Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Studii in Marea Britanie, liceu si facultate

Creat de bbb, Iunie 18, 2009, 02:11:33 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Adi

Citat din: Bogdan I. din Martie 22, 2010, 08:19:06 PM
Stiti colegii din Marea Britanie care ofera burse ce acopera aproape toate cheltuielile(scoala, cazare, masa)? :)

Buna intrebare. Cei care studiaza in UK vor putea raspunde.

Dar o alta intrebare pentru tine: merita sa te duci la o scoala mai slaba daca iti ofera toate cheltuielile, sau la una mai buna la care si platesti o vreme, dar cu care prinzi slujba mai bine platita apoi de iti platesti imediat datoria si o viata intreaga castigi mai mult si ajungi mai repede sus in cariera?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

bgdan.i

Citat din: Adi din Martie 22, 2010, 08:41:01 PM
merita sa te duci la o scoala mai slaba daca iti ofera toate cheltuielile, sau la una mai buna la care si platesti o vreme, dar cu care prinzi slujba mai bine platita apoi de iti platesti imediat datoria si o viata intreaga castigi mai mult si ajungi mai repede sus in cariera?

Daca venitul familiei ar fi ceva mai mare, si as putea sa platesc cateva mii de lire pe an, in mod sigur as alege a doua varianta.
Nu tin neaparat sa termin ultimii doi ani de scoala intr-un colegiu prestigios. :)

bbb

Nu e vorba de un colegiu prestigios, ci de un colegiu bun. Daca mergi la o scoala de stat e mai ieftin decat la un colegiu privat, platesti doar cazare si mancare. Dar scolile de stat in Anglia sunt in general foarte slabe. Sunt cateva bune, dar chiriile ating preturi astronomice in zona acelor scoli. In schimb la un colegiu privat bun invatamantul e de calitate, chiar daca e destul de scump.

bgdan.i

Inca mai caut acel colegiu bun, la cel mai mic pret.  :P Daca auziti ceva, scrieti aici un mesaj.

Simonika

Am cautat codul postal pe internet...chiar de pe siteul postei romane...l-am introdus in casuta respectiva unde imi cere codul...si c crezi ?? Spune asa "Codul tau postal pare a avea un format incorect"  iar in casuta in care imi cere numarul casei..nu este necesar sa il completez. Nu ce inteleg ce trebuie sa mai fac?? am scris codul strazii mele..dc imi spune ca pare a avea un format incorect??

Mihnea Maftei

I-am raspuns Simonei pe Yahoo Messenger si s-a rezolvat cu codul postal.

Simonika

Mi-am facaut contul...acuma astept sa imi dea diriginta scrisoarea de recomandare.....dar ma intereseaza..daca nu sunt olimpica si nu am note fabuloase sau medii fabuloase, am injur de 8,90...in schimb o sa dau unul din examenele necesare care sa ateste cunostiintele la limba engleza...mai dau si examenul acela in aprilie care echivaleaza cu Cambridge C parca....sau cel mai bine!!care sunt cele mai cautate TOEFL IELTS..ca sa stiu de care sa ma apuc?? Se fac si cursuri la ele ? Din cate am inteles de la o colega de clasa ea a platit decat examenul la Cambridge, nu a facut nici un curs..si mie mi-ar fi de folos sa fac cursuri!!

bbb

Da, se fac si cursuri. De obicei se fac in orasele unde se dau examenele, Bucuresti, Timisoara, Iasi si Cluj (cred ca astea sunt). Nu stiu daca se fac si in orasele mai mici. In general, Cambridge, IELTS si TOEFL sunt acceptate de majoritatea universitatilor. Trebuie sa verifici la ei pentru celelalte.
Uita-te pe internet de cate un model din fiecare, sunt mici diferente intre ele, și vezi care ti s-ar potrivi tie. IELTS are patru probe, Listening, Writing, Reading si Speaking. Nu stiu cum sunt celelalte.

ioana.m

Citat din: Simonika din Martie 22, 2010, 11:53:24 PM
Mi-am facaut contul...acuma astept sa imi dea diriginta scrisoarea de recomandare.....dar ma intereseaza..daca nu sunt olimpica si nu am note fabuloase sau medii fabuloase, am injur de 8,90...in schimb o sa dau unul din examenele necesare care sa ateste cunostiintele la limba engleza...mai dau si examenul acela in aprilie care echivaleaza cu Cambridge C parca....sau cel mai bine!!care sunt cele mai cautate TOEFL IELTS..ca sa stiu de care sa ma apuc?? Se fac si cursuri la ele ? Din cate am inteles de la o colega de clasa ea a platit decat examenul la Cambridge, nu a facut nici un curs..si mie mi-ar fi de folos sa fac cursuri!!

Citat din: Bianca Sala din Martie 23, 2010, 01:06:07 AM
Da, se fac si cursuri. De obicei se fac in orasele unde se dau examenele, Bucuresti, Timisoara, Iasi si Cluj (cred ca astea sunt). Nu stiu daca se fac si in orasele mai mici. In general, Cambridge, IELTS si TOEFL sunt acceptate de majoritatea universitatilor. Trebuie sa verifici la ei pentru celelalte.
Uita-te pe internet de cate un model din fiecare, sunt mici diferente intre ele, și vezi care ti s-ar potrivi tie. IELTS are patru probe, Listening, Writing, Reading si Speaking. Nu stiu cum sunt celelalte.

Din cate stiu eu, toate au Listening, Writing, Reading si Speaking.

Pt Cambridge: http://www.cambridgeesol.org/index.php

http://www.britishcouncil.org/romania-examene-de-limba-engleza-ielts.htm

http://www.ielts.org/default.aspx

Am inteles ca se fac cursuri si in orasele mai mici, unde nu se dau examene de limba. Eu vreau sa dau Cambridge si IELTS in octombrie-decembrie anul asta. De asemenea, trebuie sa te interesezi de perioada in care se fac inscrieri si testari. De exemplu, la Bucuresti IELTS-ul e n fiecare luna, la Cluj numa de 2 ori pe an din cate stiu.

b12mihai

Probe IELTS: Listening (30 min), Reading (1 ora), Writing (1 ora), Speaking (11-14 min - interviu formal cu un profesor anternat). Timpii din paranteza reprezinta cat esti lasat ca sa faci exercitiile in timpul examenului oficial.

In ce constau concret probele:

Listening - are 4 "sections": in majoritatea exercitiilor aveti asa


  • Section 1 = discutie din viata de zi cu zi intre un tip si o tipa sau un domn/doamna care suna la o firma pentru a cere lamuriri in legatura cu un serviciu/produs oferit de firma respectiva
  • Section 2 = o emisiune radio, TV, in care se vorbeste despre un anumit subiect (cu alte cuvinte section 2 este, de obicei, un monolog
  • Section 3 = tutorial. Adica o "lectie particulara" tinuta de un profesor unui grup restrans de elevi
  • Section 4 = un curs universitar tinut studentilor la o universitate

Pentru fiecare din aceste sectii candidatul trebuie sa completeze fie un formular (deci niste cuvinte lipsa), fie sa completeze un rezumat, fie sa aleaga raspunsul corect de la o intrebare pusa pe baza a ceea ce aude. Inregistrarea o asculti o singura data, asa ca trebuie sa completezi exercitiile in timp ce asculti

Reading - acelasi tip de exercitii ca la listening, numai ca ai 3 texte de cate 2500-2750 de cuvinte pe baza carora sunt puse aceste intrebari. La IELTS Academic se dau texte preluate din jurnale stiintifice, reviste de popularizare a stiintei, texte preluate din ziare care dezbat o tema "fierbinte", importanta pentru lumea in care traiesti. La General Training se dau texte mai usoare, de genul: anunt din ziar, articol de ziar etc.

Writing - ai doua eseuri mari si late de facut. Task 1 = ori trebuie sa interpretezi un grafic care ti se da, ori trebuie sa descrii un proces pe baza unei imagini care ti se da. Task 2 = eseu de opinie, pe baza unei teme ceva mai abstracte. Exemple sunt o groaza in carti si pe site-uri care au modele de teste IELTS.

