Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Studii in Marea Britanie, liceu si facultate

Creat de bbb, Iunie 18, 2009, 02:11:33 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.


Adi

Ma bucur sa vad cum evolueaza aceasta sectiunea a forumului. Si apreciez mult raspunsurile Biancai si ale altora.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

madaalina

   Da! Multumesc frumos Bianca!
   Am vizitat si aceste site-uri. M-am si documentat in legatura cu acele cursuri de pregratire pentru A level.
   Ideea e urmatoarea: care a fost nivelul tau de cunostinte in lb. engleza cand ai aplicat pentru studii acolo?(70%,80%,100% ???) Si... De ce ti sa acordat numai bursa de 50% ( asa se acorda la toate colegiile sau....?)? Pe ce baza ti s-a acordat aceasta bursa? Pe baza mediilor, a diplomelor? :-\
   Astept raspuns...! Multumesc! :)

bbb

Huh...incepea povestea...
Nivelul meu de engleza a fost acelasi cu nivelul de la testul IELTS, de 7.5 din 9. Deci, 83% :). Acum serios vorbind, nivelul meu a fost undeva pe la 75-80%, nivel pe care incerc sa il aduc la 100%.
In legatura cu a doua intrebare, mi s-a acordat numai 50% bursa pentru ca acesta e maximul care se acorda la acest colegiu (si din cate am observat, la marea majoritate a colegiilor). Bursa ce mi s-a acordat pe baza...interviului. Nu le trebuie neaparat medii gigantice si nici rezultate la olimpiada (desi aveam destule si le-am aratat diplomele), ci trebuie sa le arati ca esti dornica sa inveti acolo, tintesti catre o universitate de top...

madaalina

           Ahaa... Interesant! Si cam din ce perioada ai inceput sa aplici pentru colegii? Adica cand pot aplica pentru o bursa la un colegiu?(dinainte de craciun, dupa craciun ???)
           P.S. Cum e scoala acolo? Mai greu, mai usor? Colegii cum sunt? Te-ai integrat deja( banuiesc ca da)?
           Multumesc pentru tot ajutorul acordat  pana acum :).

bbb

Am inceput sa aplic anul trecut, inainte de Craciun. In vacanta de iarna stiam deja ca in iulie sunt asteptata la interviu aici...Poti sa incepi sa te interesezi de pe acum si sa trimiti mailuri, sa aplici...
Scoala aici...e SUPER!!! Nu pot sa spun mai greu sau mai usor, asta decizi tu, ce crezi tu, din romanul pe care o sa il scriu in continuare.
Poate ai citit din posturile mele de mai inainte, studiez Math, Further Math, Physics si Chemistry. Pentru prima data in viata mea, am facut experimente la chimie si la fizica :). Clasele sunt de maxim 10 elevi... La matematica am 3 profesori, la 3 cursuri diferite: M1 (mecanica), C1 si C2 (core mathematics 1/2- aici se fac de toate: integrale, derivate, trigonometrie...). Fizica e ciudata...in sensul ca se cere ce nu am facut niciodata in Romania: grafice, mi se cere sa explic de ce se intampla ce se intampla...La fiecare materie am 3-4 cursuri consecutive, de aceea daca unul dintre noi nu intelege ceva, e timp suficient sa ne explice la fiecare in parte si sa ne faca sa intelegem.
Colegii sunt...SUPER!!! Am colegi de toate natiile, in afara de englezi: chinezi, vietnamezi, rusi etc. E super, chiar nu imi pare rau nici o secunda ca am plecat din Romania.
Daca mai ai nevoie de ceva, informatii sau altceva, nu ezita sa imi spui...

foton01

Ati mai aflat ceva in legatura cu testul PISA? Se  aplica aceleasi reguli la intrere in liceu si pentru olimpici?
Multumesc. :)

Adi

Super entuziasmul tau, Bianca. Asa eram si eu cand am mers prima data in Franta. Faceam experimente reale de laborator la fizica si la chimie. A fost super! La teoria nu am invatat mare lucru in primul an, dar din anul doi deja au inceput lucruri noi. Si toate problemele de la examen erau pe situatii practice, concrete, cu aplicatii in viata de zi cu zi. Bine, eram la o scoala de ingineri.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Citat din: foton01 din Octombrie 13, 2009, 10:33:24 PM
Ati mai aflat ceva in legatura cu testul PISA? Se  aplica aceleasi reguli la intrere in liceu si pentru olimpici?
Multumesc. :)

