Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Studii in Marea Britanie, liceu si facultate

Creat de bbb, Iunie 18, 2009, 02:11:33 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

DanielTex

Citatpe UCAS, cum atasez scrisoarea de recomandare? scriu mai intai datele profesorului (si mailul), iar acesta trimite pe mail recomandarea?!
Pe scurt da. Dar sa fii sigur ca persoana respectiva doreste sa iti faca scrisoarea de recomandare. O sugestie ar fi sa ii spui sa o faca intr-un document word iar apoi sa faca copy-paste cand iti depune scrisoarea. ;D

Adi

Citat din: DanielTex din Ianuarie 12, 2011, 07:06:23 PM
Citatpe UCAS, cum atasez scrisoarea de recomandare? scriu mai intai datele profesorului (si mailul), iar acesta trimite pe mail recomandarea?!
Pe scurt da. Dar sa fii sigur ca persoana respectiva doreste sa iti faca scrisoarea de recomandare. O sugestie ar fi sa ii spui sa o faca intr-un document word iar apoi sa faca copy-paste cand iti depune scrisoarea. ;D

Eu tocmai am facut asta astazi pentru unul din voluntarii coordonatori de la Stiinta Azi si intr-adevar merge frumos si elegant.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

walea

#647
salut.am citit din post ca se poate studia scotia la facultati cum ar fi glasgow sau edinburgh cu taxa 0.cum se aplica la ele?

bbb

Pai citeste si afla cum se poate aplica la Glasgow si Edinburgh. Se aplica la fel ca la toate facultatile din UK...

Adi

Prin un site interent facut de guvernul britanic, denumit UCAS. Citeste toate discutiile de la acest topic car are peste 40 de pagini si vei invata multe detalii si povesti de viata.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

walea

#650
mi-am petrecut ultimele 2 ore citind dar sunt cateva chestii care nu le-am inteles.deci..sunt intr-a 12-a la "C. negruzzi" Iasi,cred ca pe ani imi iese o medie intre 9.50-9.60.M-ar interesa o facultate pt care sa nu scot bani din buzunarele parintilor(si prin asta ma refer atat la taxele pt facultate,cat si masa si cazare).din ce am vazut,in scotia nu sunt taxe,dar exista vreo metoda pt acoperirea masei,cazarii si eventual altor cheltuieli de sedere?transport...stiu si eu.m-ar interesa ceva in domeniul calculatoarelor,it,informatica,si din ce am inteles glasgow si edinburgh sunt f bune doar ca nu inteleg cum se aplica la ele,ce acte trebuie,daca trebuie medie la bac,cambridge sau alt examen de engleza etc..adica daca nu reusesc in strainatate ma duc fie la AC de la Asachi fie la fac de info de la cuza(dar parca tot m-ar tenta in strainatate pt ca am inteles ca se face practica si cursurile sunt mai...diferite)

bbb

#651
Termenul limita de trimitere a aplicatiilor pentru anul 2011-2012 a fost 15 ianuarie.
Citat
exista vreo metoda pt acoperirea masei,cazarii si eventual altor cheltuieli de sedere?transport...
Da. Lucrezi part time.
Citat
si din ce am inteles glasgow si edinburgh sunt f bune doar ca nu inteleg cum se aplica la ele,ce acte trebuie,daca trebuie medie la bac,cambridge sau alt examen de engleza etc
Citeste tot topicul asta, citeste ce scrie pe site la UCAS, citeste si ce scrie pe site la universitati. O sa intelegi si cum se aplica si ce iti trebuie ca sa aplici.

walea

si din part time se castiga decent pentru toate cheltuielile?ma gandesc ca fiin part time...unde scrie ca termenul a fost 15 ian?

bbb

Citat din: walea din Ianuarie 19, 2011, 09:17:31 PM
si din part time se castiga decent pentru toate cheltuielile?ma gandesc ca fiin part time...unde scrie ca termenul a fost 15 ian?
Scrie pe site la UCAS. Si mai scrie si pe forumul asta.

http://www.ucas.ac.uk/students/importantdates

Adi

Citat din: walea din Ianuarie 19, 2011, 09:17:31 PM
si din part time se castiga decent pentru toate cheltuielile?ma gandesc ca fiin part time.

E absolut normal ca part time sa iti acopere toate cheltuielile de baza, pentru ca part time inseamna jumatate din salariu normal si e normal ca in vest o a doua jumatate a salariului sa iti ramana pentru cheltuieli ce nu sunt necesare surpravietuirii.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Mihnea Maftei

Citat din: walea din Ianuarie 19, 2011, 09:13:06 PM
mi-am petrecut ultimele 2 ore citind dar sunt cateva chestii care nu le-am inteles.deci..sunt intr-a 12-a la "C. negruzzi" Iasi,cred ca pe ani imi iese o medie intre 9.50-9.60.M-ar interesa o facultate pt care sa nu scot bani din buzunarele parintilor(si prin asta ma refer atat la taxele pt facultate,cat si masa si cazare).din ce am vazut,in scotia nu sunt taxe,dar exista vreo metoda pt acoperirea masei,cazarii si eventual altor cheltuieli de sedere?transport...stiu si eu.m-ar interesa ceva in domeniul calculatoarelor,it,informatica,si din ce am inteles glasgow si edinburgh sunt f bune doar ca nu inteleg cum se aplica la ele,ce acte trebuie,daca trebuie medie la bac,cambridge sau alt examen de engleza etc..adica daca nu reusesc in strainatate ma duc fie la AC de la Asachi fie la fac de info de la cuza(dar parca tot m-ar tenta in strainatate pt ca am inteles ca se face practica si cursurile sunt mai...diferite)

Citat din: Bianca Sala din Ianuarie 19, 2011, 09:15:32 PM
Termenul limita de trimitere a aplicatiilor pentru anul 2011-2012 a fost 15 ianuarie. 

Asa e, dar se pot trimite aplicatii (numite "aplicatii tarzii") pana pe 30 iunie, cred.
Walea, citeste pe siteul www.UCAS.com.

bbb

Da, dar se mai trimite aplicatii tarzii la universitatile mari, cum sunt Glasgow si Edinburgh? Si daca trimiti aplicatii tarzii, aplicatia ta e tratata in acelasi fel ca a celora care au trimis aplicatia la timp?

Mihnea Maftei

Universitatile nu sunt obligate sa trateze la fel aplicatiile tarzii.

Sunt aproape convins ca la universitatile Edinburgh si Glasgow se pot trimite (in sensul ca exista sanse destul de mari sa aiba succes) aplicatii tarzii la anumite subiecte, mai ales cele mai putin populare cum sunt inginerie si probabil si computer science.

bbb

Atunci daca se mai pot trimite sa se grabeasca si sa faca aplicatia. Dar poate ar fi mai bine sa verifice mai intai cu universitatile daca mai primesc acum aplicatii pentru computer science?

walea

#659
ok deci mi-am facut cont.si cand ma loghez imi apare intr-un tab now un fel de chestionar unde am in stanga cateva categorii:personal details,choices,education,employment etc.Cum functioneaza 'choices'?adica cate am voie sa pun?si sunt admis la 1 singura sau mi se spune mai tarziu din care sa aleg?iar la education ma pun sa caut scoala doar ca nu mi-o gaseste.imi gaseste doar din uk...