Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Studii in Marea Britanie, liceu si facultate

Creat de bbb, Iunie 18, 2009, 02:11:33 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Adi

Eu nu am zis ca taxele de liceu in Scotia sunt zero, ci doar ca intre romani si scotieni nu e nici o diferenta nici la liceu. Acum ramane de vazut cum e la liceu. De fapt, acum nu mai sunt asa de sigur. Poate orice european sa faca liceul gratuit in Romania daca vrea? Cred ca da totusi ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

bbb

Citat din: adi
Eu nu am zis ca taxele de liceu in Scotia sunt zero, ci doar ca intre romani si scotieni nu e nici o diferenta nici la liceu.
Nici eu nu am zis ca tu ai zis asta.
Citat din: miss fleur
Am inteles ca in Scotia nu exista taxe de scolarizare. Am cautat licee in Scotia si am vazut ca asa este, intr-adevar,
La ce a zis ea ma refeream.
Nu e diferenta intre scotieni si romani la liceu. Si nici la colegiile private nu e. Eu vroiam sa o intreb daca a gasit colegii private in Scotia, dar la care romanii sa poata sa nu plateasca nimic (eventual bursa integrala...)

alexc

Salutare, vreau sa aplic la cateva universitati din UK prin SAAC (study abroad)

in primul rand, cum imi recomandati? sa merg pe mana lor? sau sa aplic singur.
in al 2-lea rand, a mai intrebat cineva, dar nu i s-a dat un raspuns clar:

"Presupunand ca se mareste taxa la 9000 lire pentru cei ce intra in anul 1 in 2011: daca eu intru la o facultate in Anglia si aplic pentru bursa de la guvern, n-o primesc exact asa cum as fi primit si cei 3300 de pana acum? Adica, cu ce ma afecteaza pe mine acum* cresterea asta daca oricum imi da guvernul banii?

*pe termen scurt ma refer, pentru ca dupa ce ma angajez si castig peste x mii de lire normal ca ii dau inapoi pe toti cei 9000, la fel cum i-as fi dat si pe cei 3000"

Pe langa acest lucru, daca voi fi acceptat la o universitate incepand cu anul 2011, trebuie sa-mi mai fac griji in legatura cu imprumutul pentru restul anilor in caz ca se maresc taxele? adica, il voi obtine in fiecare an?!

Multumesc mult

ioanabc

Buna. Nu ti-i recomand pe cei de la SAAC. Si eu am vrut sa aplic la 2 universitati prin ei, dar pe langa faptul ca mi-au raspuns foarte tarziu la Email, am mai si citit niste feedbackuri negative pe unele forumuri. Ma bucur ca nu m-am incurcat cu ei, sincer.

Eu am aplicat pana la urma prin EDMUNDO si te-as sfatui sa faci acelasi lucru. Nu stiu, s-ar putea totusi sa nu te multumeasca universitatile cu care colaboreaza ei, dar fii atent cum am facut eu: din cele 5 univ. pe care aveam voie sa mi le aleg pe UCAS, am ales una care era si pe siteul Edmundo (chiar daca nu mi-am dorit-o cel mai tare pe aia) si in rest am pus ce am vrut eu. Eu zic ca e mai rentabil asa.

De ce imi plac cei de la Edmundo? Pt ca mi-au zis clar de la inceput de ce acte am avut nevoie, mi-au raspuns clar la toate intrebarile si, in plus, e gratuit serviciul lor de consiliere.

Pentru informatii, acceseaza http://edmundo.ro/

Si tine-ne la curent in legatura cu aplicatia ta.

ioanabc

Sper sa nu-mi fie taxat dublul post, dar vroiam sa va spun motivul pt care am revenit in seara asta pe forum: am vrut sa va anunt ca tocmai mi-am trimis aplicatia prin UCAS la urmatoarele universitati: Aberdeen, Liverpool, Sheffield, Manchester (2 facultati aici). Cam intr-o luna ar trebui sa primesc raspuns. SPER din suflet sa intru la Manchester, visez la universitatea asta de 2 ani. Dar na, vom vedea ce va fi.

