Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Studii in Marea Britanie, liceu si facultate

Creat de bbb, Iunie 18, 2009, 02:11:33 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

mara

Hello.Ce puteti sa-mi spuneti despre Essex? ;D Am fost admisa, mai trebuie sa indeplinesc o conditie-nota de la bac. La inceput eram foarte entuziasmata de idee, dar mi-a trecut repede.
Am primit destule argumente pro studii in afara, insa <gluma> vocile din capul meu imi spun sa raman in Ro. </gluma>
So, as vrea cateva pareri despre aceasta facultate.Mersi.

blabla24

Citat din: LordWeasel din Iunie 14, 2010, 09:19:34 PM
Citat din: blabla24 din Iunie 07, 2010, 12:10:23 PM
Din cate stiu eu Coventry e una dintre cele mai slabute...Adica este doar un pic mai buna decat o facultate de aici din Valcea care nu este cine stie ce... In rest nu pot sa-ti spun prea multe ca nu prea stiu ;))

Mi se pare extraordinar de stupida comparatia "Coventry-Valcea"



Scuze nu am observat mai devreme postul... Pai am facut aceasta comparatie pentru ca sunt din acest judet si nu recomand facultatea din Valcea nimanui :)) Defapt nimeni nu o recomanda. Si de fiecare data cand vorbim cu profii despre Coventry...toti folosesc aceasta comparatie. Scuzele mele :D

Adi

Citat din: mara din Iunie 15, 2010, 11:54:41 AM
Hello.Ce puteti sa-mi spuneti despre Essex? ;D Am fost admisa, mai trebuie sa indeplinesc o conditie-nota de la bac. La inceput eram foarte entuziasmata de idee, dar mi-a trecut repede.
Am primit destule argumente pro studii in afara, insa <gluma> vocile din capul meu imi spun sa raman in Ro. </gluma>
So, as vrea cateva pareri despre aceasta facultate.Mersi.

Sunt mai multi aici pe site care studiaza in Anglia si ei poate vor raspunde mai multe. Eu insa te-as intreba:
- De ce vrei sa studiezi in afara? Ce te-e entuziasmat si ce a facut sa iti treaca repede?
- Cati bani iti ofera aia si cati mai trebuie sa platesti? Ai bani sa platesti diferenta?
- Unde vrei sa traiesti mai tarziu? In tara sau in strainatate?
- Astepti raspunsurile si de la alte universitati? Daca nu, de ce ai ales pe Essex cand ai candidat?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

mara


Citat din: Adi din Iunie 15, 2010, 04:34:35 PM- De ce vrei sa studiezi in afara?
M-am gandit sa incerc si eu.
Citat din: Adi din Iunie 15, 2010, 04:34:35 PMCe te-e entuziasmat si ce a facut sa iti treaca repede?
Nu stiu.
Citat din: Adi din Iunie 15, 2010, 04:34:35 PM- Cati bani iti ofera aia si cati mai trebuie sa platesti? Ai bani sa platesti diferenta?
E faza aia cu imprumutul de la guvern, deci ma descurc.In caz ca nu-mi ajung banii(nu cred ca e cazul), o sa lucrez.Nu m-ar deranja asta.
Citat din: Adi din Iunie 15, 2010, 04:34:35 PM- Unde vrei sa traiesti mai tarziu? In tara sau in strainatate?
Probabil in strainatate.
Citat din: Adi din Iunie 15, 2010, 04:34:35 PM- Astepti raspunsurile si de la alte universitati? Daca nu, de ce ai ales pe Essex cand ai candidat?
Am primit raspunsurile si am ales Essex.
Am ales Essex bazandu-ma pe faptul ca am auzit ca e mai ok decat celelalte ptr care am aplicat si pe faptul ca-mi cerea o nota mai mica la testul de engleza(IELTS), pe care la vremea aia nu-l dadusem, si de care imi era frica.Bine c-am scapat de el! 

Ăăă, asteptam niste detalii referitoare la facultate, nu niste intrebari.Am raspuns ptr ca ar fi fost o dovada de nesimtire sa nu o fac, avand in vedere ca cineva si-a rupt din timp sa-mi raspunda(btw, thanks)

bbb

La ce alte universitati ai aplicat? Ce nota iti cereau la IELTS? Pentru ce curs ai aplicat?
Nu pot sa iti dau raspnsuri daca nu imi spui exact ce vrei sa aflii.

mara

#350
 Psihologie.Imi trebuie 6 la IELTS, 8 la bac;celelalte facultati imi cereu note > 6.
Nu vreau sa stiu ceva anume, as vrea sa-mi dai/sa-mi dea cineva care stie cateva detalii despre facultate.Mersi.

bbb

Hmmm, o nota de 6.5 la IELTS chiar nu e greu de obtinut. In fine, informatii generale despre Essex:
-e o universitate noua, fondata pe la inceputul anilor 60 (daca imi amintesc bine)
-sunt trei campusuri: Colchester, Southend si Loughton
-sunt studenti din peste 130 de tari
-biblioteca are cinci nivele + subsol si ei spun ca se gasesc foarte multe carti, reviste, publicatii internationale (absolut tot ce iti trebuie pentru cursuri)
-sunt calculatoare peste tot in campus, iar din camere ai acces la internet
-in campusul de la Colchester sunt sucursale ale bancilor Lloyds, Barclays si Abbey
-universitatea e aproape de Londra

-locuri de munca part-time in campus se spune ca sunt destule

Cam asta e ceea ce stiu eu despre Essex (lucrurile bune)
Pana una alta, poate gasesti ceva interesant la ei pe site: http://www.essex.ac.uk/Default.aspx

mara

Multumesc, imi sunt de folos informatiile pe care mi le-ai dat.

