Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Studii in Marea Britanie, liceu si facultate

Creat de bbb, Iunie 18, 2009, 02:11:33 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

obsessedwithreality

Ok... dar cei din UK mi-au zis ca trebuie sa am minim 8 la bac. Se poate aplica fara nota de la bac?

Adi

Ei te primesc la universitate acum, inainte de bac, dar cu conditia sa iei o nota mai mare decat atat la bac.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

obsessedwithreality

Deci teoretic as putea sa aplic si acum daca as vrea, nu? (Evident ca nu o sa aplic acum, chiar daca se poate)

elena90

Buna.Sunt noua pe aici si am o intrebare foarte importanta : la universitatile din Anglia se primesc si studenti care au inceput deja facultatea in tara? Daca da , ce conditii trebuie sa indeplinesc?

Adi

Citat din: elena90 din Mai 11, 2010, 09:00:03 PM
Buna.Sunt noua pe aici si am o intrebare foarte importanta : la universitatile din Anglia se primesc si studenti care au inceput deja facultatea in tara? Daca da , ce conditii trebuie sa indeplinesc?

Te referi de transfer, adica sa iti recunoasca deja anii si cursurile din tara? Daca da, atunci trebuie sa intrebi direct la universitatea si facultatea ce te intereseaza. Se poate, dar chiar trebuie sa fie cursuri echivalente si sa aiba incredere in universitatea ta.

Daca te referi la a lua universitatea de la zero in Anglia nu conteaza ca ai mai fost la facultate sau nu. Procedura e aceeasi pentru a candida. Daca cumva te gandesti la transfer, sfatul meu e sa iei universitatea de la zero. In Anglia vei invata chestii serioase aplicabile in viata practica si astfel nici un semestru nu va fi pierdut.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

elena90

ma gandeam la transfer pentru ca nu stiu...imi este cam urat sa pierd 2 ani ,ce-i drept din vina mea ,ca nu am stiut ce vreau mai din timp..:(.Oricum transferul il voi face(daca este posibil) la acelasi profil,adica,chimie.

bogdanfp

#321
Salut.

Sunt in clasa a-X-a si vreau sa termin liceul in Marea Britanie.N-am rude acolo si nici o situatie materiala excelenta, dar sper sa obtin o bursa.
Din primul mesaj scris in topic am inteles ca mai intai ar trebui sa fac o lista cu scoli in care as putea invata.
Inca nu mi-e clar cum sa le aleg, deci va rog sa ma ajutati.  :)

PS: Daca in iunie voi fi terminat clasa a x-a(la 17 ani), inseamna ca din septembrie pot intra in "Sixth form"?(i.e. acel "Sixth form" inseamna ultimii 2 ani de liceu din Romania?)




bbb

#322
Pentru bogdanfp:
CitatDin primul mesaj scris in topic am inteles ca mai intai ar trebui sa fac o lista cu scoli in care as putea invata.
Nu am spus niciunde in primul mesaj ca trebuie sa faci o lista. Am zis ca eu am facut o lista cu colegiile pe care le-am gasit pe internet si la care urma sa le trimit mail sa ma interesez de conditii. Lista aia am facut-o pentru mine, sa stiu la cine am trimis si la cine nu. Daca nu vrei, nu faci nici o lista.
Citat
PS: Daca in iunie voi fi terminat clasa a x-a(la 17 ani), inseamna ca din septembrie pot intra in "Sixth form"?(i.e. acel "Sixth form" inseamna ultimii 2 ani de liceu din Romania?)
Da.

bbb

#323
Pentru elena90:
Citat
Oricum transferul il voi face(daca este posibil) la acelasi profil,adica,chimie.
Trimite un mail universitatilor care ti se par ok si la care ti-ar place sa mergi. S-ar putea sa te poti transefera, chiar nu stiu sigur, sau ca macar unele cursuri sa iti fie recunoscute. Nu stiu exact cum sta treaba cu asta.
Iar materia de facultate din Romania poate sa difere mult de cea din UK. Nu stiu cum e acolo, dar aici se pune foarte foarte mult accent pe partea practica.

bbb

Pentru obsessed withreality:
Citat din: obsessedwithreality din Mai 11, 2010, 08:08:51 PM
Deci teoretic as putea sa aplic si acum daca as vrea, nu? (Evident ca nu o sa aplic acum, chiar daca se poate)
Nu cred ca se mai poate aplica acum. Aplicatiile se trimit normal pana in ianuarie, iar pentru medicina, Oxford si Cambridge pana in octombrie. Se poate aplica si mai tarziu, dar nu stiu care sunt datele. Oricum atunci cand vei vrea sa aplici (in clasa a 12, in toamna banuiesc) vei gasi pe siteul UCAS toate detaliile despre termenii limina

bogdanfp

Citat din: Bianca Sala din Mai 14, 2010, 08:42:54 PM
Nu am spus niciunde in primul mesaj ca trebuie sa faci o lista. Am zis ca eu am facut o lista cu colegiile pe care le-am gasit pe internet si la care urma sa le trimit mail sa ma interesez de conditii. Lista aia am facut-o pentru mine, sa stiu la cine am trimis si la cine nu. Daca nu vrei, nu faci nici o lista.

Sunt foarte multe colegii si nu stiu cum sa le aleg.Un criteriu e sa ofere burse...

bbb

Pai alegi dupa ce consideri tu ca e important pentru tine: sa ofere burse, sa te ajute sa iti gasesti cazare, rezultatele de la examene...Asta tu stii ce e important si ce nu pentru tine.

bogdanfp

#327
Colegiul in care inveti acum ti-a oferit o bursa care acopera cat la suta din costuri?
Am inteles ca pot studia ultimii doi ani intr-o scoala sau intr-un colegiu.Care e diferenta?

bbb

Bursa mea acopera 50% din costurile cursurilor.
Pentru colegii, scoli etc vezi linkul asta pe wikipedia.

RaduRazvan

Salut , ma adresez celor ce urmaza sa plece acum in vara in UK , cei care urmeaza sa dea bacu , momentan suntem conditionati bacalaureatul , dar daca se ingheata anul sau nu se da bacul , chestii de genu se vehiculeaza de ceva vreme. Eu am vorbit cu cineva de la facultatea unde urmeaza sa plec si mi-a spus ca in momentul in care se anunta oficial , vor lua masuri. Ce masuri nu mi-au spus , dar au zis ca Romania are cei mai multi studenti din EU care pleaca la studiu in UK si ar fi o pierdere pentru ei. As vrea sa stiu si parerea voastra in legatura cu acest lucru. Multumesc