Speaking - este un interviu formal intre candidat si evaluator. Candidatul trebuie sa raspunda "instant" unor intrebari despre el, despre studiile sale, despre tara in care traieste sau despre alte subiecte familiare, apoi sa tina un "speech" de un minut pe o tema data, iar apoi sa "dezbata" cu evaluatorul niste probleme legate de tema pe care a tinut speechul.

Notarea se face pe o scara de la 1 la 9, la fiecare modul si apoi se face o medie si ala e scorul cu care te prezinti la universitati. Pentru cei care vor sa devina juristi sau orice are legatura cu dreptul trebuie o nota de 8-9, pentru cei care vor sa devina ingineri, ITisti, e suficient si un 7.

La testul Cambdrige, pe langa aceste 4 probe, care nu sunt la fel cu ce am descris eu mai sus (spre exemplu la Writing ai mai multe chestiuni care pot sa pice: article, review, formal letter, cv etc.) se mai adauga si o a cincea proba: "English in USE" - adica exercitii care testeaza vocabularul unui candidat.

Pentru IELTS nu e nevoie neaparat sa faci cursuri. E nevoie doar de un profesor de engleza cu care te intelegi foarte bine si cu care sa exersati mai ales pentru speaking si writing. Pentru celelalte doua module cartile oficiale/manualele de IELTS de la Cambridge University Press sau MacMillan sunt foarte foarte bune, explicate clar pentru oricine si contin exercitii asa cum se dau la test...Asa ca nu trebuie decat sa exersezi, ca la matematica: faci multe probleme, reusesti sa intelegi multe. De carti poti face rost de pe torrente de la British Council - fie pe baza de imprumut de la ei, contra unei taxe "modice", fie le cumperi direct de acolo. Tot ce inseamna "material oficial", aprobat de Cambridge University Press sau de la editura MacMillan este foarte bun si corespunde cu realitatea.

P.S.: V-a vorbit cineva care tocmai a dat IELTS Academic si sper ca acum este destul de clar pentru toti in ce consta acest test de limba engleza.

P.P.S.: Consultati tot ce scrie aici, la British Council Romania, ca se raspunde la intrebarile pe care multi le puneti in legatura cu aceste examene de engleza: http://www.britishcouncil.org/ro/romania-examene.htm . Eu tot ce v-am povestit acolo am citit prima oara ;) . Succes!
Fiecare are scopul lui in lumea asta nebuna.

bbb

Citat
    * Section 1 = discutie din viata de zi cu zi intre un tip si o tipa sau un domn/doamna care suna la o firma pentru a cere lamuriri in legatura cu un serviciu/produs oferit de firma respectiva
    * Section 2 = o emisiune radio, TV, in care se vorbeste despre un anumit subiect (cu alte cuvinte section 2 este, de obicei, un monolog
    * Section 3 = tutorial. Adica o "lectie particulara" tinuta de un profesor unui grup restrans de elevi
    * Section 4 = un curs universitar tinut studentilor la o universitate
Eu parcă am avut parte de două discuții din viața de zi cu zi. Și nu am avut parte de cursul universitar ținut studenților la universitate. A fost o discuție despre teatru, parcă. Asta e tot ce îmi mai amintesc, eu am dat IELTS vara trecută.
Citattexte preluate din ziare care dezbat o tema "fierbinte", importanta pentru lumea in care traiesti.
Cel mai "fierbinte" topic aș zice că e protejarea mediului. Aproape în fiecare subiect apare ceva despre asta...Eu de exemplu la textul 3 am avut ceva despre mașinile hibrid, politica greșită de promovare a pungilor de plastic și alte chestii amestecate pe acolo...
CitatWriting  - ai doua eseuri mari si late de facut. Task 1 = ori trebuie sa interpretezi un grafic care ti se da, ori trebuie sa descrii un proces pe baza unei imagini care ti se da. Task 2 = eseu de opinie, pe baza unei teme ceva mai abstracte. Exemple sunt o groaza in carti si pe site-uri care au modele de teste IELTS.
Primul eseu nu e mare și lat, e în jur de 100 de cuvinte. Acolo ai de interpretat un grafic, să comentezi și să compari datele dintr-un tabel, să descrii procesul dintr-o imagine...
Apropo, Gothik, ai văzut imaginea cu viața viermii de mătase?   :)
La task 1 nu spui nimic despre părerea ta, ci doar ce vezi în imagine/tabel/grafic sau ce o mai fi.
La task 2 spui și părerea ta și aduci și argumente. Îmi amintesc că eu a trebuit să scriu despre metode de a reduce numărul accidentelor din trafic, dar fără a fi pedepsiți cei care comit accidentele...Mi s-a părut destul de greu să mă gândesc la asta în timpul examenului, și contra timp.
CitatSpeaking (...)despre alte subiecte familiare
Subiectele nu sunt neaparat familiare. Eu a trebuit să discut despre un succes ce l-am avut în viață (subiect normal și familiar, des întâlnit la IELTS), dar altora le-a picat să își spună părerea despre pensionarea la termen în acel monolog de două minute.
CitatPentru cei care vor sa devina juristi sau orice are legatura cu dreptul trebuie o nota de 8-9, pentru cei care vor sa devina ingineri, ITisti, e suficient si un 7.
Nici o universitate nu cere mai mult de 7,5. La Cambridge, la facultatea de drept, de exemplu, se cere doar 7.

p.s. V-a vorbit tot cineva care a dat IELTS Academic... :)


b12mihai

CitatEu parcă am avut parte de două discuții din viața de zi cu zi. Și nu am avut parte de cursul universitar ținut studenților la universitate. A fost o discuție despre teatru, parcă. Asta e tot ce îmi mai amintesc, eu am dat IELTS vara trecută.

Sunt variatiuni - unele mai simple, altele mai grele. In general la listening ce am enumerat eu poate sa apara si e bine ca elevii sa stie la ce sa se astepte. Acuma, ca le-am pus si eu asa pe sectiuni e ca sa justific cumva impartirea in 4 sectiuni a probei de listening.

CitatCel mai "fierbinte" topic aș zice că e protejarea mediului. Aproape în fiecare subiect apare ceva despre asta...Eu de exemplu la textul 3 am avut ceva despre mașinile hibrid, politica greșită de promovare a pungilor de plastic și alte chestii amestecate pe acolo...

Corect, multumesc de completare. Si eu am avut la test despre energiile alternative.

CitatPrimul eseu nu e mare și lat, e în jur de 100 de cuvinte. Acolo ai de interpretat un grafic, să comentezi și să compari datele dintr-un tabel, să descrii procesul dintr-o imagine...
Apropo, Gothik, ai văzut imaginea cu viața viermii de mătase?   Smiley
La task 1 nu spui nimic despre părerea ta, ci doar ce vezi în imagine/tabel/grafic sau ce o mai fi.
La task 2 spui și părerea ta și aduci și argumente. Îmi amintesc că eu a trebuit să scriu despre metode de a reduce numărul accidentelor din trafic, dar fără a fi pedepsiți cei care comit accidentele...Mi s-a părut destul de greu să mă gândesc la asta în timpul examenului, și contra timp.

Corect ce spui, insa eu le consider mari si late pentru ca sunt doar doua tipuri de eseuri, in comparatie cu ce se da la Cambridge. Mie personal nu mi s-au parut grele..e drept , timpul acela de o ora pare minuscul, iar daca iti spun ca in 40 de min am terminat ambele eseuri s-ar putea sa spui ca sunt un mincinos (totusi am putut ;D).

Acuma vorbind serios, baremele lor la writing sunt destul de dure si de stricte si orice greseala te poate costa. Mie mi-a picat sa vorbesc despre scopul inchisorilor. Daca esti genul de elev care se mai intereseaza despre mersul lucrurilor prin lume, mai citesti regulat o presa internationala, o revista internationala, chiar nu ai probleme in a iti veni ideile rapid. Totul este sa scrii corect in limba engleza.

CitatSubiectele nu sunt neaparat familiare. Eu a trebuit să discut despre un succes ce l-am avut în viață (subiect normal și familiar, des întâlnit la IELTS), dar altora le-a picat să își spună părerea despre pensionarea la termen în acel monolog de două minute.

Da, ar fi trebuit sa precizez mai exact in ce consta speaking. Sunt 3 parti:

1) Aici chiar sunt subiecte familiare, nu ai ce zice.
2) Aici este acel speech/monolog si poate pica orice fel de subiect, dupa cum spuneai. Mie mi-a cazut sa vorbesc despre persoanele varstnice, iar unui coleg de-al meu despre feluri de mancare...
3) Discutie cu profesorul pe baza temei avuta la 2.

CitatNici o universitate nu cere mai mult de 7,5. La Cambridge, la facultatea de drept, de exemplu, se cere doar 7.

Nu mai gasesc eu acum tabelul in care apareau domeniile si notele si zicea pe acolo (era oricum pur orientativ): Probably Accepted, Accepted...iar la juristi/avocati un 7,5 era la Probably Accepted...

Oricum, elevii trebuie sa stie ca orice Band Score mai mare ca 7 trebuie sa ii incurajeze si sa se multumeasca cu acesta, ca e un rezultat bun si reflecta faptul ca stiu ceva.  ;D


Fiecare are scopul lui in lumea asta nebuna.

bbb

#267
Citatiar daca iti spun ca in 40 de min am terminat ambele eseuri s-ar putea sa spui ca sunt un mincinos (totusi am putut
Eu am terminat primul eseu în vreo 15 minute (era ceva despre cum se depozitează deșeurile toxice în trei țări...), am stat 5 minute să găsesc ideile cele mai potrivite pentru al doilea, iar apoi l-am scris în vreo 25 de minute. Deci nu te cred mincinos  :). Șă îți dau perfectă dreptate, dacă citești presa internațională (nu zilnic, să zicem măcar o dată sau de două ori pe sămtămână) nu ai probleme cu venitul ideilor. Eu am avut mai multe idei amestecate și nu știam cum să mă apuc de niciuna atunci pe moment, dar după ce am stat 5 minute și m-am gândit, nu am mai avut probleme. Și am avut timp să îmi și verific eseurile la final.
CitatDa, ar fi trebuit sa precizez mai exact in ce consta speaking. Sunt 3 parti:

1) Aici chiar sunt subiecte familiare, nu ai ce zice.
Da, aici se discută despre subiecte familiare. De fapt, de cele mai multe ori te întreabă despre tine: dacă locuiești într-un oraș mare, dacă stai cu părinții. Eu țin minte că m-a întrebat dacă îmi place înotul și unde mă duc să practic înot. Pe o prietenă a întrebat-o dacă îi place un fel de mâncare englezească (nu mai știu ce) la prima parte, iar la monolog a trebuit să vorbească despre locuri istorile din țara ei. Un alt prieten a fost întrebat în prima parte cu ce se ocupă părinții lui și de ce a ales să studieze în UK, iar la partea a doua a trebuit să vorbească despre sporturile extreme pe care le practică s-au i-ar face plăcere să le practice.
Citat
Oricum, elevii trebuie sa stie ca orice Band Score mai mare ca 7 trebuie sa ii incurajeze si sa se multumeasca cu acesta, ca e un rezultat bun si reflecta faptul ca stiu ceva
Perfect de acord din nou.

bbb

Două liste cu colegii din UK. Aveți de unde alege :)
lista 1
lista 2

bbb

Aici sunt linkurile catre pagini web despre cele mai importante teste de limba engleza:

IELTS
TOEFL - disponibil in Timisoara, Bucuresti, Arad, Cluj, Baia Mare, Constanta, Iasi, Oradea, Craiova
University of Cambridge ESOL examinations
- aici gasiti despre toate testele de limba engleza oferite de Cambridge
IELTS Romania
Free practice tests for learners of English La fel, toate testele importante de limba engleza + modele gratis

Sper sa fie folositoare linkurile...