Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Studii in Marea Britanie, liceu si facultate

Creat de bbb, Iunie 18, 2009, 02:11:33 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

bbb

Daca tot vrei sa aplici in UK, ar trebui sa stii la cate universitati ai voie sa aplici. Sau macar sa citesti paginile din forumul asta. Ca nu putem sa stam aici sa raspundem la aceeasi intrebare de 100 de ori...
Iar la education, nu cred sa gaseasca scolile romanesti. Dar cand dai acolo sa cauti in lista, ai mai jos un buton cu ceva in genul "my school is not listed here". Dai pe ala si atunci completezi tu.

Mihnea Maftei

Citat din: walea din Ianuarie 20, 2011, 09:09:53 PM
ok deci mi-am facut cont.si cand ma loghez imi apare intr-un tab now un fel de chestionar unde am in stanga cateva categorii:personal details,choices,education,employment etc.Cum functioneaza 'choices'?adica cate am voie sa pun?si sunt admis la 1 singura sau mi se spune mai tarziu din care sa aleg?iar la education ma pun sa caut scoala doar ca nu mi-o gaseste.imi gaseste doar din uk...

Gasesti pe www.UCAS.com instructiuni detaliate despre cum functioneaza sistemul.

Adi

Interviu cu trei studente la Londra in EvZ.ro, si apoi discutie lunga la comentarii, unde puteti afla alte informatii utile.

http://www.evz.ro/detalii/stiri/jurnal-de-student-roman-in-marea-britanie-918904.html
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

ioanabc

Ce limbaj de oameni frustrati si retardati mental, la comentarii acolo...  ::)

Bala

Salut Bianca...sunt din Constanta...de la malul Marii Negre...NU am inteles ce clasa esti tu dar eu sunt abia clasa a 9-a..vroiam doar sa te intreb ce stii despre domeniul facultatii cam acela m-ar interesa pe mine...nu stiu daca voi avea destule resurse financiare p[t a ma descurca dar voi incerca dar vreua sa ma informez din timp...ma intereseaza in special costurile si modul de aplicare...!

Adi

Bala, si care este domeniul acela de facultate care te intereseaza pe tine? Daca nu il spui aici, comunitatea de pe forumul Stiinta Azi nu te poate ajuta. E bine sa te adresezi tuturor, nu doar unei singure persoane, ca sa iti poata raspunde mai multi.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

DanielTex

Citat din: Bala din Ianuarie 28, 2011, 05:29:18 PM
Salut Bianca...sunt din Constanta...de la malul Marii Negre...NU am inteles ce clasa esti tu dar eu sunt abia clasa a 9-a..vroiam doar sa te intreb ce stii despre domeniul facultatii cam acela m-ar interesa pe mine...nu stiu daca voi avea destule resurse financiare p[t a ma descurca dar voi incerca dar vreua sa ma informez din timp...ma intereseaza in special costurile si modul de aplicare...!
Interesant cum a scris asa, e cam greu sa omiti partea cu domeniul, e baza. ;D

ioanabc

Cred ca a vrut sa dea quote mesajului unui user anume :)

bbb

Cred ca mesajul era pentru mine. :)
Poate nu stie inca la ce facultate vrea sa aplice, ci vrea sa afle mai multe despre facultate in general in UK, cum se aplica etc. In cazul asta sfatul meu e sa citeasca tot topicul asta si pe celalalt cu studii in strainatate. Dar sa asteptam sa raspunda sa ne spuna exact ce vrea.

Palexandra

Buna ziua!

Sunt eleva in clasa a 10a a unui liceu de arte si tocmai am fost selectionata pentru bursele hmc de anul acesta.Din cate am citit in acest topic, am observat ca au fost mai multi care au optat pentru aceste burse de-a lungul timpului.Imi puteti spune cum a decurs interviul si testul de engleza?(cam ce intrebari au fost)Cum ar trebui sa ma pregatesc pentru acestea?

Va multumesc anticipat.
Alexandra

Adi

Eu nu inteleg ce inseamna a fi selectionata pentru acele burse. De obicei prin aceasta se intelege ca ai primit acea bursa. Dar de fapt tu se pare ca ai fost doar selectionata pentru interviu si test?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

DanielTex

Din cate vad eu niste lucruri precum un personal essay, scrisori de recomandari trebuiau depuse la inscriere. Pe urma, banuiesc ca au ales elevii pentru interviuri pe baza dosarului, desi nu pomeneste de fapt cum fac ei acest lucru. Oricum, interesanta bursa, sa mergi sa studiezi acolo al treilea an de liceu. ;D.

Palexandra

A trebuit sa trimitem niste dosare si am fost selectionata pentru etapa finala ce consta intr-un interviu si un test de engleza. :)
Astept detalii de la cei care au mai participat.
Va multumesc mult.

obsessedwithreality

Mai am cateva intrebari pentru cei care studiaza in UK acum

1. Ce trebuie sa am exact la dosar? Stiu de Personal Statement, scrisoare de recomandare, diploma de la examenul de engleza... si mai ce?
2. Cat trebuie sa platesc la UCAS? Daca vreau sa aplic la 5 universitati trebuie sa platesc 5x21 de lire?

bbb

1. Pai cam asta e. Olimpiade, concursuri, voluntariate etc mentionezi in personal statement... Si rezultatul de la capacitate/teze nationale ce ai dat, ca bacul banuiesc ca nu l-ai dat inca.
2. Nu, pentru o universitate platesti 11 lire parca, iar pentru 2, 3, 4 sau 5 universitati platesti 21 de lire. Deci 5 universitati = 21 lire. :)