Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Studii in Marea Britanie, liceu si facultate

Creat de bbb, Iunie 18, 2009, 02:11:33 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

papy_nady

Am si eu o intrebare.

Ma uitam pe UCAS la diferite universitati si am ajuns la University of Glasgow, Physics with Astrophysics si m-am uitat la Course Specific Requirements si scrie:
European Baccalaureate: Subjects and grades required 70% including Mathematics, Physics and another science subject..

Din cate stiu eu, la noi, la profil real nu poti da bac-ul decat la o singura stiinta inafara de matematica, nu? Ce poti face in acest caz?

bbb

Da, nu poti sa dai decat matematica si inca o stiinta. Dar asta era oricum si inainte sa se schimbe bacul...Poti sa ii contactezi sa le spui si sa le mai spui ca in Romania, la matematica la bac dai echivalentul a Mathematics si Further Mathematics la ei.
Oricum, cand iti treci la UCAS la "education" in aplicatie, nu pui "European Baccalaureate" ci "Romanian Diploma de Bacalaureat".

Mihnea Maftei

Citat din: Patricia din Octombrie 13, 2010, 07:19:17 PM
Am si eu o intrebare.

Ma uitam pe UCAS la diferite universitati si am ajuns la University of Glasgow, Physics with Astrophysics si m-am uitat la Course Specific Requirements si scrie:
European Baccalaureate: Subjects and grades required 70% including Mathematics, Physics and another science subject..

Din cate stiu eu, la noi, la profil real nu poti da bac-ul decat la o singura stiinta inafara de matematica, nu? Ce poti face in acest caz?

Salut! European Baccalaureate e ceva distinct de Bacalaureatul romanesc (zic asta pentru ca pare ca nu stiai). Vezi aici. Succes.

carina93

Stie cineva concret ce cerinte sunt pt. aplicarea la ARHITECTURA - UNIVERSITY OF CAMBRIDGE. ?
Nu ma refer la portofoliu, acela stiu ce trebuia sa contina. dar efectiv, notele din liceu, la bac, sau ce ar fi recomandat sa mai prezint in scrisoare, rezultate deosebite, stiu si eu......
a aplicat cineva aici??
multumesc anticipat.

Adi

Citat din: carina93 din Octombrie 14, 2010, 12:11:44 AM
Stie cineva concret ce cerinte sunt pt. aplicarea la ARHITECTURA - UNIVERSITY OF CAMBRIDGE. ?
Nu ma refer la portofoliu, acela stiu ce trebuia sa contina. dar efectiv, notele din liceu, la bac, sau ce ar fi recomandat sa mai prezint in scrisoare, rezultate deosebite, stiu si eu......
a aplicat cineva aici??
multumesc anticipat.

Daca stii clar universitatea si facultatea, cum stii tu, atunci e cel mai usor. Caci cauti direct pe siteul lor si apoi daca nu gasesti le dai email la secretariat.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

papy_nady

Citat din: Mihnea din Octombrie 13, 2010, 11:52:31 PM
Salut! European Baccalaureate e ceva distinct de Bacalaureatul romanesc (zic asta pentru ca pare ca nu stiai). Vezi aici. Succes.

Mulțumesc. Nu știam. ;D

ioanabc

Buna. Cum se pot obtine in UK acele renumite burse de studiu pe care trebuie sa le returnezi abia dupa ce te angajezi si castigi o anumita suma de bani? Si ce anume includ aceste burse? Am un prieten care a mers la Manchester doar datorita acestei burse, altfel nu si-ar fi permis sa-si plateasca si studiile si cazarea&co. si mi-ar placea sa pot face acelasi lucru. Mersi.

Adi

Sunt 33 de pagini pe acest topic si mai e unul special pentru UK tot cu 33 de pagini. Citeste-le toate si vei afla raspunsul. Pe scurt, nu sunt burse, ci bani pe care ii iei imprumut. Daca ar fi bursa, nu ar trebui sa o returnezi, nu?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

b12mihai

Citat din: ioanabc din Octombrie 19, 2010, 11:39:18 PM
Buna. Cum se pot obtine in UK acele renumite burse de studiu pe care trebuie sa le returnezi abia dupa ce te angajezi si castigi o anumita suma de bani? Si ce anume includ aceste burse? Am un prieten care a mers la Manchester doar datorita acestei burse, altfel nu si-ar fi permis sa-si plateasca si studiile si cazarea&co. si mi-ar placea sa pot face acelasi lucru. Mersi.

