Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Studii in Marea Britanie, liceu si facultate

Creat de bbb, Iunie 18, 2009, 02:11:33 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Adi

Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

bbb

Citat
In acest an, competitia va fi si mai dura dat fiind ca lipsa locurilor de munca ii obliga pe multi britanici sa se intoarca la studii.
Într-adevăr, mulți britanici trecuți de mult de anii studenției se înscriu la facultate ca "mature student", pentru că așa primesc tot felul de beneficii de la statul englez. Dar aceștia nu se înscriu nici la Cambridge, nici la Oxford. Aleg universitățile mai mici, unde se intră mai ușor.
Iar în avalanșa de studenți străini în UK eu nu văd nici o problemă. Cel puțin în Londra, englezii nici nu termină școala. Și nu mă refer la facultate, ci la faptul că se duc la școală până la 16 ani și gata. Cei mai mulți care aleg să își continue studiile sunt indieni, pakistanezi etc. Iar un englez care are note foarte bune (gen AAAA sau AAAB) nu va avea probleme în a fi acceptat de universități. În schimb un student non-european, chiar dacă va termina A levels sau Scotish Highers în UK, va obține un loc la o universitate mare mai greu decât un englez.

Adi

Da, tot in articol zice ca anul asta au candidat mai multi romani cu 70% decat anul trecut. Iar cei din Estonia si Letonia cu 100% mai multi. Si ziceau ca s-ar putea ca universitatile britanice sa ii accepte doar pentru bani, chiar daca stiu ca multi nu sunt bine pregatiti. Si ca in realitate nu ar avea sanse pe piata de munca britanica, ci ei doar ii accepta pentru bani.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

bbb

E posibil ca universitatile mici si slabe sa accepte doar pentru bani. Dar acolo nici nu se duc studenti bine pregatiti. Dar o universitate mare (Oxbridge, Imperial, UCL, LSE, St.Andrews, Glasgow...si multe altele) nu cred ca fac asa. Daca au de ales intre un englez cu AAA, personal statement super bun, volutariate etc si un non-european cu bani, dar cu rezultate slabe, fara test de engleza, cu personal statemen fușerit...il vor alege pe englez, chiar daca celalalt le aduce mai multi bani. La urma urmei, e vorba si de prestigiul lor ca universitate daca nu de altceva.

Adi

Da, British Council tragea semnal de alarma mai ales la universitati mici. Si dupa cum ai vazut, mai toti elevii care au intrebat aici pe forum intrebau pentru universitati mici, nu pentru cele mari.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

bbb

Da, ai perfecta dreptate...O singura eleva parca a intrebat de facultatea de drept de la Cambridge.
Dar pana si la targul acela, RIUF, daca mai tin eu bine minte, toate universitatile din UK care s-au dus erau universitati mici...La o universitate mare nu esti admis atat de usor, dar nici nu ai nevoie sa pui foarte multe intrebari despre ele, deoarece siteurile lor contin toate informatiile de care ai nevoie si ei iti raspund promt la orice email il trimiti. Spre deosebire de cele mici...

Adi

Exact ... Stiu ca Mihnea aici de pe forum mereu atragea atentia ca organizatiile care te ajuta sa aplici te incurajeaza in special sa mergi la universitatile mici ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

obsessedwithreality

#277
Buna!

Sunt eleva in cls a 10-a la Stiinte ale Naturii si m-ar interesa ca dupa ce termin liceul, sa urmez o facultate in UK. M-ar interesa un profil de microbiologie sau molecular biology, cum am vazut ca scrie pe unele site-uri britanice (desi nu cred ca e acelasi lucru).
Nu stiu nimic despre sistemul de invatamant britanic si despre cum sunt structurate materiile, anii de studiu, examenele si in general cam tot, asa ca v-as ruga sa imi explicati si mie cum se poate aplica pt universitatile britanice, ce medii trebuie sa am, ce examene (planuiesc sa dau Cambridge-ul curand, ca sa scap si de examenul de BAC la engleza), cum sunt structurati anii de studiu (undergraduate, etc) si ce universitate ar fi mai potrivita pt a studia microbiology.
Thanks!  :)

Adi

Sigur, daca nu stii nimic despre sistemul din Marea Britanie, te invitam sa citesti lunga discutie (de vreo 30 de pagini) chiar de la acest topic de pe acest forum. Vei afla foarte multe.

Dar daca nu stii nimic despre sistemul din Marea Britanie, de ce vrei sa mergi in Marea Britanie? Doar pentru ca e la moda acum intre romani? De ce nu in alte tari ca Danemarca, Franta, Germania, Olanda?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

obsessedwithreality

Deocamdata sunt in curs de citire a topic-ului.
Nu, vreau sa ma duc in UK pt ca este tara in care mi-am dorit sa studiez si sa traiesc inca de cand am invatat primul cuvant in engleza.

Pana acum credeam ca o sa ma duc la Universitatea de Medicina "Carol Davila" dupa terminarea liceului si apoi sa ma duc la specializare in strainatate, dar am realizat ca invatamantul romanesc este atat de prost, incat nu stiu cu ce o sa ma aleg dupa terminarea facultatii in afara de timp pierdut, stress si bani cheltuiti.

b12mihai

Citat din: obsessedwithreality din Martie 30, 2010, 12:16:40 AM
Buna!
Bine ai venit!

CitatSunt eleva in cls a 10-a la Stiinte ale Naturii si m-ar interesa ca dupa ce termin liceul, sa urmez o facultate in UK. M-ar interesa un profil de microbiologie sau molecular biology, cum am vazut ca scrie pe unele site-uri britanice (desi nu cred ca e acelasi lucru).

E bine sa te gandesti de pe acum la unde vei studia dupa terminarea liceului. Dar sa nu te apuce idei de genul, azi dau la biologie, maine dau la fizica. Fii hotarata!

CitatNu stiu nimic despre sistemul de invatamant britanic si despre cum sunt structurate materiile, anii de studiu, examenele si in general cam tot, asa ca v-as ruga sa imi explicati si mie cum se poate aplica pt universitatile britanice, ce medii trebuie sa am, ce examene (planuiesc sa dau Cambridge-ul curand, ca sa scap si de examenul de BAC la engleza), cum sunt structurati anii de studiu (undergraduate, etc)

Nu e nimic daca nu stii, e bine ca te interesezi, dar te rog citeste TOT aces topic cu atentie (ai timp destul)...Si asta, neaparat: http://www.scientia.ro/forum/index.php?topic=790.0 . Abia apoi revino cu intrebari. S-au tot discutat aici aceste "aspecte".

Citatsi ce universitate ar fi mai potrivita pt a studia microbiology.

Asta tu ar trebui sa stii. Intra pe www.ucas.com, vezi ce universitati ofera microbiologie si mai uita-te peste ofertele universitatilor, in general, la care se face microbiologie (dar sa se faca serios, daca tot facem o treaba ;) )

CitatPana acum credeam ca o sa ma duc la Universitatea de Medicina "Carol Davila" dupa terminarea liceului si apoi sa ma duc la specializare in strainatate

Nu abandona aceasta optiune. Chiar daca invatamantul in Romania e la pamant, poate nu o sa ai posibilitatea sa fii sustinuta financiar, poate vei considera ca nu te poti adapta in strainatate...nu stiu...Poate iti vine gandul la un moment dat sa faci din nou asa, cum ai vrut initial, iar a intra la UMF "Carol Davila" din cate am vazut si eu pe la colegii care dau la medicina aici nu e chiar usor. E bine sa inveti din timp, sa nu te trezesti in clasa a XII-a ca ai mult de invatat si ca nu ai invatat din timp la anumite materii.

CitatThanks! :)

Cu placere! Bafta!
Fiecare are scopul lui in lumea asta nebuna.

obsessedwithreality



CitatE bine sa te gandesti de pe acum la unde vei studia dupa terminarea liceului. Dar sa nu te apuce idei de genul, azi dau la biologie, maine dau la fizica. Fii hotarata!
Biologia e matera mea favoita si stiu inca de prin clasa a 6a ca asta vreau sa fac.

CitatNu e nimic daca nu stii, e bine ca te interesezi, dar te rog citeste TOT aces topic cu atentie (ai timp destul)...Si asta, neaparat: http://www.scientia.ro/forum/index.php?topic=790.0 . Abia apoi revino cu intrebari. S-au tot discutat aici aceste "aspecte".
Deocamdata am citit acest topic. Am aflat cam cum e sistemul de admitere in UK.


CitatAsta tu ar trebui sa stii. Intra pe www.ucas.com, vezi ce universitati ofera microbiologie si mai uita-te peste ofertele universitatilor, in general, la care se face microbiologie (dar sa se faca serios, daca tot facem o treaba ;) )
Am gasit University of Glasgow, care mi se pare foarte buna pt ceea ce vreau. Si din cate am inteles in Scotia este gratis. Am inteles ca University of Glasgow este in Top 10 univesitati in UK in cercetare, care este cariera pe care as vrea sa o am.


CitatNu abandona aceasta optiune. Chiar daca invatamantul in Romania e la pamant, poate nu o sa ai posibilitatea sa fii sustinuta financiar, poate vei considera ca nu te poti adapta in strainatate...nu stiu...Poate iti vine gandul la un moment dat sa faci din nou asa, cum ai vrut initial, iar a intra la UMF "Carol Davila" din cate am vazut si eu pe la colegii care dau la medicina aici nu e chiar usor. E bine sa inveti din timp, sa nu te trezesti in clasa a XII-a ca ai mult de invatat si ca nu ai invatat din timp la anumite materii.
Cu sustinerea financiara nu am probleme... cel putin pentru o facultate de stat in UK cred ca e ok. De acomodat nu sunt probleme, vreau sa plec din tara asta cat pot de repede.:) Nu abandonez optiunea, dar m-ar interesa mult mai mult o facultate in UK si apoi cercetare decat UMF in Romania si apoi lucrat intr-un spital mizer pe un salariu de femeie de servici.

Adi

Excelent, ne bucuram ca te-am putut ajuta. Apropo, biologia are multe domenii: biochimie, ecologie, biologie evolutionara, ai idee mai precisa ce ai vrea sa faci? Nu este bai daca nu stii, domeniile ti le vei alege dupa facultate iar la studii si la stagiile de cercetare ce le vei face in facultate vei afla ce oportunitati ti se deschid si daca iti place cu adevarat.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

bbb

Citat
Si din cate am inteles in Scotia este gratis.
Da, în Scoția e gratis pentru studenții europeni. Trebuie doar să aplici și vei studia gratis. Pe siteul universității din Glasgow (care va fi una dintre cele 5 pentru care voi aplica și eu) trebuie să fie un link (nu mai știu exact pe unde) care te trimite la pagina despre acea finanțare.
Citatcel putin pentru o facultate de stat in UK cred ca e ok
Anul acesta taxa maximă a fost în jur de 3000 de lire (3250 parcă) pe an. Cred că se va mări puțin de la anul.

obsessedwithreality

Citat din: Adi din Martie 30, 2010, 10:32:09 PM
Excelent, ne bucuram ca te-am putut ajuta. Apropo, biologia are multe domenii: biochimie, ecologie, biologie evolutionara, ai idee mai precisa ce ai vrea sa faci? Nu este bai daca nu stii, domeniile ti le vei alege dupa facultate iar la studii si la stagiile de cercetare ce le vei face in facultate vei afla ce oportunitati ti se deschid si daca iti place cu adevarat.

Microbiologie vreau sa fac. De asta sunt sigura. Si oricum, biologia evolutionara, de exemplu, poate fi legata de microbiologie foarte strans. Prin faptul ca bacteriile au o generatie de cateva ore se poate observa evolutia in actiune intr-un timp scurt.
Vreau sa fac microbiologie si pentru ca mi se pare foarte interesanta, in primul rand, si pentru ca poate fi aplicata in foarte multe domenii, de la "food microbiology" pana la viata pe alte planete...