Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Studii in Marea Britanie, liceu si facultate

Creat de bbb, Iunie 18, 2009, 02:11:33 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

bbb

Felicitari pentru oferte!
Da, cel mai bine ia legatura cu ei. Dar C la CAE nu este peste 6 la IELTS, eventual un C la CPE ar fi. Dar discuta cu ei si spune-le si de asta si de bac.
Bafta multa!

Adi

Citat din: ioanabc din Decembrie 24, 2010, 06:03:22 PM
In conditional offer ei imi cer 8 la mate, fizica (cu toate ca le-am zis ca dau bacu la chimie)

Clarifica asta cu ei, sa nu ai probleme. Iti cer neaparat bac la fizica, sau au facut o greseala de neatentie cand au scris? Poate iti cer 8 la bac la chimie? Clarifica cu ei.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

alice1709

Am primit oferte conditionate (Computer Science) de la Manchester, Bristol si Sheffield. Am interviu la Imperial, iar cei de la Edinburgh mi-au cerut niste documente. M-am uitat pe mai multe clasamente ale universitatilor, atat internationale cat si din UK.

Am citit toate paginile de aici, m-am uitat pe site-urile lor, am citit brosurile trimise de ei. V-as ruga sa-mi spuneti si parerea voastra in legatura cu fiecare dintre universitati. Multumesc anticipat.

Adi

In general Manchester e universitate mare si buna, la fel Imperial si Edinburgh. Nu uita nici ca Edinburgh e in Scotia si deci taxe de scolarizare zero, fata de 9000 la cele din UK.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

mady026

Buna!!!  :D

In primul rand vreau sa va multumesc pentru deschiderea subiectului de discutie. M-a ajutat foarte mult.
In al doilea rand as vrea sa ii felicit pe Adi si pe Bianca pentru faptul ca sunt dispusi sa ne ajute! Va multumim mult!

Si acum , pentru a reveni la oile mele :).. as vrea sa spun ca si eu am aplicat pentru bursa HMC , urmand ca in februarie sa aflu daca am fost aleasa pe seama dosarului sau nu. In prezent sunt foarte foarte emotionata/stresata din aceasta cauza. Imi fac foarte multe griji din cauza faptului ca nu am avut cum sa scriu toate activitatile extrascolare in care sunt implicata ,din cauza spatiului restrans acordat de cei care ofera bursa. Dar sper sa pot fi aleasa ... altfel nu stiu ce o sa fac. Un an petrecut in UK m-ar ajuta sa ma acomodez , avand in vedere faptul ca vreau sa fac facultatea in Uk.

Am volutariat ca translator la o tabara de limba engleza organizata de British-Romanian Connections , fapt ce mi-a oferit posibilitatea sa imi imbunatatesc considerabil nivelul de cunoastere a limbii engleze, insa imi fac multe griji.

Am observat ca elevii care au obtinut bursa in ultimii ani au avut medii uriase de admitere la liceu (gen: 9,97) .... iar eu am avut o medie amarata de 8,78 . Insa media generala a clasei a IXa am avut`o 9,67. Mentionez ca in prezent sunt eleva la un liceu prestigios din orasul meu , pe profil : filologie-bilingv-intensiv engleza, insa nu stiu cat de mult ma ajuta asta.

Voi ce credeti?

M-as bucura daca as avea ocazia sa vorbesc cu alte persoane care au aplicat :D ... poate ne mai incurajam si mai facem schimb de impresii !

Cei interesati va rog nu ezitati sa ma contactati!

YM!:mady_cristynutza

Va multumesc mult!

mady026

aaa da.... si as vrea sa le multumesc foarte mult celor care si-au postat povestea in legatura cu bursa HMC !!!  :-*  :D

Mihnea Maftei

#621
Citat din: alice1709 din Decembrie 28, 2010, 12:21:13 PM
Am primit oferte conditionate (Computer Science) de la Manchester, Bristol si Sheffield. Am interviu la Imperial, iar cei de la Edinburgh mi-au cerut niste documente. M-am uitat pe mai multe clasamente ale universitatilor, atat internationale cat si din UK.

Am citit toate paginile de aici, m-am uitat pe site-urile lor, am citit brosurile trimise de ei. V-as ruga sa-mi spuneti si parerea voastra in legatura cu fiecare dintre universitati. Multumesc anticipat.

Daca e sa dau un raspuns rapid as zice asa (legat de computer science):
- Imperial (evident)
- Bristol
- Manchester
- Sheffield

Pe Edinburgh nu stiu pe ce pozitie sa o pun (oricum mai jos de Imperial). Universitatea e prestigioasa (cam ca Bristol si Manchester, poate mai mult decat Manchester), dar nu stiu multe despre standardele de intrare. Un dezavantaj e ca faci 4 ani in loc de 3 (daca asta e dezavantaj). Un avantaj e ca nu sunt taxe de scolarizare.

