Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Studii in Marea Britanie, liceu si facultate

Creat de bbb, Iunie 18, 2009, 02:11:33 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 4 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Mihnea Maftei

Citat din: colour din Iunie 17, 2010, 12:12:03 AM
m-ar interesa o facultate in marea britanie unde 50%din cursuri sunt in germana si 50%sunt in engleza.ms de ajutor:)

Vrei sa studiezi 50% in limba germana sau despre limba germana (ceea ce ar insemna poate, implicit, si in limba germana)? Exista cursuri combinate, de exemplu "Law and German" sau "German and Management" etc. De obicei, "and" inseamna ca proportiile sunt de 50% - 50%, iar "with" inseamna 70% - 30% sau 75% - 25% sau asa ceva.

Adrian Copilul Minune

Inca o intrebare legata de imprumut. Formularul pot sa il trimit alb-negru ?

colour

#362
CitatVrei sa studiezi 50% in limba germana sau despre limba germana (ceea ce ar insemna poate, implicit, si in limba germana)? Exista cursuri combinate, de exemplu "Law and German" sau "German and Management" etc. De obicei, "and" inseamna ca proportiile sunt de 50% - 50%, iar "with" inseamna 70% - 30% sau 75% - 25% sau asa ceva.

as vrea sa studiez si in limba germana.de exemplu,as vrea biologie in engleza si germana.ms:)

Mihnea Maftei

Citat din: Forever_Man din Iunie 17, 2010, 02:38:43 PM
Inca o intrebare legata de imprumut. Formularul pot sa il trimit alb-negru ?

Da. Sunt convins ca nu e nicio problema; asa l-am trimis si eu.

mara


Citat din: Bianca Sala din Iunie 16, 2010, 01:48:08 PM
Citat
Poate daca ne spui la ce alte universitati ai fost acceptata, vor constata colegii de aici de pe forum ca acele universitati sunt mai bune decat Essex si atunci merita sa te duci acolo.
Asta daca nu a acceptat deja oferta de la Essex si a respins celelalte oferte.
Exact asta am facut, am respins celelalte oferte.

Citat din: Adi din Iunie 16, 2010, 06:18:02 AM
motivul ca "am incercat si eu" si "nu stiu ce m-a entuziasmat" nu este suficient pentru a studia in afara.
Citat din: Bianca Sala din Iunie 16, 2010, 01:48:08 PM
Dar daca vrei sa studiezi in alta tara, trebuie sa stii sigur ca asta iti doresti, aici nu prea merge cu "am incercat si eu sa vad cum e".
Am luat in considerare (inainte de a intreba aici ce si cum e cu Essex) faptul ca s-ar putea sa fi facut o greseala.
Multumesc inca o data ptr raspunsurile pe care mi le-ati dat.

claudia4ev3r

Buna ziua!

    Sunt din Galati si am terminat de curand Facultatea de Inginerie Electronica si Telecomunicatii, specializarea Electronica Aplicata si as dori sa fac masterul in Telecomunicatii la Londra. As dori sa stiu daca poate sa ma indrume cineva spre aceasta specializare, spre ce facultati sa ma orientez? As mai avea inca o intrebare: ce fel de test de limba am nevoie? Deocamdata nu am nici un astfel de test, este tarziu sa dau testul?
    Astept raspunsuri si pareri din partea voastra.
Va multumesc anticipat

blabla24

Testele poti sa le dai oricand doresti :p Majoritatea cer A sau B la CAE si A,B sau C la CPE. Cele mai bune insa cer A la CAE si A sau B la CPE. La IELTS am vazut ca cerintele depind. Bine nici nu m-am documentat foarte mult despre IELTS.

Adi

Citat din: blabla24 din Iunie 18, 2010, 09:37:27 PM
Testele poti sa le dai oricand doresti :p Majoritatea cer A sau B la CAE si A,B sau C la CPE. Cele mai bune insa cer A la CAE si A sau B la CPE. La IELTS am vazut ca cerintele depind. Bine nici nu m-am documentat foarte mult despre IELTS.

Poate ca poti da si Teofle-ul pentru testul de limba engleza. Mai ales la nivel de master ar trebui sa fie mai putin restrictivi ca la nivel de facultate. Universitatile din Londra sunt University College London, Imperial College London, din cate stiu eu. Daca stie careva si altele, sa le zica aici. Citeste intreaga discutie de aici, vei afla foarte multe lucruri utile. Dar apoi alege o universitate, cauta pe siteul ei master la specialitatea ta si citeste datele de acolo: cati bani iti cer (tuition fees), cati bani iti dau (fellowships, teaching assistantships, imprumut de la guvernul britanic) si cam cat te costa casa si masa in Londra. Daca mai ai intrebari, scrie email la secretariat la acea facultate de la acea universitatea aleasa. Succes!
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

claudia4ev3r

    Va multumesc foarte mult pentru raspunsurile voastre si am sa va tin la curent cu toate noutatile, deoarece imi doresc foarte mult sa studiez in Londra! 

anaeli

Fiul meu va merge in Anglia la facultate.
Este olimpic national cu premii an de an la lb.romana si filozofie, multiple concursuri nationale si internationale de eseistica castigate.
A participat la un curs de leadersship in Washington si are media peste 9,90 generala in liceu si 100 la toefl .
A trimis aplicatia la 5 facultati si a fost admis la toate 5.
Birmingham -Media si jurnalism
Sheffield-Jurnalism
UWE-Relatii internationale si jurnalism
UWE-CRIMINOLOGIE SI JURNALISM
Nothingham -jurnalism
Si-a ales sa studieze Criminologie si jurnalism la UWE Bristol , fiind incantat de informatiile de pe site-ul facultatii.
Stim ce avem de facut referitor la imprumut , cazare si restul dar as dori sa primesc de la dumneavoastra informatii legate de viata in sine , ca student in Anglia.
Va multumesc mult

Mihnea Maftei

De ce nu a aplicat la universitati mai prestigioase? Si de ce nu a ales o universitate mai prestigioasa dintre cele cinci (Nottingham, Sheffield sau Birmingham)? (Nu intreb pe un ton emfatic sau ofensiv.)

Cat despre viata ca sudent in Anglia, pot zice ca exista multe oportunitati de dezvoltare personala si academica la care va avea acces si de care e bine sa se foloseasca.

anaeli

Referitor la cat e de prestigioasa o facultate sau alta e discutabil. In calitatea mea de profesor pot spune ca alegerea facuta e ok si sa fii student doar ca suna bine numele facultatii nu e tocmai ceea ce ne dorim .Iar la open days  am aflat si am vazut conditiile si tot ce era necesar .Am fost incantati de combinatia criminologie si jurnalism si eu cred ca important este ceea ce reuseste elevul sau studentul sa spuna si sa realizeze.Mediocritate , sa fim seriosi este oriunde ........
Si apoi master-ul il poate face oriunde .
Dar chestia cu ,,prestigioasa,, e discutabil si e una din ,, sechelele romanesti .

Mihnea Maftei

#372
Multumesc pentru raspuns. Imi pare rau daca v-au iritat intrebarile mele - eram pur si simplu curios (de asta am specificat ca nu intreb emfatic).

Citat din: anaeli din Iunie 19, 2010, 08:42:13 PM
Referitor la cat e de prestigioasa o facultate sau alta e discutabil.
E discutabil in cazul universitatilor apropiate ca prestigiu. Dar cu siguranta se poate vorbi in mare despre universitati mai prestigioase decat altele.

Nu spun ca nu ati luat o decizie buna sau ca alegerea nu e OK. Eram curios de ce nu a aplicat fiul dumneavoastra la universitati mai prestigioase, la care ar fi putut fi admis, dupa calitatile pe care le are. Pot fi diferite motive pentru care nu a facut asta: poate a aplicat tarziu, poate nu era bine informat in legatura cu universitatile sau cu criteriile de admitere, poate cursurile la care a aplicat sunt oferite de putine universitati etc. Cat despre de ce a ales University of the West of England (UWE) dintre cele 5, inteleg ca probabil motivul cel mai important a fost continutul cursului de acolo.

Citat din: anaeli din Iunie 19, 2010, 08:42:13 PM
Si apoi master-ul il poate face oriunde .
Da, dar, in general (prin definitie cumva), e mai bine sa mergi la o universitate mai buna. Asa ai parte de o pregatire superioara si de oportunitati superioare si e si mai usor sa fii acceptat la un program de masterat mai bun. Dar nu e foarte necesar sa urmezi un program de masterat, mai ales in cazul Marii Britanii, Statelor Unite, Canadei... spre deosebire de multe tari europene.

Citat din: anaeli din Iunie 19, 2010, 08:42:13 PM
Dar chestia cu ,,prestigioasa,, e discutabil si e una din ,, sechelele romanesti .
Cum spuneam, chestiunea prestigiului e discutabila in cazul universitatilor comparabile, dar nu in general. Nu cred ca e una din sechelele romanesti. Dimpotriva. In tarile cu puternica traditie academica, lucrurile sunt bine asezate, inclusiv in problema prestigiului. Toate universitatile sunt OK, dar unele sunt mai bune decat altele, pe cand in Romania, desi unele sunt considerate mai prestigioase decat altele, trebuie sa cunosti particularitatile fiecareia tocmai pentru ca lucrurile nu sunt bine asezate.

LordWeasel

M-a rugat cineva sa explic de ce am catalogat comparatia coventry-valcea ca fiind stupida. Imi cer scuze daca nu am fost tocmai elegant.

Inteleg ca majoritatea utilizatorilor acestui forum au excelente rezultate academice, si au studiat/studiaza/vor studia la universitati de prestigiu din lume. Toata stima pentru ei. Totusi, nu trebuie desconsiderate anumite facultati doar pentru ca nu sunt in topuri.

Pe scurt, mi se pare, eufemistic vorbind, neintelept  sa compari o facultate din Romania cu una din Anglia, nu neaparrat coventry cu valcea. Sustin oarecum punctului de vedere al doamnei al carui fiu va merge la UWE Bristol.

- Stim cu totii ce inseamna sistemul romanesc de invatamant, de la dotari la mentalitati. Presupun ca nu e cazul sa dezvolt, nu?
- O diploma britanica, indiferent de renumele facultatii, este recunoscuta peste tot. Corect?
- A studia intr-o tara straina iti deschide noi orizonturi. Incepi o viata noua. Singur. Fara mami si tati. Nu oricine e in stare sa se desprinda de comfortul de acasa. Jos palaria in fata celor care au dus pana la capat experienta de a studia in afara.
- Sa luam un exemplu 2 romani se duc in ...SUA de pilda... sa se angajeze. Unul a facut ASE-ul in Bucuresti, celalalt o facultate "slaba" ( siutuata mai jos in topurile astea dupa care suntem cu toti ahtiati) din Anglia. Pe cine ar alege? Eu cred ca pe cel care a dovedit ca e capabil sa se adapteze intr-o alta tara, care a vorbit engleza 24/7 in ultimii 4 ani, si care cel mai probabil a facut si un "year in industry" ca parte a degree-ului.
- Si ca un argument final, cred ca tara asta e noastra se duce de rapa, incet dar sigur. Sau repede si sigur. Oricum sigur. Cine poate sa plece, sa plece.







Mihnea Maftei

Sustin ca a compara Universitatea Coventry cu Universitatea Valcea (sau cum s-o numi ea) e cu siguranta nepotrivit.