Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Salut !

Creat de Marcel-Popa, Iunie 26, 2009, 12:53:34 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Marcel-Popa

Salut everyone ! Sunt foarte incantat sa dau de o asemenea comunitate, spun ca mana pe suflet ca nici nu mi-a trecut prin cap sa gasesc asa ceva pe internetul romanesc...

Am gasit forumul in timp ce cautam un kit de chimie ( uf, povestea e lunga...). Sunt un adolescent de 16 ani, cu ceva cunostinte mediocre despre stiinta( spun mediocre deoarece cu cat invat mai mult imi dau seama cat de prost pot sa fiu si practic stiu 1% din ce as putea sti).
N-am fost interesat intotdeauna de stiinta asa mult... plus ca nu manifest interesul asta decat in domeniul fizicii si chimiei mai mult. Bine, imi place sa stiu si tot felul de alte chestii, dar nu aprofundez. Cand eram mic eram langa calculator, acolo era pasiunea mea ... jocurile. Bine, si acu sunt la fel  ;D, doar ca si pe calculator fac cam tot ce se poate face. Cam prin clasa a 4-a am gasit eu o metoda sa ma inregistrez pe casetofon... si mi-am dat seama ca electronica-i faina  :D. Aveam ceva masina mai mare cu baterii( de jucarie binenteles), si un transformator, si m-am apucat eu de-am transformat masina aia ... i-am pus beculete, am scos fire si am legat-i la transformator. Si uite asa m-am indragostit de electronica.
Pana cam prin clasa a 7-8 cand am inceput sa ma interesez de experimente fizice\chimice. Nu prea am putut face multe din lipsa de materiale, da nah' asta e. Tanjesc si eu dupa viata americana, unde poti sa-ti procuri cam orice vrei. Puteti sa-mi vizitati blogul, www.sjackm.wordpress.com , am mai postat pe-acolo traznaile care le fac ( oricum am facut mai multe decat ce am postat pe-acolo).

Referitor la kitul de chimie, da am gasit si in Romania dar mi se pare nedrept sa fie chiar in halul ala de scumpe. Mor de nervi cand vad preturile alea. Mai ieftin ies daca mi le comand din ceva magazin din occident, si unele mai au si free shipping pe deasupra. La noi sunt toate in euro ..... dar acu n-am bani :D asa ca de obicei caut metode mai usoare, uneori stupide de a face rost de substante. Mi-a venit iar chefu de experimente dupa ce am luat dupa net ceva carte "The golden book of Chemistry Experiments". Oricum, daca am probleme o sa intreb aici si sunt sigur ca cineva ma va ajuta.
Am ceva tangente si cu electronica dupa cum spuneam, recent am descoperit un magazin de piese si mi-am facut un montaj, un modding la pc :D ( http://sjackm.wordpress.com/2009/05/17/hdd-activity-led-mod/ )

Pana atunci vreau sa va rog, in masura in care stiti, sa-mi recomandati ceva carti cu experimente legate de electronica, fizica , chimie.
Si ca sa stiti mai bine despre mine, eu m-as descrie in aceste cuvinte : plin de entuziasm, super curios, dornic sa invete chestii noi, cam evit chestiunile complicate de stiinta  ;D. Deci eu cand am sa mor( ma gandesc cam devreme la asta nu ?  ::) ) vreau fiu impacat cu gandul ca am cunoscut si facut destule in viata  :)

Scuze pentru introducerea cam lunga, vroiam doar sa stiti ce fel de persoan sunt  ;D ;D ;D

Electron

Bine ai venit la noi pe forum! :)

e-
Don't believe everything you think.

Adi

#2
Salut si bine ai venit pe forumul nostru de stiinta! Avem si siteul de stiinta mama StiintaAzi.ro. Te invitam sa pui un logo catre Stiinta Azi la tine pe site (gasesti logourile noastre la StiintaAzi.ro/logo), sau macar un link la blogroll.

De acord cu preturile exagerat de mari in Romania. De asta si eu cumpar carti de stiinta din State, unde sunt de cateva ori mai ieftine ca in tara si apoi le aduc in tara cand vin vara in vacanta si le ofer pentru voluntarii Stiinta Azi sau pentru concursurile noastre.

Avem nevoie de oameni pasionati ca tine sa ni se alature ca voluntari, ca sa oferim si mai mult celorlalti tineri. Iata mai multe detalii aici despre voluntariat: StiintaAzi.ro/voluntari

Pe langa prieteni si contacte si experienta, vei castiga si diploma de voluntariat si premii in carti de stiinta, etc.

Te asteptam!
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Marcel-Popa

Am adaugat un banner pe blogul meu, iar acu trec sa citesc despre voluntariat  :)

Marcel-Popa

Ok am citit, si dupa o scurta plimbare pe site, m-am gandit ca ar fi frumos sa particip si eu la cresterea site-ului si, la toamna, sa pun un poster la scoala.
Pe mine ma intereseaza urmatorul lucru : fiecare voluntar participa doar la o anumita categorie sau poate la mai multe ? Fiindca eu m-as potrivi cel mai mult la sectiunea Stiinta distractiva ( poi da, eu sunt mai mult cu latura practica) dar e posibil sa scriu articole si altundeva, sau sa particip cu informatie la "Dictionar stiintific".

Adi

Citat din: Marcel-Popa din Iunie 26, 2009, 06:59:59 PM
Am adaugat un banner pe blogul meu, iar acu trec sa citesc despre voluntariat  :)

Mersi mult de tot. De preferabil pentru tine este sa faci ca atunci cand omul da click pe banner sa se deschida o pagina noua spre noi (caci asa cum ai acum omul iese de la tine de pe blog ca sa ajunga la noi).
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Citat din: Marcel-Popa din Iunie 26, 2009, 08:26:47 PM
Ok am citit, si dupa o scurta plimbare pe site, m-am gandit ca ar fi frumos sa particip si eu la cresterea site-ului si, la toamna, sa pun un poster la scoala.
Pe mine ma intereseaza urmatorul lucru : fiecare voluntar participa doar la o anumita categorie sau poate la mai multe ? Fiindca eu m-as potrivi cel mai mult la sectiunea Stiinta distractiva ( poi da, eu sunt mai mult cu latura practica) dar e posibil sa scriu articole si altundeva, sau sa particip cu informatie la "Dictionar stiintific".

Salut! Fiecare voluntar participa la orice doreste, daca vrea si la toate actiunile siteului. Avem si o parte privata a forumului unde dsicutam planurile si proiectele si unde vei putea avea acces dupa ce faci un pic de voluntariat.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

bbb

Buna Marcel si bine ai venit pe forum! Vei invata multe lucruri interesante aici, iti spun din proprie experienta!

Marcel-Popa

Probabil ca luni o sa ma interesez mai mult, si daca procedura e automata am sa postez ceva la "stiinta distractiva", si o sa ma asigur ca si raspund dupa o perioada de timp, dupa cum am vazut majoritatea articolelor sunt fara raspuns desi se precizeaza ca "vom reveni cu un raspuns".

Adi

Citat din: Marcel-Popa din Iunie 27, 2009, 11:13:32 PM
Probabil ca luni o sa ma interesez mai mult, si daca procedura e automata am sa postez ceva la "stiinta distractiva", si o sa ma asigur ca si raspund dupa o perioada de timp, dupa cum am vazut majoritatea articolelor sunt fara raspuns desi se precizeaza ca "vom reveni cu un raspuns".

Salut! Raspusurile sunt la comentarii. Este drept ca e bine sa le punem si in articole. Nu am mai avut timp si pentru aia. Dar cine citeste articolele trebuie sa citeasca si comentariile si vede acolo raspunsurile. Nici un articol nu a ramas fara raspuns asadar.

Ce intlegi prin "procedura este automata"?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Marcel-Popa

Oricine poate deveni voluntar sau primeste drepturile de a scrie de la un admin ?

Adi

Citat din: Marcel-Popa din Iunie 28, 2009, 03:15:08 PM
Oricine poate deveni voluntar sau primeste drepturile de a scrie de la un admin ?

Da, oricine poate deveni voluntar. Si dupa ce devine voluntar primeste drepturi de la scrie pe site si edita articole din trecut. Desigur, trebuie si ca oamenii sa fie de buna credinta si sa nu modifice articole de pe site sau sa le stearga. Noi facem backup la baza de date, dar e nevoie si de incredere.

Deci da, daca vrei sa devii voluntar, te vom forma noi.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Marcel-Popa

#12
Mi-am facut cont si pe site( am inteles ca e separat). Numele contului e acelasi, "Marcel-Popa".

Am o carte "Ganditi Fizica!" de Lewis Carroll Epstein si as putea publica cate o problema de gandit la stiinta distractiva  :)
Astept sa primesc drepturi de voluntar. Sper sa devin un voluntar activ, poate ca o sa am perioade cu activitate scazuta ( intelegeti voi), dar hey... mai sunt inca 2 luni jumate pana la scoala :P

b12mihai

@Marcel-Popa, drepturile de administrator, pentru publicare pe site ti le va oferi Adi. Pana atunci, insa, orice problema pe care o vei formula (cerinta + solutie) trimite-o pe mail la articole@stiintaazi.ro. Apoi, cum am publicat noi o problema propusa de tine, esti invitat sa urmaresti comentariile cititorilor si sa le spui daca sunt pe drumul cel bun sau nu, postand apoi, fie la articol fie la comentarii solutia finala, NUMAI DACA cineva a dat raspunsul corect!

Ne bucuram ca ni te-ai alaturat voluntar si daca mai sunt probleme sau mai ai intrebari ma poti gasi pe mail la mihai.barbulescu@stiintaazi.ro.
Fiecare are scopul lui in lumea asta nebuna.

Marcel-Popa

Bun, am trimis problema pe adresa de mail specificata.