Daca sunt unii care vor sa afle unele informatii legate de procesul de aplicare prin UCAS, feel free to ask. Stiu ce naspa e sa nu stii ce sa faci si sa n-ai toate informatiile de care ai nevoie, de-aia ma ofer sa va ajut. Si pe mine m-au ajutat niste consilieri si sincer, daca nu erau ei nu stiu daca mai aplicam... :D

Fingers crossed 4 me, please!

Adi

Ne bucuram ca vii cu informatii, ioanabuc. Nu are nimic ca scrii doua posturi, sunt utile si asta conteaza. Iti tin pumnii la candidatura! Totusi, in vremurile astea de criza economica cand Anglia mareste de trei ori taxele de scolarizare pana la 9000 de lire pe an si Scotia le are inca zero, nu e rau ca cei care aplica in UK sa aplice si la o universitate din Scotia, sa aiba o marja de siguranta.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Sergiu

Citat din: ioanabc din Decembrie 03, 2010, 06:31:27 PM
Sper sa nu-mi fie taxat dublul post, dar vroiam sa va spun motivul pt care am revenit in seara asta pe forum: am vrut sa va anunt ca tocmai mi-am trimis aplicatia prin UCAS la urmatoarele universitati: Aberdeen, Liverpool, Sheffield, Manchester (2 facultati aici). Cam intr-o luna ar trebui sa primesc raspuns. SPER din suflet sa intru la Manchester, visez la universitatea asta de 2 ani. Dar na, vom vedea ce va fi.

Daca sunt unii care vor sa afle unele informatii legate de procesul de aplicare prin UCAS, feel free to ask. Stiu ce naspa e sa nu stii ce sa faci si sa n-ai toate informatiile de care ai nevoie, de-aia ma ofer sa va ajut. Si pe mine m-au ajutat niste consilieri si sincer, daca nu erau ei nu stiu daca mai aplicam... :D

Fingers crossed 4 me, please!
Mie cei de la EDMUNDO mi-au spus ca pot sa aleg ce universitati doresc , dar 2 dintre ele sa fie colaboratoare.Probabil depinde de consilier nu stiu.
La SAAC m-a incantat gama larga de universitati , deci optiuni mai multe , dar cum ai mentionat si tu, nu sunt seriosi.De exemplu eu am trimis un mail catre ei si am primit reply destul de rapid doar ca nu mi se raspunsese la intrebari spunandu-mi ca informatii imi pot oferi deabia dupa 1 octombrie clasa a 12-a desi in mailul trimis de mine erau niste intrebari la care se puteau raspunde oricand.

bbb

Acum sincer, nu am nimic cu cei care aplica prin chestii gen Edmundo sau SAAC, dar eu nu vad rostul acestor servicii. Stiu ca aplicarea prin UCAS pare ceva complicat, inteleg ca la inceput nu prea stii pe ce sa pui mana, ce ai de facut etc. Dar aceste servicii nu prea isi au rostul. Odata ce iti dai seama cu ce "se mananca", UCAS devine ceva chiar simplu. Aici pe forum sunt multe detalii, mai e un forum foarte bun, The Student Room, si mai e si forumul UCAS, "you go further" parca il cheama. Pe siteul UCAS e un link catre ei. Acolo sunt oameni care lucreaza pentru UCAS si care iti pot raspunde la orice intrebari ai. Din discutii cu cei de aici de pe forum, cei de la you go si din informatiile de pe siteurile universitatilor si siteul UCAS, poti afla la fel de multe ca si de la Edmundo. Si asa nu trebuie sa pui doua facultati cu care colaboreaza ei, ci le pui pe alea pe care le vrei tu.
Iar in legatura cu ce zice Adi despre Scotia, da, e o idee foarte buna sa aplici si la o facultate in Scotia. In Anglia, guvernul iti va da student loan si daca taxele vor fi marite la 9000 de lire pe an. Mai mult, acum incepi sa dai inapoi banii cand castigi 15000 de lire pe an, daca ei maresc taxele vei incepe sa dai doar cand castigi 21000 de lire pe an. Dar mie sincer, una imi e sa dau inapoi 4 x 3000 = 12000 de lire si alta imi e sa dau 4 x 9000 = 36000 de lire. In schimb daca mergi in Scotia taxele sunt zero si nu atarna deasupra ta un imprumut de 36000 de lire cand termini facultatea.

@ioanabc: Bafta cu aplicatia si sa ajungi la Manchester. Ma bucur ca vrei sa ii ajuti pe altii de pe forum si ca ne tii la curent cu aplicatia.

Adi

Un articol in Adevarul care explica cum si de ce pe la 1800 si inainte de 1950 romanii mergeau la studii universitare in Franta si Germania, dar acum dupa Revolutie prefera spatiul anglo-saxon.

http://www.adevarul.ro/actualitate/eveniment/Ai_nostri_tineri_in_Anglia_invata_0_383362255.html
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

alexc

#579
  Atunci cand am fost la SAAC, acestia mi-au propus 5 universitati in domeniul pe care il vreau, si anume MEDIA. Ei mi-au spus ca cea mai buna (probabil din universitatile lor partenere) este Birmingham City University. In Romania, cam singura facultate seriosa de media este UNATC. Eu am vrut Imagine de film si TV (director of photography). Asa ca am cautat ceva in domeniul asta. La Birmingham C U. am gasit Film Production and Technology, iar pe langa asta au si CG (computer grafics) de care sunt foarte pasionat.
  Din ce am inteles facultatea te pregateste pentru o multitudine de calificari. (nu stiu exact daca este si vreun an de pratica or smth in cazul in care iti alegi o singura specializare.)
  Acum, dat fiind faptul ca trebuie sa aplic pana pe 15 ianuarie, vreau sa incerc la mai multe fac. si nu stiu exact ce universitati sunt mai bine pregatite pe media.
  Stiu ca Birmingham este un oras mare, iar acest lucru mi s-a parut un avantaj in ideea in care imi pot gasi mai usor de munca.

Ceva sfaturi?

Multumesc
Zi faina,
Alex C

Sergiu

Citat din: alexc din Decembrie 04, 2010, 09:58:36 AM
  Atunci cand am fost la SAAC, acestia mi-au propus 5 universitati in domeniul pe care il vreau, si anume MEDIA. Ei mi-au spus ca cea mai buna (probabil din universitatile lor partenere) este Birmingham City University. In Romania, cam singura facultate seriosa de media este UNATC. Eu am vrut Imagine de film si TV (director of photography). Asa ca am cautat ceva in domeniul asta. La Birmingham C U. am gasit Film Production and Technology, iar pe langa asta au si CG (computer grafics) de care sunt foarte pasionat.
  Din ce am inteles facultatea te pregateste pentru o multitudine de calificari. (nu stiu exact daca este si vreun an de pratica or smth in cazul in care iti alegi o singura specializare.)
  Acum, dat fiind faptul ca trebuie sa aplic pana pe 15 ianuarie, vreau sa incerc la mai multe fac. si nu stiu exact ce universitati sunt mai bine pregatite pe media.
  Stiu ca Birmingham este un oras mare, iar acest lucru mi s-a parut un avantaj in ideea in care imi pot gasi mai usor de munca.

Ceva sfaturi?

Multumesc
Zi faina,
Alex C

Si eu tot la MEDIA vreau si m-am orientat catre Bradford si Central Lancashire.
Uite aici un link sa-ti faci o idee care sunt universitatile mai bune in acest domeniu:D
http://www.thecompleteuniversityguide.co.uk/single.htm?ipg=8727

ioanabc

Citat din: Bianca Sala din Decembrie 04, 2010, 12:40:05 AM
Acum sincer, nu am nimic cu cei care aplica prin chestii gen Edmundo sau SAAC, dar eu nu vad rostul acestor servicii. Stiu ca aplicarea prin UCAS pare ceva complicat, inteleg ca la inceput nu prea stii pe ce sa pui mana, ce ai de facut etc. Dar aceste servicii nu prea isi au rostul. Odata ce iti dai seama cu ce "se mananca", UCAS devine ceva chiar simplu. Aici pe forum sunt multe detalii, mai e un forum foarte bun, The Student Room, si mai e si forumul UCAS, "you go further" parca il cheama. Pe siteul UCAS e un link catre ei. Acolo sunt oameni care lucreaza pentru UCAS si care iti pot raspunde la orice intrebari ai. Din discutii cu cei de aici de pe forum, cei de la you go si din informatiile de pe siteurile universitatilor si siteul UCAS, poti afla la fel de multe ca si de la Edmundo. Si asa nu trebuie sa pui doua facultati cu care colaboreaza ei, ci le pui pe alea pe care le vrei tu.
Iar in legatura cu ce zice Adi despre Scotia, da, e o idee foarte buna sa aplici si la o facultate in Scotia. In Anglia, guvernul iti va da student loan si daca taxele vor fi marite la 9000 de lire pe an. Mai mult, acum incepi sa dai inapoi banii cand castigi 15000 de lire pe an, daca ei maresc taxele vei incepe sa dai doar cand castigi 21000 de lire pe an. Dar mie sincer, una imi e sa dau inapoi 4 x 3000 = 12000 de lire si alta imi e sa dau 4 x 9000 = 36000 de lire. In schimb daca mergi in Scotia taxele sunt zero si nu atarna deasupra ta un imprumut de 36000 de lire cand termini facultatea.

@ioanabc: Bafta cu aplicatia si sa ajungi la Manchester. Ma bucur ca vrei sa ii ajuti pe altii de pe forum si ca ne tii la curent cu aplicatia.

Asa-i, nimanui nu ii e tot una daca tre' sa dea inapoi 36000 lire sau 12000. Dar nu era vorba ca daca se aplica aceasta lege, doar de la anu' se vor mari taxele? Adica noi, cei ce suntem acum in a 12-a nu scapam (macar in primul an) de plata a 9000 de lire?

In fine. Mie mi s-a parut foarte OK colaborarea cu Edmundo, avand in vedere ca nu mi-au impus sa am cel putin 2 universitati de-ale lor. Eu oricum vroiam sa aleg printre cele 5 si Aberdeen (care e in Scotia, apropo, si cu care ei colaboreaza), asa ca nu mi=au mai zis nimic cand am completat acolo si Manchester, Liverpool si Sheffield.

As vrea sa va intreb daca vi se pare ca am facut o prostie alegand 2 profiluri de la Manchester. Adica, sa va zic cum m-am gandit:
1) S-ar putea sa am mai mult sanse sa intru acolo daca aleg si Civil and Structural Engineering si si Civil Engineering with a year in North America

dar, m-am mai gandit si ca
2) Daca ma resping cei de la Civil and Structural Eingineering, ma vor respinge si cei de la CE with a year in NA pentru acelasi motiv ca si primii.

Oare-i bine ce-am facut sau nu? :-??

In rest, v-am zis: am ales Liverpool, Sheffield si Aberdenn, la toate acelasi profil de inginerie civila. Aici n-am probleme, astept doar rezultatul.

Miss Fleur

Citat din: Bianca Sala din Decembrie 02, 2010, 02:16:02 AM
In Scotia taxele de scolarizare sunt zero pentru studentii din UE, dar asta e valabil si la liceu? Eu asta nu stiam, stiam doar de universitate, dar daca ai gasit tu licee in Scotia la care sa fie gratis, poti sa pui linkurile catre ele aici? Asa le vor gasi si altii care cauta. Mersi mult!

Da, gasisem ceva. O sa "adun" linkurile si le postez cat de repede pot. :)

Miss Fleur

Imi pare rau, nu am mai gasit ce cautam.
Am tot cautat cateva ore bune licee si din Scotia, si din SUA  si .. de peste tot..

gambler

Se poate obtine imprumut pt acomodare din partea UK pentru studenti romani in Scotia? ma gandeam totul fiind scump acolo cam greu sa te intretii fara ajutor.
2: Vreau sa aplic la university of greenwich dar sa nu stau in campus ul lor , undeva aproape de central london, credeti ca este doable? sa fac in fiecare zi naveta , si cam cat ar dura si cat costa? ma gandesc in jur de 30 min , cu underground train , poate ma insel.