvarea paradoxului în relativitatea generalizată " se refera la rezolvarea paradoxului in TRR si arata mai multe nesimilitudini chiar si in TRR intre observatiile celor doi gemeni.

Exista postulatul asta in TRR ca nu exista SR privilegiat, si ca orice SR inertial se poae considera in repaus, insa chestia cu repausul nu e singurul aspect al problemei. Adica in afara de faptul ca orice SR inertial se poate considera in repaus, totusi mai exista si alte aspecte ale SR-urilor care difera de la unul la altul chiar daca acestea sunt inertiale. Si astfel observatiile difera chiar si in TRR. Deci cu atat mai mult in TRG paradoxul nu exista.

http://ro.wikipedia.org/wiki/Paradoxul_gemenilor

Adi

Citat din: Electron din Februarie 17, 2010, 12:03:53 AM
Citat din: Mihnea din Februarie 16, 2010, 11:31:20 PM
Am citit pe Wikipedia (in engleza) ca se poate vorbi despre paradoxul gemenilor folosind doar TRR (Teoria Restransa a Relativitatii). Si ca acest aparent paradox nu este de fapt un paradox nici in TRR, ci se poate explica in cadrul TRR.
Ei bine, daca ai citit, atunci explica si aici in romaneste care e acea explicatie. :)

e-

Ce am auzit eu este ca intr-adevar exista o diferenta intre gemenii de pe Pamant si cel plecat si ca cel plecat va veni intr-adevar mai tanar pe Pamant. Nu exista simetrie intre ei, caci cel de pe Pamant nu este accelerat, iar cel de pe nava este accelerat. Trebuie considerata TRG. Si ca sa fie calculul cel mai simplu se ia cazul in care geamanul zboara accelerat pe un cerc. Adica nu pleaca drept ci merge pe un cerc pana revine de unde a plecat pe Pamant. Astfel el este mereu accelerat, nu merge niciodata cu viteza constanta, se aplica mereu doar TRG si calculele arata ca vine intr-adevar mai tanar. Spun astea din amintiri/auzite, ar trebui sa ma documentez mai mult.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Electron

#296
Citat din: emanuel din Februarie 16, 2010, 11:17:34 PM
Care sunt greselile lui oliver din primele 4 pagini ?
Pai cum, nu ai gasit greselile dar afirmi ca era "mare brambureala" in ce zicea? La un moment dat ai venit cu un citat din Oliver si ai afirmat ca gresea, dar nici pana azi nu ai raspuns la intrebarea: care e greseala (sau greselile) din citatul respectiv? Faci afirmatii a caror responsabilitate o eviti cu o mare lipsa de integritate intelectuala. Mi se pare foarte urat din partea ta.

Si daca tot veni vorba, de unde sti ca gresea? Poate ca gresesc eu cand il contrazic pe el, marele "geniu".

Daca vrei sa afli care sunt erorile sale din primele 4 pagini, sunt dispus sa te ajut sa le identifici. Dar mura in gura nu iti dau nimic. Astept sa-mi spui daca esti interesat de oferta. Daca nu, treaba ta.

CitatEu nu emit nici o teorie cu universuri paralele ci o pun ca o interbare.
Ai un stil foarte aiurea de a pune intrebari. In fine, e parerea mea, nu absolutizez. Dar cand emiti atate aberatii fara sa te opresti sa-ti verifici ipotezele (asa cum deja ti-am mai recomandat de destule ori) e realmente obositor si total neinteresant.

CitatIncerc sa inteleg mai profund cum anume se explica contradictia gemenilor, si de aia am pus intrebarea respectiva. Am vazut diferite studii unde se arata ce ar vedea fiecare geaman dupa calcule. insa nu am vazut nicaieri o explicatie care sa arate cum anume se impaca logic faptul ca cei doi se contrazic si pretind ca au dreptate in acelasi timp. Pentru mine adevarul este unul singur.
Si eu consider ca adevarul este unul singur, dar depinde ce numesti tu "adevar". In fizica "adevarat" inseamna "in concordanta cu realitatea". Acum, faptul ca nici macar atat nu ti-ai pus intrebarea: "ce inseamna realitate" de fapt, si continui sa aberezi despre timp si spatiu de parca ar fi absolute, desi realitatea fizica e alta, apoi degeaba tot cauti sa intelegi lucrurile cand pleci de la premise eronate. Poate dupa ce ti-o repet de 'enspe mii de ori o sa pricepi.

CitatPai tocmai ca am zis : aici e contradictia : ca fiecare se vede pe sine mai inalt decat celalalt, cu toate ca la plecarea rachetei amandoi aveau aceeasi inaltime. Asta mi se pare contradictoriu : cum se poate ca eu sa fiu mai inalt decat tine si tu mai inalt decat mine ???
De putut se poate, dar din cauza lipsei de rigoare ce spui tu nu are nici un sens. Clarifica in ce conditii vorbesti ca sa stim daca e "adevarat" sau nu ce zici. Poti, sau nu?

