Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Studii in Marea Britanie, liceu si facultate

Creat de bbb, Iunie 18, 2009, 02:11:33 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Dorinflip

 pffffff,   Oricum daca din clasa a 11-a ma transfer in sem. II la un liceu cu profil de stiintele naturii oare merge , ce zici?
 
  Oricum am un prieten care a terminat un liceu de Uman , intensiv engleza ( exact asa cum fac eu ) si a fost acceptat la o universitate din Anglia la Management!! unde trebuie multa matematica si el nu a mai facut matematica din clasa a 11-a, deci nu prea mai stiu ce sa cred.

Adi

Dorin, ma bucur ca primesti raspunsuri de la voluntari Stiinta Azi care sunt in UK la studii. Cand Bianca se va interesa, vei stii mai bine ce sa crezi. Pana atunci insa, te rog si eu ceea ce te-a rugat ea: sa scrii corect romaneste. Tu ai probleme cu punctuatia, cu spatierea: nu scrii fara alineta, ci scrii cu alineat; apoi pui spatii si incepi cu litera mare; apoi lasi spatiu intre cuvant si virgula care vine dupa el; apoi nu incepi o fraza noua cu litera mare. Daca vrei sa studiezi in UK, trebuie sa inveti sa tratezi totul serios, incepand cu scrisul in limba ta, cu atat mai mult cu cat esti la uman.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

bbb

Inseamna ca poate se poate sau poate a dat un examen de matematica? A facut inainte un A level in matematica? Nu stiu...Dar nu te grabi inca cu transfer, gandeste-te bine inainte sa te transeferi si sa realizezi apoi ca e prea greu, ca nu poti tine pasul cu ceilalti sau ca medicina nu e ceea ce iti doresti cu adevarat.
Sau asteapta cel putin pana saptamana viitoare cand o sa intreb eu unul dintre profesorii mei de chimie.

Dorinflip

Pana nu stiu sigur cum sta treaba nu ma transfer.O sa apelez la Dream Foundation, sper sa obtin si de acolo cat de multe informatii.
Oricum astept raspuns de la tine Bianca Sala. Mersi pentru tot  ;)

bbb

Cu mare placere. Promit sa aflu mai multe. O sa ma uit si pe ghidurile de admitere trimise de universitati pentru anul 2010, eu am gasit informatii utile despre facultatile unde se studiaza astrofizica din ele.

Adi

Citat din: Dorinflip din Septembrie 11, 2009, 10:39:31 PM
Pana nu stiu sigur cum sta treaba nu ma transfer.O sa apelez la Dream Foundation, sper sa obtin si de acolo cat de multe informatii.
Oricum astept raspuns de la tine Bianca Sala. Mersi pentru tot  ;)

Dorin, iata textul tau cum se scria corect gramatical. Este ultimul avertizment inainte de a primi avertizment oficial, care va fi urmat de banare de pe site, pentru ca incalci regula siteuli de a scrie corect romaneste. Asadar, iata textul tau, ca sa nu ai scuza apoi ca nu ai avut model.

"Pana nu stiu sigur cum sta treaba, nu ma transfer. O sa apelez la Dream Foundation, sper sa obtin si de acolo cat de multe informatii. Oricum, astept raspuns de la tine, Bianca Sala. Mersi pentru tot  ;)."

Compara atent cu textul tau, litera cu litera, virgula cu virgula.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

bbb

Pana saptamana viitoare, poti sa te uiti pe urmatoarele linkuri (si sa mai cauti altele...):

http://www.cam.ac.uk/admissions/undergraduate/apply/

http://www.medsci.ox.ac.uk/study/medicine/courses/preclin/your-application

http://www.medicine.manchester.ac.uk/aboutus/contact/

Astea sunt de la Cambridge, Oxford si Manchester. Poti sa cauti si altele (Glasgow, Birmingham etc.) si sa iti faci o idee despre Admissions. La contact ai numere de telefon sau adrese de e-mail la care ii poti contacta sa ceri informatii.



realgirlx

buna.vreau sa-mi fac masterul in londra si as vrea sa stiu ce acte imi trebuie si cand incep inscrierile pt master.

bbb


Mihnea Maftei

Citat din: realgirlx din Septembrie 13, 2009, 06:28:23 PM
buna.vreau sa-mi fac masterul in londra si as vrea sa stiu ce acte imi trebuie si cand incep inscrierile pt master.

