Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Studii in Marea Britanie, liceu si facultate

Creat de bbb, Iunie 18, 2009, 02:11:33 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Larisa Camelia

#690
Mersi pt informatii .Din cate stiu este  una dintre cele mai bune universitati de drept;poti sa-mi spui daca   stii  si alte universitati de drept bune ,te rog

rali285

Buna!
As dori sa stiu, va rog, cateva opinii despre BMAT, mai ales despre nivelul sau. Apoi... am intrat pe unele site-uri ale unor universitati din UK si am vazut ca la medicina se cam cer 2/3 note de la materiile chimie/fizica/matematica/biologie, insa as dori sa stiu cu ce ar fi cel mai usor de echivalat (excluzand bacul nostru).
Multumesc!

ioanabc

Citat din: Iulian din Aprilie 07, 2011, 05:26:27 PM
Buna ziua,

In prmul rand vreau sa va multumesc deoarece datorita voua am aplicat si eu in UK la universitate, pana sa citesc forumul acesta studiul in strainatate mi se parea ceva foarte greu de indeplinit dar iata ca... am primit raspuns de la cele 5 universitati la care am aplicat si acuma trebuie sa aleg Firm si Insurance Choice si va cer sfaturile voastre.

Domeniul de studiu pe care l-am ales este: HOSPITALITY AND TOURISM MANAGEMENT! iar universitatile la care am aplicat si am primit conditional sunt:

Salford University -Manchester (nota 9 BAC) http://www.salford.ac.uk/course-finder/course/109
Surrey University (8 Bac) http://www.surrey.ac.uk/undergraduate/courses/ihtm/
Sheffield Hallam (8 Bac) http://www.shu.ac.uk/prospectus/course/769/
Oxford Brookes (8 bac)  http://www.brookes.ac.uk/studying/courses/undergraduate/2011/itm
Edinburgh Napier (8 bac) http://www.courses.napier.ac.uk/U34203.htm?Nav=3


In primul rand ceea ce ma intereaseaza este sa imi gasesc un part-time job, parintii putand sa-mi ofere banii pentru aproximativ primele 2-3 luni, de aceea cred ca ar trebui sa merg la o universitate intr-un oras cat mai mare  in speranta ca acolo se va gasi mai usor de munca, gen Manchester (of criza asta :(...) Insa universitatea Salford nu este foarte bine cotata, cum este Surrey (top 1 la turism) care insa este situata intr-o zona cu living expenses foarte ridicate si intr-un orasel Guilford destul de mic (Am vizitat vara trecuta atat Guilford cat si Manchester).
In al doilea rand ma intereseaza sa imi gasesc un loc de munca dupa ce termin studiul.

Mai am si Scotia...unde ar fi taxele de scolarizare 0...insa studiez 4 ani si din cate am inteles nu pun mare accent pe Placement Year (mi se pare super sa lucrezi in domeniu, sa castigi si niste bani si sa termini facultatea cu experianta in domeniul de studiu)

Sfaturi? Eu as merge pe Salford ca firm choice, insurance choice inca nu stiu...
Multumesc anticipat si astept raspunsurile voastre! O zi frumoasa!

Vezi ca exista pe net un site (nu stiu exact, cred ca e cel de la Daily Mail) pe care ai posibilitatea sa vezicare sunt cele mai bune facultati, in ordine, unde este profilul ales de tine. Cred ca va trebui sa te hotarasti daca posibilitatea de a gasi un job sau invatatul la o universitate cat mai buna este prioritar pentru tine, ori, sa gasesti o solutie de compromis si sa nu mergi nici la Salford nici la cealalta facultate unde ai zis ca se studiaza f bine profilul tau, ci la una dintre celelalte 3. E greu, stiu, dar iti urez bafta.

PS: Ai precizat de Manchester si te intreb pentru ca eu am fost acceptata acolo si sper sa si ajung in toamna: tu ai zis ca ai vizitat orasul, dar cum ai reusit sa-ti dai seamadintr-o vizita ca e un loc unde poti gasi usor de munca? Daca-i criza, poa'sa fie orasul cat de mare ca tot o sa fie greuu pentru studentii fara experienta ca noi...

bbb

@ioanabc: Poate te refereai la Times Higher Education?
Nu cred ca Daily Mail (un tabloid) ar fi interesat in a produce topuri ale universitatilor...

Iulian

Da, ai dreptate, dintr-o privire nu poti sa iti dai seama, insa ofera mai multe posibilitati un oras mare spre deosebire de unul mic.
Din ce am mai auzit de la alti studenti care studiaza la Salford (si am mai citit si pe blogul edmundo), inca se mai gasesc joburi prin Manchester spre deosebire de Coventry sau Portsmouth(orase mai mici).

Ce profil vei studia? :)

ioanabc

Inginerie civila.
@Bianca: S-ar putea sa vorbim despre lucruri diferite. Sunt aproape sigura ca eu la Daily Mail faceam referire. Imi pare rau ca nu stiu unde sa caut acel site, dar oricum cine este interesat o sa caute informatii despre univ. din UK in n surse si va da sigur si de acel top.

bbb

Pai am spus eu ca tu nu faceai referire la Daily Mail? Eu am spus doar ca nu cred ca un tabloid ar face un top al universitatilor...Am cautat acum dupa "Daily Mail top universities" si nu mi-a dat nici un top pe prima pagina.
Poate l-ai citit pe asta: http://www.guardian.co.uk/education/table/2011/may/17/university-guide-physics ?
Si Guardian e tot un ziar.

Sergiu

Citat din: oges din Martie 29, 2011, 01:58:09 PM
As dori sa va intreb si eu in ce consta diferenta dintre  "university college" si simplu "university" ca am tot cautat si nu prea am gasit ceva concret.
:)
Ca sa imi raspund singur la intrebare,iata ce am gasit ;)
Colleges are those that only does twinning or partnerships with other universities, while
University Colleges are allowed the option of providing their own degrees in addition to that.

When one graduates from a University College, it displays both the home university college's name together with the partner university.(For a University College, the certificate received will depend on what the course is as well. If its a twinning course, then you'll get both names appearing. But if its a course that's local to just the University College, then you'll only get the University College's name)

bogdanfp

1) Ca viitor absolvent de 12 clase, singurele 'qualifications' pe care trebuie sa le trec pe Apply sunt BAC-ul si Tezele Nationale?

2) La Tezele Nationale trebuie mentionate mediile sau notele individual?


hazegirl

Ca viitor absolvent de 12 clase singura qualification este bacul. In general, qualification se refera la o diploma/ certificat etc. care atesta ai terminat educatia preuniversitara. Testele nationale nu sunt "qualification", caci nu te ajuta sa intri la universitate. SAT-urile sunt qualification.
Totusi, termenul nu face referire exclusiv la absolvirea liceului. Si TOEFLul e considerat qualification, dar acela atesta ca stii limba engleza.

Alex Florea

Catalina, in primul rand te felicit pentru faptul ca ai reusit sa ajungi la facultatea pe care ti-ai dorit-o. Am urmarit postarile mamei tale  pentru ca erau intrebari care ma interesau foarte mult si pe mine. Ca viitoare mama de student in Scotia ;D, am marea rugaminte de a-mi da cateva...bine...mai multe detalii despre modul cum ai aplicat . Fiul meu este elev  in clasa a XII-a la un liceu f bun , profil matematica - informatica intensiv bilingv. Acum se gandeste sa aplice la o facultate din Scotia la Computer Science. Ar fi in ordinea urmatoare:
   Universitatea Edinburgh
   Universitatea Aberdeen
   Universitatea St. Andrews
  Si alte 2 din Anglia: Manchester si Sheffield.
Noi am prefera sa reuseasca sa intre la una dintre cele din Scotia( sunt mai multe motive:costurile cazarii si al hranei mai mici, studii gratuite, etc) , dar in special visul sau este Edinburgh, pentru ca a citit el ca este buna in domeniul care il intereseaza.Problema este ca el are CAE, dar cu B, am inteles ca ii trebuie IELTS, am mai gasit pareri  ca nu ii trebuie ca ar fi acceptat si cu CAE...poate poti sa ne ajuti sa ne lamurim. ???
As dori sa aflu de la tine cum ai procedat cu aplicatiile:ai trimis tu la fiecare universitate?
Care este acum ca studenta pararea ta despre Edinburg ca universitate?
Cam care sunt cheltuielile lunare pentru cazare , mancare si alte ...diverse :D?
Sunt sigura ca o sa mai am intrebari , dar am sa ti le transmit pe parcurs.

ibeka

Buna ziua,

Ma confrunt cu o dilema. Am primit o oferta de la University of Manchester pentru Computer Science si vreau sa va intreb: ce parere aveti?
Merita efortul financiar ? (ma refer in special la costurile de intretinere).Eu planuiesc sa lucrez part time acolo si sper sa acopar mare parte din ele, doar ca asta se va intampla abia dupa cateva luni.
Alternativa ar fi sa studiez in Bucuresti.

DubzDeea

Buna seara! Problema mea este destul de simpla. As dori sa stiu care sunt sansele de a fi admisa intr-o unitate de invantamant postliceal in conditiile in care am terminat liceul in urma cu trei ani si am facut doar un an de facultate? Din pacate a trebuit sa renunt la studii avand in vedere ca in momentul respectiv nu am aveam absolut nici un suport financiar si nici un domiciliu stabil. Mediile sunt bune, peste 9, iar media de admitere la facultate( Litere, Engleza - Italiana) a fost 9.68. Conteaza si faptul k am studiat si in Italia? (singura diploma pe care o am de acolo e un echivalent al diplomei de capacitate, pt. imigranti si, se poate obtine la orice varsta - eu la 16 ani). Aplic pe UCAS ca idependent, dar...nu as dori sa imi fac sperante sau sa fiu nevoita sa optez pentru un student loan in cazul in care nu obtin o bursa... Va multumesc anticipat!

Mihnea Maftei

Salut. Sansele de a fi admisa undeva sunt de aproape 100%, cred eu. Ai medii bune si un motiv perfect valid pentru care a trebuit sa renunti la facultate. Dar despre bursa nu stiu sigur cum e. In general, nu cred ca vei obtine o bursa completa pentru taxele de studiu, dar nu am experienta cu universitati sau colegii slabe, in afara de Universitatea Coventry care mi-a oferit o reducere de £2000 din taxa de aprox. £3200 pe an.

Dar in Scotia nu sunt taxe de scolarizare pentru cei din UE. :)

DubzDeea

Multumesc din suflet pentru heads up si pentru informatii!  ;D Mult succes in continuare!