CitatPentru mine asta e ca si cum as spune noaptea e zi si ziua e noapte, sau 1+1=3, sau orice alta prostie de genul asta.
Aceste comparatii aiurea nu dovedesc decat ca nu prea intelegi ce vorbesti. A face analogii fara nici o logica nu este un argument valid.
Ia sa te intreb ceva: care afirmatie e corecta: 1 + 1 = 2, sau 1 + 1 = 10 ? Poti raspunde daca nu specific baza de numeratie? Sau faptul ca tu ignori ca ar exista mai multe baze de numeratie, face din afirmatia "1 + 1 = 2" un adevar "absolut" ? :D

CitatDe aceea caut si cred ca exista o explicatie care sa aduca ceva nou in TR, o chestie care noi nu o observam si care sa aduca din nou cu picioarele pe pamant pe amandoi gemenii, si astfel sa devina totul logic asa cum si trebuie sa fie.
emanuel, totul este logic asa cum trebuie sa fie. Nu exista nici o contradictie in TR sau in rezultatele sale, deci poti sa stai linistit. Repet, daca gasesti vreo contradictie concreta, nu fabulatii fara nici o rigoare, sa mi-o indici si mie.

CitatE mai mare in sensul ca e mai mare in volumsi inaltime.
Aberezi iar in mod dizgratios. De unde ai scos chestia ca e mai mare in inaltime? Ia explica-mi, ca deja ai repetat-o de atatea ori incat trebuie sa ai ceva argumente serioase. Ca doar nu te repeti ca un papagal fara nici o baza, cel putin asta sper.


e-
Don't believe everything you think.

Electron

Citat din: emanuel din Februarie 17, 2010, 12:20:47 AM
Daca citesti pe versiunea in romana, tot ce scrie intre  " Rezolvarea paradoxului în relativitatea restrânsă "  si  "  Rezolvarea paradoxului în relativitatea generalizată " se refera la rezolvarea paradoxului in TRR si arata mai multe nesimilitudini chiar si in TRR intre observatiile celor doi gemeni.
Care sunt acele nesimilitudini, emanuel? De ce faci afirmatii fara sa aduci si argumentele de rigoare? Ia citeaza aici care asimetrie provine din TRR.

CitatExista postulatul asta in TRR ca nu exista SR privilegiat, si ca orice SR inertial se poae considera in repaus, insa chestia cu repausul nu e singurul aspect al problemei. Adica in afara de faptul ca orice SR inertial se poate considera in repaus, totusi mai exista si alte aspecte ale SR-urilor care difera de la unul la altul chiar daca acestea sunt inertiale. Si astfel observatiile difera chiar si in TRR. Deci cu atat mai mult in TRG paradoxul nu exista.
Te rog sa dai exemple concrete, nu vorbe goale.

e-
Don't believe everything you think.

Mihnea Maftei

#298
Citat din: Electron din Februarie 17, 2010, 12:03:53 AM
Citat din: Mihnea din Februarie 16, 2010, 11:31:20 PM
Am citit pe Wikipedia (in engleza) ca se poate vorbi despre paradoxul gemenilor folosind doar TRR (Teoria Restransa a Relativitatii). Si ca acest aparent paradox nu este de fapt un paradox nici in TRR, ci se poate explica in cadrul TRR.
Ei bine, daca ai citit, atunci explica si aici in romaneste care e acea explicatie. :)

Nu am afirmat ca am inteles explicatiile de acolo. Si, deci, nu sunt nevoit sa explic. Am atras atentia asupra articolului de pe Wikipedia pentru ca el contrazicea opinia ta si a lui Skolon cum ca paradoxul gemenilor nu poate fie explicat in cadrul TRR si pentru ca articolele referitoare la stiinta (si mai ales la o chestiune atat de populara precum Paradoxul Gemenilor) de pe editia in engleza a Wikipedia sunt de obicei de incredere.

Acum ca tot m-ai rugat sa explic, am citit putin mai mult despre asta. Nu am inteles unde e asimetria. Am inteles explicatia (cantitativa) (mai tin minte ceva din relativitatea invatata in liceu) din articolul asta de pe ScientificAmerican.com.

In plus, imediat ce dai o cautare pe internet despre subiectul asta, gasesti multe articole de la surse de incredere, cum ar fi universitati, care afirma si explica faptul ca Paradoxul Gemenilor poate fi explicat in TRR.

Skolon

Citat din: Electron din Februarie 16, 2010, 11:15:57 PM
CitatDacă greşesc ... mă bucur! Înseamnă că pot învăţa ceva nou şi îmi pot corecta lucrurile greşit înţelese.
E gresit sa vorbesti despre "paradoxul gemenilor" folosind "doar TRR". Daca te situezi doar in cadrul TRR, nu ai cum sa vorbesti despre acest experiment mintal. Asta daca nu cumva exista o varianta fara acceleratii de care eu nu am auzit, varianta care, dupa "parerea mea" nu poate sa existe logic.
e-
Am impresia că eu înţeleg altceva decât tine referitor la care este de fapt paradoxul gemenilor.
Paradoxul constă în faptul că folosind doar TRR nu poţi decide care dintre cei doi fraţi îmbătrâneşte mai mult, sau în faptul că pentru cei doi timpul nu curge la fel?
Eu înţeleg prin acest paradox că, folosind TRR, se poate spune despre fiecare geamăn că îmbătrâneşte mai mult decât fratele lui iar când ajung din nou faţă în faţă nu se poate decide care dintre ei e mai bătrân.
Dacă citeşti cu atenţie descrierea paradoxului nu se pomeneşte nicăieri de nici o acceleraţie.

Hai să-ţi dau o altă variantă a paradoxului. Cei doi fraţi se află într-un Univers cu topologie închisă (adică geodezicele sunt curbe închise) şi trăiesc suficient de mult pentru ca nava cu care călătoreşte unul dintre ei să "dea ocolul Universului". Care dintre fraţi e mai bătrân în momentul reîntâlnirii?