Educaţie şi cercetare > Educatie

Studii in Marea Britanie, liceu si facultate

<< < (2/144) > >>

cristi:
Bianca, doua intrebari:
1. Esti olimpica? Cat de bun este liceul de la care vii, si care este media ta? Au contat rezultatele tale bune (banuiesc) in alegerea lor?
2. Cat platesc in final pe luna parintii tai ca sa te "tina" acolo. Desigur, primesti bursa (bravo!) insa cat este contributia parintilor?

bbb:
Buna Cristi!

1. Clasa a 9a am facut-o la colegiul "C.D.Loga" din Timisoara( pot sa iti spun ca e unul dintre cele mai bune si cunoscute licee din vestul tarii) , unde am intrat cu o medie de 9.90. La capitolul olimpiade nationale nu am decat una in palmares ( si aia la romana), dar au contat si premiile de la etapele judetene: doua la chimie, doua la matematica, unul la geografie, plus multe premii la alte concursuri, inclusiv de eseuri. Rezultatele au contat, dar mai mult a contat impresia pe care am lasat-o in timpul interviului, precum si planurile mele de viitor ( daca le spui ca vrei sa te intorci in tara sau sa mergi la o universitate mai putin buna nu le place, prefera sa spui Cambridge sau Oxford, iar cand va veni vremea admiterii acolo, ei te ajuta )

2. Parintii mei platesc jumatate din costul cursurilor, adica 8500 lire pe an ( adica aproximativ 700 de lire pe luna). Acesta este doar costul cursurilor, eu urmand sa stau cu ei si cu 2 rude intr-o casa inchiriata.

Daca vrei sa stai in Londra ( sa studiezi, sa lucrezi) asta e marea problema, chiriile sunt foarte scumpe. In rest, mancarea, hainele sunt ieftine. De aceea daca nu ai rude sau prieteni la care sa stai, este mai bine sa alegi un internat ( costa si el, dar mult mai putin).

Sper ca ti-am fost de ajutor. Daca mai ai intrebari, iti raspund cu placere.

cristi:
Multumesc Bianca, nu e nevoie, esentialul a fost spus: ca sa reusesti, trebuie sa fii totusi bine pregatit plus ca ajutorul parintilor nu e deloc minimal, as zice chiar major! Sper ca parintii sa se bucure de "investitia" pe care o fac in tine. Am fost in Londra si mi-a placut mai mult decat Parisul. In mod special m-au fascinat conferintele stiintifice cu plata de la muzee, ceva care in Paris gasesti mai greu... Sper sa nu le pierzi si sa iti urmezi cu succes drumul in viata!

Adi:
La Paris am vizitat muzeul lor de stiinta, unde ai experimente interactive pentru public. Ii zice Palais de la Decouverte. Abia astept sa vizitez si Londra. Dar da, in general, britanicii sunt cu muzeele de stiinta si francezii cu cele de arta.

mircea_p:
Am si eu o intrebare:
E cumva o greseala de tipar cind spui ca testul IELTS costa 3600 de lire?
Vrei sa zici lire englezesti (pounds)?

Mi s-a parut ne necrezut asa ca  am cautat un pic si la centrul de testare de la U of Westminster  zic ca un test IELTS e 105 pounds.
Plus ceva extra daca vrei brosuri si alte chestii.
In general pretul e acelasi la toate centrele asa ca nu inteleg cum ar putea sa fie 3600 de lire.
Poate italiene, daca ar mai exista.

Navigare

[0] Indexul de Mesaje

[#] Pagina următoare

[*] Pagina precedentă

Du-te la versiunea completă