Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Studii in Marea Britanie, liceu si facultate

Creat de bbb, Iunie 18, 2009, 02:11:33 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Adi

Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

bbb

Ne bucurăm că am putut fi de ajutor. Multă baftă fiicei dumneavoastră la bac!

Saiph

Salut! Va citesc de ceva vreme pentru ca sunt interesanta sa studiez in strainatate si mai ales in Marea Britanie. Sunt in clasa a 10-a, la profil real, si as vrea sa studiez in domeniul turismului. M-am documentat pe internet si pe site-ul UCAS  cu privire la universitatile care ofera cursuri in acest domeniu. As fi recunoscatoare daca m-ati putea ajuta cu cateva intrebari:
1. Nu vreau sa studiez la o universitate mica pentru ca vreau sa fac studii de calitate (daca tot ma duc in Marea Britanie si parintii fac niste eforturi economice). Am cautat pe internet topuri ale universitatilor din uk si topuri ale universitatilor pe domeniul care ma intereseaza (tot din uk). Dupa care imi recomandati sa ma ghidez? Este mai important ca universitatea sa fie recunoscuta in general ca o universitate mare sau sa fie o universitate poate mai mica, dar care sa ofere cursuri mai bune in domeniul respectiv?
2. Pentru cei care au aplicat la o universitate din Marea Britanie, in afara de testul de limba, ce alte rezultate la olimpiade, concursuri sau proiecte de voluntariat ati avut si cat conteaza ele pentru admitere?
Cam atat deocamdata. Sper ca m-am facut inteleasa cat de cat si nu am intrebat ceva ce fusese mentionat deja.

bbb

Este mai important ca universitatea să fie recunoscută la foarte bună la specializarea ta, adică la turism. Dacă Oxford, de exemplu, nu e recunoscută ca fiind bună în acest domeniu, nu are rost să mergi la Oxford doar pentru că e Oxford. Mai bine alegi o universitate mai mică, dar care e recunoscută ca fiind foarte bună în domeniul turismului.

Saiph


bbb


daniela

Salut! Stiti cumva daca studentii beneficiaza cumva de asigurare medicala? Sau cum se vor descurca in caz de urgenta?     Cine locuieste in Edinburgh poate sa-mi dea informatii in ceea ce priveste transportul local sau te poti descurca si cu mersu pe jos daca caminele sunt destul de aproape de scoala.

Adi

Citat din: daniela din Aprilie 16, 2010, 06:59:47 PM
Salut! Stiti cumva daca studentii beneficiaza cumva de asigurare medicala? Sau cum se vor descurca in caz de urgenta?

Sigur beneficiaza de asigurare medicala obligatorie si in caz de urgenta asigurarea acopera. Acum intrebarea este cine o plateste. Cel mai probabil o plateste elevul. Si intrebarea mai e cat costa pe an.

Citat din: daniela din Aprilie 16, 2010, 06:59:47 PM
     Cine locuieste in Edinburgh poate sa-mi dea informatii in ceea ce priveste transportul local sau te poti descurca si cu mersu pe jos daca caminele sunt destul de aproape de scoala.

Daca stiti deja in ce camin va locui, puteti sa va uitati pe google maps ce distanta este intre camin si scoala. Nu stiu daca e pe forum cineva din Edinburgh. Dar in general in vest peste tot este un sistem de transport public bine pus la punct. La fel e si cel pentru bicicleta: piste de biciclete, locuri unde sa legi bibicleta la scoala si la camin. Cel mai probabil va folosi bicicleta. Distante de 15 minute de mers cu bicicleta sunt accesibile chiar si cu ghoezdan cu laptop in spate.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Mihnea Maftei

Citat din: daniela din Aprilie 16, 2010, 06:59:47 PM
Salut! Stiti cumva daca studentii beneficiaza cumva de asigurare medicala? Sau cum se vor descurca in caz de urgenta?

Din cate stiu, in Anglia, si cred ca in toata Marea Britanie, oricine sta pentru mai mult de 6 luni e automat asigurat medical, fara sa plateasca nimic. La inceputul anului universitar se ofera informatii despre medicii de familie din zona, pentru ca fiecare student sa isi aleaga unul. Asigurarea acopera, binenteles, si urgentele. Cum ziceam, cred ca in Scotia e la fel.

constantin.a

Asigurarea medicala este gratuita. Iti vei alege doctorul imediat ce ai primit legitimatia de student.
In general campusurile studentesti sunt destul de aproape de universitate si oricum este autobuz special intre campus si universitate. Exista posibilitatea sa cauti un apartament de inchiriat daca nu iti convine campusul. Uneori e mai ieftin sa inchiriezi un apartament decat sa stai in campus.

MGD

Eu am aplicat prin ucas la University of Arts in Londra si am fost respinsa:(..Cred ca nota de la bac a fost suficient de mare, 9.60, doar ca nu aveam inca rezultatele CAE ..Sunt putin dezamagita, mai ales ca nu prea  a avut cine sa ma lamureasca si pe mine cu ce ar fi nevoie sa mai fac..
c est la vie...

Mihnea Maftei

Citat din: MGD din Mai 05, 2010, 02:53:09 PM
am fost respinsa:(..Cred ca nota de la bac a fost suficient de mare, 9.60, doar ca nu aveam inca rezultatele CAE
(Ar fi trebuit sa precizezi ce inseamna prescurtarea "CAE" (Certificate in Advanced English, o varianta a testului de limba Cambridge).)

Faptul ca nu ai inca rezultatele unui test de limba nu e de obicei un motiv pentru care o universitate sa te respinga. Daca universitatea ar fi vrut sa iti faca o oferta conditionala, ar fi inclus un anumit rezultat la un test de limba engleza printre conditii.

Adi

Da, si era bine sa aplici la mai multe universitati. De fapt, poate mai ai inca timp sa aplici la alte universitati. Cand e termenul limita la aplicatii? Conteaza nu doar nota de la bac, ci multe altele. Ai voluntariate la activ, de exemplu? Conteaza mult pentru ei. Aici la Stiinta Azi ai foarte multe informatii si ne poti intreba pe noi. Dar si singura poti afla tot ce trebuie de pe siteul universitatii si apoi daca e ceva neclar, scriindu-le email. Succes!
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

obsessedwithreality

Hey! As mai avea o intrebare... voi cand ati aplicat? Ma refer la perioada anului, inainte de Bac sau dupa?

Saiury

Inainte de bac se aplica pt Marea Britanie si la fel cred ca este si pt celelalte tari.