De ce nu il intrebi pe el cum a facut exact, daca tot e prietenul tau? Si ar fi bine sa ne impartaseasca si noua aceste informatii pentru ca sunt chiar foarte importante si e bine ca oricine pleaca sa le stie...
Fiecare are scopul lui in lumea asta nebuna.

ioanabc

Citat din: Adi din Octombrie 20, 2010, 06:30:23 AM
Sunt 33 de pagini pe acest topic si mai e unul special pentru UK tot cu 33 de pagini. Citeste-le toate si vei afla raspunsul. Pe scurt, nu sunt burse, ci bani pe care ii iei imprumut. Daca ar fi bursa, nu ar trebui sa o returnezi, nu?

Da, ai dreptate. Si in astea 33 de pagini gasesc informatii despre cum pot lua in imprumut banii astia? :D

@gothik12: mi-ar fi fost mult mai usor sa-l intreb direct pe el, fara sa mai intru pe acest forum sau pe altele de gen. El e plecat in Manchester si n-am mai vorbit de prin august. Nu am cum sa dau de el daca nu il prind pe net. Iar eu acum sunt in clasa a 12-a si as avea nevoie de informatiile astea cat mai repede, intelegi? :D

Adi

Da, o sa gasesti in aceste 33 de pagini. Cum anume faci deja ti-am zis eu, iei imprumut de la guvernul britanic. Cum faci asta iti vor povesti multi din experienta lor aici pe site. Poate iti si vor raspunde intre timp. Poate e si pe siteul UCAS, caci el e siteul oficial.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Mihnea Maftei

Citat din: ioanabc din Octombrie 19, 2010, 11:39:18 PM
Buna. Cum se pot obtine in UK acele renumite burse de studiu pe care trebuie sa le returnezi abia dupa ce te angajezi si castigi o anumita suma de bani? Si ce anume includ aceste burse? Am un prieten care a mers la Manchester doar datorita acestei burse, altfel nu si-ar fi permis sa-si plateasca si studiile si cazarea&co. si mi-ar placea sa pot face acelasi lucru. Mersi.

Salut, Ioana. Vezi http://www.direct.gov.uk/en/EducationAndLearning/UniversityAndHigherEducation/StudentFinance/StudentsFromOtherEUCountries/index.htm (>>Finance for full-time students etc.).

Nu e vorba de o bursa, ci de un imprumut pentru taxele de studiu. Nu cred ca e posibil sa nu primesti, daca aplici. Iar aplicatia e simpla.

Imprumutul acopera taxele de studiu in totalitate si doar atat. De obicei primesti formularul pentru a aplica dupa ce aplici prin UCAS (probabil dupa ce primesti ofertele, nu mai tin minte exact).

b12mihai

Citat din: ioanabc din Octombrie 20, 2010, 02:12:06 PM
Da, ai dreptate. Si in astea 33 de pagini gasesc informatii despre cum pot lua in imprumut banii astia? :D

Da, erau informatii despre imprumutul de care ti-a zis Mihnea mai sus. Nu mai tin minte exact unde...trebuie sa ai rabdare, investeai un pic de timp, ca nu toate ti se servesc pe tava in viata asta.

Citat
@gothik12: mi-ar fi fost mult mai usor sa-l intreb direct pe el, fara sa mai intru pe acest forum sau pe altele de gen. El e plecat in Manchester si n-am mai vorbit de prin august. Nu am cum sa dau de el daca nu il prind pe net. Iar eu acum sunt in clasa a 12-a si as avea nevoie de informatiile astea cat mai repede, intelegi? :D

Si o intrebare stupida si offtopic: el nu avea un telefon pe care sa il suni?

Apropo, daca nu iti iese figura de acum, din clasa a 12-a, mai exista asa-numitele mobilitati erasmus: http://www.scientia.ro/forum/index.php?topic=790.msg37571#msg37571 ... dar eu si Adi asta am incercat sa iti spunem: sa citesti TOT ce s-a scris pe forumul asta in 2 topice mari si late in care s-a dezbatut si paradezbatut subiectul studiilor in strainatate si care multe intrebari variate s-au pus si s-a raspuns prompt la ele. De-aia avem peste 50 de pagini la unul si peste 30 la altul...pentru ca sunt multe detalii si poate ai fi aflat lucruri noi, pe care nici nu le banuiai sau nu ai auzit deloc de ele...Dar, na...trebuie rabdare...suntem in "secolul vitezei", din pacate :( .
Fiecare are scopul lui in lumea asta nebuna.

ioanabc

Mai, nu intelegi ca daca as fi avut cum sa dau de el nu mai eram pe forumuri la ora asta? Bun, am inteles, o sa caut prin aceste pagini, mersi ;D

bbb

Citat
Mai, nu intelegi ca daca as fi avut cum sa dau de el nu mai eram pe forumuri la ora asta?
"Mai", internetul asta nu e numai vorbit pe Yahoo Messenger. Poti sa ii dai un mesaj offline iar el iti va raspunde cand va intra sau poti sa ii trimiti un mail sa il intrebi. Dar pana atunci, informatii despre UK si alte tari sunt destule pe forum.