Dat fiind ca incepi in 2011, taxa de scolarizare iti va fi in Anglia de vreo £3300 in primul an, nu? (Din cate stiu, limita de £9000 vine din 2012.) Va fi de vreo £3300 si in anul doi si trei, sau se va mari pana la maxim £9000?

Succes la interviu.

alice1709

Multumesc pentru raspunsuri. Din cate am citit, daca incep cu suma de 3300 lire, aceasta ramane valabila pana la finalul studiilor.

Miss Fleur

Buna, mady026 !  ;D

Si eu am aplicat pentru bursele HMC, dar sincer nu cred ca voi fi aleasa. Din cate am inteles, ai multe activitati extrascolare.. asta e o chestie super buna.

Iti urez succes si sper sa te aleaga!  :)

mady026

buna Miss Fleur!  :D

Nu te descuraja... !!! Ca nu faci nimic daca iti pierzi curajul! :P
Nici eu nu sunt implicata in asa multe activitati ... doar volutariate la orfelinate , proiecte eco, voluntariat ca translator si alte chestii marunte!. Dar nu am avut cum sa scriu acolo tot, asa ca nici eu nu sunt prea convinsa ca voi fi aleasa sau nu :) .

multa bafta si sper sa fii aleasa  :D !!!! poate mai avem ocazia sa vorbim ! :-*

mi`a facut placere !  :-*

take care! xoxo  :)

Miss Fleur

Merci mult!

Si mie mi-a facut placere sa vorbim. Poate ne vom intalni prin UK.. ce bine ar fi.  ;D

mady026

ar fi excelent ! un vis devenit realitate :> ... sau poate macar am avea placerea sa vorbim la interviu ! :) .... ai vrea sa mai vorbim pe mess? daca da, poti gasi idul meu la unul din posturile precedente :P ... daca nu... e ok :D

numai bine !  ;D

gambler

salutare , credeti ca se poate obtine un imprumut in afara de cel tuition loan (de intretinere sau cazare)? ma cam indoiesc din cauza maririi taxelor.Nu mi dati link uri cu informatii ca am cautat si nu se spune nimic concret in cazul romanilor.Vreau sa aud de la cei care au reusit, cat de complicata e treaba?? va multumesc.

ioanabc

Citat din: Bianca Sala din Decembrie 24, 2010, 06:58:57 PM
Felicitari pentru oferte!
Da, cel mai bine ia legatura cu ei. Dar C la CAE nu este peste 6 la IELTS, eventual un C la CPE ar fi. Dar discuta cu ei si spune-le si de asta si de bac.
Bafta multa!

Da, eu le-am scris un email in care i-am intrebat tot, numai ca pana dupa 5 Ian sigur nu primesc niciun raspuns. Pentru orice eventualitate, m-am inscris si la IELTS (oricum primesc o parte din bani inapoi daca anulez inregistrarea in mai mult de 5 sapt pana la examen in cazul in care mi se zice ca nu trebuie sa-l dau). In legatura cu fizica, nu stiu ce sa zic..mie nu mi-e greu sa incep sa invat pt ea - sincer vorbind, mai multa fizica imi trebuie mie la civil engineering decat chimie -, dar na astept raspunsul lor.

Totusi, daca macar de IELTS m-ar scuti ar fi ideal :D :D

PS: Adi, iar revin la chestia aia cu marirea taxelor ca vad ca nu sunt singura putin confuza: cei ce incepem facultatea in septembrie 2011 platim 3300 lire in toti cei 4 ani, nu? Taxa marita la 9000 nu din 2012 se aplica??

Adi

Citat din: ioanabc din Ianuarie 03, 2011, 08:18:34 PM
PS: Adi, iar revin la chestia aia cu marirea taxelor ca vad ca nu sunt singura putin confuza: cei ce incepem facultatea in septembrie 2011 platim 3300 lire in toti cei 4 ani, nu? Taxa marita la 9000 nu din 2012 se aplica??

Eu nu studiez in Anglia, nu am experienta directa. Dar din ce au zis Mihnea si altii mai sus, cei care incepeti in septembrie 2011 aveti 3300 de lire doar in primul an, din restul se poate ajute la 9000 de lire, daca universitatea voastra va mari taxele. Dar cel mai bine da tu un email la secretariatul universitatii care te intereseaza si afla de la sursa. Ei raspund intr-o zi la email. Si apoi pune aici raspunsul sa fie sigur pentru toti. Mersi!
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro