Educaţie şi cercetare > Educatie

Studii in Marea Britanie, liceu si facultate

<< < (143/144) > >>

vvs:
Unde se va sustine  National Admissions Test for Law (LNAT)?
Am intrat si eu pe site`ul universitatii.

sumalan dorin:
 VVS uite un link este vorba despre "liga studentilor romani din strainatate" http://www.lsrs.ro/ au si forum banuiesc ca sunt destui tineri care vor sa studieze in exteriorul Romaniei ,te poti informa si de pe acel forum si site.Succes :)

Giroscop:
Eu voi aplica in aceasta toamna la 5 universitati din Scotia (mai exact, Edinburgh, Glasgow, Dundee, Aberdeen si St. Andrews) unde am de gand sa studiez Fizica. Vreau pe aceasta cale sa ii multumesc lui Adi pentru ca este un adevarat model pentru orice elev care aspira sa studieze fizica (dar si alte stiinte) si pentru toate informatiile folositoare pe care le-a oferit sub forma de articole/interviuri. De asemenea, le multumesc si celorlalti useri de pe acest forum care au contribuit cu informatii valoroase despre procesul de aplicare la facultatile din strainatate, in special din Marea Britanie.

Din pacate nu pot contribui cu informatii ce nu au fost deja impartasite pe acest thread, dar daca cineva doreste sa ii impartasesc ce stiu despre universitatile din Scotia sau despre examenul IELTS, il rog sa lase aici un mesaj si voi raspunde cat de repede pot. As prefera sa nu trimiteti PM, pentru simplul motiv ca e bine sa impartasim ce cunoastem si cu alte persoane care in viitor vor ajunge pe acest forum. Daca doriti sa discutam despre altceva, atunci puteti sa imi trimiteti un PM.

Voi reveni si eu cu alte intrebari pe parcurs, atunci cand se vor ivi.

teodora:
Buna tuturor.

Sunt in clasa a 11-a la Eminescu, in Iasi, profil stiinte ale naturii. Eu m-am decis de mult sa fac tot posibilul sa plec din tara asta cat mai repede cu putinta, si cum sunt eleva, singura posibilitate este la studiu, normal. Sunt oarecum setata pe UK si imi doresc mult de tot sa ajung sa studiez acolo la o universitate cat mai buna. Am incercat intr-a 10-a cu bursele HMC, dar nu am reusit sa trec mai departe de interviu. Acum vreau sa aplic pentru ca sa pot pleca dupa liceu acolo. Domeniul in care mi-ar placea sa studiez este Marine Biology sau Animal Behavior. As vrea sa va intreb pe voi, cei care stiti foarte bine cu ce se mananca tot procesul de aplicare.. In primul rand cum functioneaza sistemul UCAS? Cum se aduna acele UCAS Tariff Points? Sunt valabile si pentru cei din afara UK? Am mai multe nedumeriri iar din cate am cautat pana acum nu prea am inteles multe.. As fi extraordinar de recunoscatoare daca s-ar gasi cineva sa imi raspunda si mie cat mai repede, pentru ca vreau sa vad macar daca am sanse sa fiu acceptata la vreo universitate din UK.

Multumesc mult!

teodora:
buna din nou!

Tocmai am terminat de citit toate paginile de pe acest forum si in primul rand vreau sa le multumesc tuturor celor care au postat intrebari, dar mai ales raspunsuri. Ma refer mai ales la Adi, Bianca si Mihnea. Dar si ceilalti au fost de mare folos M-ati ajutat enorm sa inteleg mai bine ce inseamna procesul de aplicare. Pagina UCAS arata mult mai bine acum :) Inca ma gandesc daca sa fie Marine Biology sau Animal Beahaviour. Cred ca totusi va ramane prima.. nu stiu sigur, depinde de facultatile pe care le gasesc pentru fiecare. Din cate am inteles din discutii cel mai avantajos ar fi in Scotia, nu? As mai avea cateva intrebari, totusi. Intai.. credeti ca exista posibilitatea ca daca aplic undeva unde sunt taxe mari.. adica  in Anglia sau Tara Galilor, exista posibilitatea sa nu imi acorde imprumutul de la stat? Si a doua intrebare.. CAE e acceptat peste tot? sau mai degraba Ielts? Pentru ca eu ma pregatesc de CAE in vara, dar vad ca parca nu e atat de popular precum
IELTS. Mi se pare mai atractiva ideea unui atestat pe viata decat sa dau la fiecare 2-3 ani din nou examenul. Hmm.. nu stiu ce sa zic. Chiar nu stiu. Vreun sfat?

Navigare

[0] Indexul de Mesaje

[#] Pagina următoare

[*] Pagina precedentă

Du-te la versiunea completă