Citat din: Bianca Sala din Iunie 15, 2010, 10:40:27 PMCam asta e ceea ce stiu eu despre Essex (lucrurile bune)
M-ar interesa si eventuale lucruri mai putin bune :)

bbb

Citat
M-ar interesa si eventuale lucruri mai putin bune
Universitatea e destul de slabuta.

bbb

Cred ca asta va poate ajuta sa va formati o parere despre cazare, campus, orasele in care sunt situate universitatile si asa mai departe. Sunt scrise de studenti de la respectivele universitati. Desigur, acum fiecare va spune lucrurile bune despre universitatea la care studiaza si va mai omite din cele mai putin bune, asa ca nici acest ghid nu trebuie tratat cu maxima incredere. Dar e bun la capitolul facilitati in campus, despre cum sunt camerele (de o persoana, doua persoane, cu baie comuna sau nu etc). Aici nu prea ai cum sa spui ce nu exista.

Linkul este acesta.

Adi

Citat din: mara din Iunie 15, 2010, 09:09:12 PM
Ăăă, asteptam niste detalii referitoare la facultate, nu niste intrebari.Am raspuns ptr ca ar fi fost o dovada de nesimtire sa nu o fac, avand in vedere ca cineva si-a rupt din timp sa-mi raspunda(btw, thanks)

Apreciez mult raspunsul tau detaliat. Eu nu am studiat niciodata in Anglia, asa ca nu te puteam ajuta cu mai mult decat cu intrebari dupa care sa te cunosti mai bine si sa te ajute sa iei decizii mai bune. Din punctul meu de vedere, motivul ca "am incercat si eu" si "nu stiu ce m-a entuziasmat" nu este suficient pentru a studia in afara. Caci desi nu este imposibil de studiat, nu este nici usor si ai nevoie de motivatie puternica sa treci peste greutatile ce le vei intalni si pentru a munci sa platesti datoria ce o vei face pentru studii.

Sa inteleg ca in rest ai fost acceptata la alte universitati mai slabe decat Essex? Poate daca ne spui la ce alte universitati ai fost acceptata, vor constata colegii de aici de pe forum ca acele universitati sunt mai bune decat Essex si atunci merita sa te duci acolo.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

bbb

Citat
Poate daca ne spui la ce alte universitati ai fost acceptata, vor constata colegii de aici de pe forum ca acele universitati sunt mai bune decat Essex si atunci merita sa te duci acolo.
Asta daca nu a acceptat deja oferta de la Essex si a respins celelalte oferte. Dar din cate am inteles celelalte universitati ii cereau note mai mari la IELTS, deci probabil ca erau mai bune (probabil, nu sigur).
Dar da, spune care sunt celelalte universitati si poate vom descoperi una mai buna decat Essex. Dar daca vrei sa studiezi in alta tara, trebuie sa stii sigur ca asta iti doresti, aici nu prea merge cu "am incercat si eu sa vad cum e".

Adrian Copilul Minune

Imi cam fac griji in legatura cu imprumutul de la guvernul britanic pentru tuition fee. Problema ar fi ca am studiat 3 ani la o facultate din Romania. Ar mai fi fost si anul 4. Dar chiar m-a dezamagit scoala din Romania (plus ca nici nu m-a atras asa de mult domeniul), asa ca am aplicat in Anglia si din toamna ar trebui sa incep sa studiez astrofizica la Manchester.

In formularul pentru imprumut trebuie sa motivez acesti ani petrecuti la o alta facultate. Tare imi fac griji ca imi vor acorda un imprumut cu mai putin de 6000 de lei. Iar banii astia nu prea si-i permit parintii sa ii plateasca. Deja mi-a fost greu sa ii convig sa imi plateasca chiria la camin. A mai fost cineva in situatia mea ? A primit pana la urma intregul imprumut de 3290 lire, sau i-a fost redus ?

colour

m-ar interesa o facultate in marea britanie unde 50%din cursuri sunt in germana si 50%sunt in engleza.ms de ajutor:)

Adi

Citat din: colour din Iunie 17, 2010, 12:12:03 AM
m-ar interesa o facultate in marea britanie unde 50%din cursuri sunt in germana si 50%sunt in engleza.ms de ajutor:)

Nu am auzit de asa ceva si nu cred ca exista asa ceva. Ai mai mare sansa sa obtii asta in Germania. De ce nu vrei sa studiezi in Germania?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro