Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Studii in Marea Britanie, liceu si facultate

Creat de bbb, Iunie 18, 2009, 02:11:33 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Adi

Da, estimarea mea e ca britanicii sunt flexibili si nu vor renunta la atatia romani daca ai nostri vor ingheta cumva anul. Cred ca vor face o exceptie si vor primi o generatie si fara bac. Desigur, sunt doar presupuneri.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

bbb

Pai daca au spus ca vor lua masuri, inseamna ca vor lua masuri. Nu stiu cum se procedeaza, nu cred ca s-au mai lovit de o astfel de problema pana acum. Dar daca sunt o facultate serioasa, vor gasi o solutie (de exemplu, sa dai un examen la ei, iar in functie de nota aia sa intri la facultate). Dupa cum ai spus si tu, ar fi o pierdere pentru ei sa nu mai primeasca pe nimeni din Romania anul acesta.

PS: acum ma gandeam ca sunt inca si mai norocoasa ca sunt deja in UK, avand in vedere situatia examenelor de anul acesta din Romania si e educatiei romanesti in general...

b12mihai

#332
Grevistii (pe care eu ii mai numesc si "scandalagii"  :D) au cerut guvernului sa dea o lege prin care facultatile din Romania sa faciliteze admiterea elevilor de clasa a XII-a fara bacalaureat: adica fie ii accepta doar in urma unui simplu examen de admitere, fie pe baza de dosar, in functie de facultate. Nu stiu daca alte tari vor primi elevi din Romania pe aceste criterii, poate ar trebui sa organizeze niste examene sa vada fiecare de ce e in stare.

Pentru RaduRazvan: de 3 ani tot aud ca sindicalistii vor sa inghete anul scolar si n-au avut curaj pana acum sa o faca. Crezi ca au curaj acum ? E drept, ca acum s-au strans foarte multe nemultumiri...dar eu tot nu cred ca vor recurge la astfel de masuri radicale, sacrificand elevii pentru certurile lor.
Fiecare are scopul lui in lumea asta nebuna.

SunRise

Salut!
Sunt curioasa daca vreun membru este student la Coventry University. Eu am fost admisa la aceasta universitate (am primit conditional offer) si as vrea sa aflu mai multe despre viata in acest oras si mai ales despre aspectul financiar al vietii in Coventry, de la cineva care are aceasta experienta. Ce credeti despre aceasta universitate? Eu vreau sa studiez International Relations and Politics. Credeti ca exista multe oportunitati in acest domeniu in UK? Este ceea ce mi-ar placea sa studiez, insa as vrea sa stiu daca sunt sanse mari sa imbin utilul cu placutul...
Va multumesc anticipat!

blabla24

Din cate stiu eu Coventry e una dintre cele mai slabute...Adica este doar un pic mai buna decat o facultate de aici din Valcea care nu este cine stie ce... In rest nu pot sa-ti spun prea multe ca nu prea stiu ;))

bbb

Sunt de acord cu blabla24, Coventry University e destul de slabuta. Cam asta se intelge din toate topurile cu universitati. Nu cred ca pe forum este cineva care studiaza la Coventry. Poate vrei sa te uiti peste acest ghid despre Coventry University.

colour

sunt clasa a 10-a  si as vrea sa fac  facultatea in marea britanie,dar pe sectie de germana.exista asa ceva?ma intereseaza mai mult cambridge si oxford.ce examene ar trebui sa dau?m-ar interesa si cum pot sa iau bursa.multumesc:)

Adi

Citat din: colour din Iunie 07, 2010, 08:05:16 PM
sunt clasa a 10-a  si as vrea sa fac  facultatea in marea britanie,dar pe sectie de germana.exista asa ceva?ma intereseaza mai mult cambridge si oxford.ce examene ar trebui sa dau?m-ar interesa si cum pot sa iau bursa.multumesc:)

Exista de toate. Dar daca vrei sa studiezi germana, de ce nu vrei sa studiezi direct in Germania, Austria sau Elvetia? Pentru a afla mai multe informatii despre studii in Marea Britanie, ia acest topic de 30 de pagini de la inceput si citeste-l pe tot. Vei afla multe informatii utile astfel.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

bbb

Tu vrei sa studiezi limba germana, sau sa studiezi IN limba germana (sunt doua chestii diferite)?
Limba germana poti sa o studiezi, chiar si impreuna cu o alta materie (au pana si o stiinta exacta si o limba cum e spaniola, germana studiate impreuna). Mai poti sa studiezi si in alta tara un an, in functie de universitatea pe care o alegi.
Dar, cum a spus si Adi, poate te vei gandi sa studiezi in Germania, Elvetia sau Austria, tari vorbitoare de limba germana. Unele universitati din aceste tari sunt chiar foarte bune, cum ar fi cele din Elvetia. Arunca o privire, si numai din curiozitate, pe acest topic despre studii in Elvetia. Nu e la fel de mare ca cel despre Marea Britanie, dar contine informatii interesante. Cu cat iei in calcul mai multe optiuni cu atat alegerea ta va fi mai informata.
Iar daca ai intrebari despre studiul in Marea Britanie, posteaza-le aici si vom incerca sa iti saspundem!

Adi

Citat din: Bianca Sala din Iunie 08, 2010, 02:20:19 AM
Tu vrei sa studiezi limba germana, sau sa studiezi IN limba germana (sunt doua chestii diferite)?

Da, sunt diferite, iar el vrea sa studieze limba germana. Dar atunci nu vad de ce ar studia in Anglia. O limba o inveti mai bine la ea acasa. Si oricum nu vrei sa inveti doar limba, ci si cultura si sa fii imersat in ea.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

bbb

Stiu ca sunt doua lucruri diferite, dar nu am inteles bine ce anume vroia. Poate nu am citit eu cu destula atentie.
Si da, sunt de acord ca o limba straina o inveti cel mai bine la ea acasa.

melaverde

Buna ziua!

In primul rand, dupa cum probabil ca v-ati dat seama si din titlul acestui post, vreau sa aplic la o facultate din Marea Britanie.
Despre mine: sunt clasa a XI-a (media anilor de liceu o am de 9.85). Vreau sa studiez Fine Art la una dintre urmatoarele facultati: Oxford, Edinburgh, UCL, Kent sau Reading. Am participat la numeroase concursuri de arta, de unde am primit diplome de participare si chiar am si castigat (recent, am castigat premiul al II-lea la concursul international "Marco & Alberto Ippolito", la sectia pictura si grafica.) Mai am participari la olimpiade ( Limba Romana, Limba Engleza), la concursuri locale de Limba romana (unde, recent, am castigat premiul al III-lea la categoria "Eseu"), cat si la alte activitati extracuriculare (participare la European Youth Parliament; actiuni de voluntariat). Urmez, de asemenea, un curs de grafica la "Scoala populara de Arte si Meserii" din Constanta, curs de 3 ani recunoscut de Ministerul Culturii.

Am dat Cambridge-ul (CAE) si l-am luat cu A. Urmeaza sa dau si IELTS-ul.
Cat despre "references", cred ca pot sa fac rost de cel putin 5 recomandari foarte bune, din partea profesorilor mei.

Luand in considerare toate aceste lucruri, credeti ca am sanse sa intru?

bbb

Salut!
Citat
Am dat Cambridge-ul (CAE) si l-am luat cu A. Urmeaza sa dau si IELTS-ul.
Daca ai dat Cambridge-ul, nu mai trebuie sa dai IELTS. Univesitatile cer un test de engleza, dar accepta Cambridge, IELTS, TOEFL etc.
Citat
credeti ca am sanse sa intru?
Eu cred ca da. Dar depinde foarte mult si de personal statementul pe care ti-l vei scrie.

LordWeasel

Citat din: blabla24 din Iunie 07, 2010, 12:10:23 PM
Din cate stiu eu Coventry e una dintre cele mai slabute...Adica este doar un pic mai buna decat o facultate de aici din Valcea care nu este cine stie ce... In rest nu pot sa-ti spun prea multe ca nu prea stiu ;))

Mi se pare extraordinar de stupida comparatia "Coventry-Valcea"



bbb

De ce ti se pare o comparatie stupida? Poate ca nu e cea mai buna comparatie, dar atunci cand spui ca e stupida e bine sa aduci si un argument de ce ti se pare tie stupida.