Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Studii in Marea Britanie, liceu si facultate

Creat de bbb, Iunie 18, 2009, 02:11:33 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

bbb

Citat
2: Vreau sa aplic la university of greenwich dar sa nu stau in campus ul lor , undeva aproape de central london, credeti ca este doable? sa fac in fiecare zi naveta , si cam cat ar dura si cat costa? ma gandesc in jur de 30 min , cu underground train , poate ma insel.
Pai Greenwich e in zona 3. De ce vrei sa stai in centrul Londrei (zona 1), cand acolo e mult mai scump? Mai bine alegi sa stai undeva in zona 3 sau zona 4...Iar in legatura cu London Underground, nu conteaza doar distanta pe care calatoresti, ci si cate linii ai de schimbat.
Ah, si ce vroiai sa spui prin "credeti ca este doable"? Te rog incearca sa scrii corect romaneste...


bbb

Pai da, asta e la universitate. La universitate cetatenii europeni (dar nu englezi) nu platesc taxe. Noi ne intrebam daca ai gasit licee private la care europenii sa poata sa nu plateasca taxe.


bbb

Eu nu stiu nimic, dar poti sa incerci sa cauti un raport de cand au fost inspectati de Ofsted (daca au fost). Mergi pe site la Ofsted si gasesti acolo toate rapoartele lor de la inspectii.
http://www.ofsted.gov.uk/Ofsted-home/Inspection-reports/

Miss Fleur


bbb


alexc

Este cineva student sau vrea sa aplice la BIRMINGHAM CITY UNIVERSITY?! http://www.bcu.ac.uk/ ??

Miss Fleur

Buna.

Am si eu o intrebare.. atunci cand trebuie sa faci un personal essay, despre ce poti/e bine/trebuie sa scrii?
Trebuie sa fac un astfel de eseu pentru a ma inscrie pentru bursele HMC, si mi-am dat seama ca este un eseu in care te prezinti, dar am cautat pe net si am gasit acest tip de eseu cu diferite subiecte.. si nu stiu ce sa scriu.
Va rog.. o parere, ceva?

Adi

Repet si aici ce am spus la topicul de studii in strainatate, despre taxele de scolarizare din Anglia si Scotia.

Cum ziceam, au gresit grav cei care au candidat doar in Anglia si nu si in Scotia. In Anglia taxele de scolarizare anuale sunt acum 9000 de lire si in Scotia zero. Si in Scotia sunt universitati foarte tari ca Glasgow si Edinburgh. Dar pun pariu ca nu multi de aici care merg in Anglia stiu sa enumere ce descoperiri/inventii mari in stiinta si inginerie au fost facute la aceste doua universitati inca de acum 200 de ani. Tocmai de aceea nici nu au candidat in Scotia. Inca o dovada ca lipsa culturii generale te costa ... 9000 de lire pe an de studentie. Pacat.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

ioanabc

Nu s-a dat inca legea cu 9000 lire :P Cei ce sunt in a 12-a sunt ultima generatie care mai prind 3300. Pe siteurile facultatilor deja s-au afisat preturile pt anul 2011-2012.

bbb

Cel mai bun mod de a afla ce se intampla cu taxele la universitati si in general ce se intampla in Anglia este BBC. Uite, de exemplu aici: http://www.bbc.co.uk/news/education-11677862
ioanabc, legea s-a votat, taxele se vor mari.

Adi

Citat din: ioanabc din Decembrie 11, 2010, 01:18:34 AM
Nu s-a dat inca legea cu 9000 lire :P Cei ce sunt in a 12-a sunt ultima generatie care mai prind 3300. Pe siteurile facultatilor deja s-au afisat preturile pt anul 2011-2012.

Cum zicea Bianca pe celalalt thread, legea s-a votat acum doua zile. Legea a trecut! Dar se aplica doar de la anul, adica nu pentru anul scolar 2011-2012, ci doar din 2012-2013 incolo. Si nu e musai ca universitatile sa ceara atat, ci au voie sa ceara atat. Poatele unele mai slabe vor dori sa tina taxele mai mici sa atraga studenti mai multi.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

bbb

Citat din: Miss Fleur din Decembrie 10, 2010, 10:38:42 PM
Buna.

Am si eu o intrebare.. atunci cand trebuie sa faci un personal essay, despre ce poti/e bine/trebuie sa scrii?
Trebuie sa fac un astfel de eseu pentru a ma inscrie pentru bursele HMC, si mi-am dat seama ca este un eseu in care te prezinti, dar am cautat pe net si am gasit acest tip de eseu cu diferite subiecte.. si nu stiu ce sa scriu.
Va rog.. o parere, ceva?
Pai poti sa il faci aproximativ ca pe un Personal Statement pe care il folosesti sa aplici la universitati. Spui ce iti place, de ce iti place fizica (de exemplu), spui de ce vrei sa mergi la (in cazul tau) colegiul respectiv, ce alte activitati ai (voluntariate, proiecte, olimpiade), ce vrei sa faci pe viitor...
Incearca sa cauti personal statementuri pentru "sixth form colleges".

ioanabc

Citat din: Adi din Decembrie 11, 2010, 01:28:45 AM
Citat din: ioanabc din Decembrie 11, 2010, 01:18:34 AM
Nu s-a dat inca legea cu 9000 lire :P Cei ce sunt in a 12-a sunt ultima generatie care mai prind 3300. Pe siteurile facultatilor deja s-au afisat preturile pt anul 2011-2012.

Cum zicea Bianca pe celalalt thread, legea s-a votat acum doua zile. Legea a trecut! Dar se aplica doar de la anul, adica nu pentru anul scolar 2011-2012, ci doar din 2012-2013 incolo. 
Faptul ca-mi confirmi si tu asta e o veste grozava  ;D