Tu ai cautat cu testul PISA, sau doar ai asteptat sa se intereseze altii si sa puna aici?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

bbb

Eu chiar nu am avut timp sa caut si despre testul PISA dar...ai internetul la dispozitie, de ce nu cauti tu, foton01?

madaalina

           Super! Mersi mult Bianca! Am sa comunic cu diriginta mea saptamana asta( e profesoara de lb. engleza) si o sa ma mai indrume si ea( fata ei a plecat si ea la facultate in UK). Am sa incep sa aplic pana la Craciun la cat mai multe colegii; poate poate... Multumesc frumos pentru toate informatiile. Daca o sa mai am nelamuriri in legatura cu sistemul de invatamant de acolo sper ca ma vei putea ajuta in continuare. Multumesc mult! O zi buna!
           P.S. In legatura cu acest test PISA nici nu e sigur daca se da! Si din punctul meu de vedere, nu cred ca olimpicii ``scapa`` de el. ???

bbb

Sigur ca te pot ajuta...Am mai spus, daca ai nelamuriri nu ezita sa imi spui...
Te rog doar sa ne spui si noua ce iti spune diriginta, ce iti raspund colegiile si ce vei face pana la urma...Chiar m-as bucura foarte mult sa reusesti!

madaalina

      Sigur ca da! Te voi anunta! Si eu sper din tot sufeltul sa reusesc ::). Multumesc frumos pentru sfaturi si pentru tot! :-*

Andrei_007

Salutare! in primul rand am sa ma prezint. Sunt Andrei, am 17 ani, sunt din Alba Iulia, sunt la cea mai buna clasa din oras din punct de vedere al mediilor, al concursurilor la care participam si anume matematica-informatica intensiv engleza, real style:). In ultima vreme am devenit tot mai interesat de posibilitatea ca dupa ce gat liceul in Romania sa plec in strainatate pentru continuarea studiilor. Tara unde as vrea sa ajung ar fi Anglia.

In principiu eu imi voi da anul viitor examenul Cambridge ( CAE ) si voi urma un curs CISCO IT pentru partea de informatica ca atunci cand ajung in clasa a a XII-a sa nu mai dau competentele la engleza si informatica. Pe langa engleza si informatica unde, zic eu, ma descurc foarte bine nu neglijez nici matematica, istoria si geografia. Acum eu sunt interesat in principal de o facultate care sa ma mentina pe profilul real, din aceasta cauza exclud medicina, limbile, relatiile internationale din calcul pentru ca sigur nu ma voi duce la asa ceva.

De baza ar fi dreptul, dar am vazut cum se pune problema cu dreptul studiat in Romania si cel studiat in Anglia, apoi ar urma calculatoarele ( mai bine zis programarea ), economia, afacerile sau management:D. Am citit cam tot ce s-a discutat aici pe forum, tin sa o felicit pe Bianca pentru ca a ajuns acolo si sunt sigur ca ei i se va alatura Madalina si fiecare va face o treaba foarte buna in domeniul ales pentru ca tind eu sa zic si sa cred pregatirea pe care o faci afara nu se compara cu cea de aici deoarece acolo ti se dezvolta mult mai bine calitatile, esti pus mai bine in valoare si ai o sansa destul de buna.

Asadar am sa apelez la voi pentru sfaturi despre cum pot intra in legatura cu diferite universitati din Anglia, nu sunt interesat neaparat de o zona anume desi partea de sud ar fi mai tentanta, daca sunt sanse sa urmez la anul in vacanta de vara un curs de pregatire in strainatate si alte informatii pe care voi le considerati utile.

Multumesc anticipat si scuze pentru ca am scris atat de mult:), e doar primul articol, si sunt obisnuit de pe blog sa scriu mult.

bbb

Pentru cei care vor sa vada cum sunt testele care se dau pentru admitere la Oxford...