Citat din: Bianca Sala din Septembrie 13, 2009, 06:33:03 PM
http://www.ucas.ac.uk/students/apply/
Aici gasesti toate informatiile necesare

UCAS se ocupa doar de aplicatiile undergraduate, nu si pentru master, doctorat etc. De obicei, cred ca aplicatiile pentru master, doctorat etc. se fac direct la fiecare uiniversitate in parte. Cel mai bine este sa te informezi pentru master de pe siteurile universitatilor (la care vrei sa aplici). Gasesti acolo multe informatii.

bbb

Ok, greseala mea... Scuze pt. informatia gresita, realgirlx.

bbb

#43
Dorin, ai de dat o inghetata gigantica...
M-am uitat peste brosurile unor universitati si am aflat cate ceva despre testele de limba, despre materiile necesare si niste adrese de email si linkuri. Incep cu :
UNIVERSITY OF LEICESTER:
-adresa de email: admissions@le.ac.uk
-in legatura cu testele de limba, ei accepta IELTS 6.5, TOEFL 575, GCE Ordinary, Cambridge 1119, GCSE sau IGCSE English Language, minim C; accepta si alte teste/certificate, dar pentru a vedea care sunt trebuie trimis un email la adresa de mai sus
-acorda burse, pentru a afla despre ele vezi www.le.ac.uk/international
- pentru a fi admis ai nevoie de 4 AS ( printre care doua sa fie Chimie si Biologie) sau 3 A levels printre care sa fie si Chimie cu nota A; se accepta si Bacalaureatul european trecut cu 85% overall, iar doua din subiectele de bac sa fie Chimia si Biologia, cu note peste 9
UNIVERSITY OF BRISTOL
-email in legatura cu testele de limba: languagecentre@bristol.ac.uk
- cerinte: A level Chemistry promovat cu A; daca ai testul de limba IELTS ( din cate am inteles, nu este neaparat asta, dar pentru siguranta trimite un email la adresa de mai sus), trebuie sa ai minim 7 overall si minim 6.5 la fiecare proba in parte
-adresa de email de la facultatea de medicina este med-admissions@bristol.ac.uk
UNIVERSITY OF GLASGOW
-ei cer chimie obligatoriu, iar la alegere una din urmatoarele: matematica, fizica, biologie
- teste de limba : IELTS 6.5 overall cu minim 6 la fiecare proba, 92 la IBT TOEFL cu nici un subtest mai putin de 20 sau 575 la Paper Based Toefl
- pentru a vedea exact de ce documente ai nevoie ca roman, verifica la www.glasgow.ac.uk/international/inyourregion/ug-international@gla.ac.uk (sper ca am copiat bine...)
UNIVERSITY OF EDIMBURGH
- se cere chimie obligatoriu si cel putin o alta stiinta, de preferat biologie
- teste de limba: IELTS 7 cu minim 7 la fiecare proba, Toefl internet based test minim 100, B la testul IGCSE, A la testul Cambridge ESOL CAE  sau B la testul Cambridge ESOL CPE
IMPERIAL COLLEGE LONDON
pentru testele de limba: www.imperial.ac.uk/registry/admission/english_test_ug ( din nou, sper ca am scris bine)
iar pentru informatii despre facultatea de medicina, trimite un email aici: medicine.ug.admissions@imperial.ac.uk
UNIVERSITY OF YORK
adresa de email: international@york.ac.uk
teste de limba: IELTS 7.5 cu minim 7 la toate probele
materii necesare: chimie si biologie
adresa de email de la medicina: admissions@hyms.ac.uk

Cam asta e ce am apucat sa fac astazi in pauza de masa. Daca mai am timp, mai caut. In legatura cu inghetata, mai discutam... (glumeam...). Cand o sa am cursuri de chimie, o sa intreb unul dintre profesori pentru mai multe informatii.

Adi

Felicitari, Bianca, faci o treaba excelenta. O sa incerc sa promovez si mai bine sectiunea asta pe site, pentru ca mai multi sa profite de explicatiile tale.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro