Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Studii in Marea Britanie, liceu si facultate

Creat de bbb, Iunie 18, 2009, 02:11:33 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

b12mihai

Imprumutul catre studenti a scazut in anul academic 2009-2010 din cauza crizei financiare. S-au inregistrat numeroase intarzieri in sistemul de "loans and grands", iar pentru noul an se prefigureaza noi intarzieri, potrivit BBC: http://news.bbc.co.uk/2/hi/uk_news/education/8575051.stm

Fiecare are scopul lui in lumea asta nebuna.

bgdan.i

#241
Salut. :)
Sunt in clasa a-X-a, la "uman"(specializarea stiinte sociale), si vreau sa studiez in clasele a-XI-a si a-XII-a in Marea Britanie.
Imi plac orele de stiinte, in special biologia si fizica, iar dupa terminarea liceului as vrea sa merg la facultatea de medicina.
Media generala din clasa a-IX-a a fost 9.38, si preconizez ca media generala din acest an va fi aproximativ aceeasi.
Am participat, anul trecut, si anul acesta, la olimpiada de engleza, dar nu am trecut de faza judeteana, unde am obtinut in ambele dati aproximativ 90 de puncte.Nu am in portofoliu niciun voluntariat, si nici la vreun concurs nu am participat, insa voi incerca sa remediez situatia.
Vreau sa merg la orice colegiu din Marea Britanie, insa, venitul familiei nu este deosebit de mare, deci trebuie ca acel colegiu sa ofere si o bursa.As fi vrut sa obtin bursa HMC, insa, am aflat prea tarziu de ea. :(

Luand in considerare informatiile de mai sus, imi puteti spune care sunt pasii pe care trebuie sa-i urmez, pentru a aplica la un colegiu din Marea Britanie?

Multumesc anticipat.

Simonika

Buna!! Ma numesc Simona si imi doresc din tot sufletul sa studiez in Anglia....insa m-am hotarat cam tarziu...sincera sa fiu am avut si ghinionul sa am profesori carora sa nu le pese de limba engleza...si ne avand cum sa avansez, am ramas la un nivel mediu de cunostiinte al limbii engleze...am cateva intrebari la care v-as fi foarte recunoscatoare daca mi-ati raspunde. In primul rand cum fac sa ajung sa studiez in Anglia?? este necesar sa stiu limba la perfectie ca sa pot intra la o facultate?? toti spuneti ca studiati la diverse facultati din alte tari...insa nici unul nu a spus ce a facut sa se inscrie la o facultate...asta ma intereseaza in mod deosebit...sunt clasa a12-a sunt la matematica informatica,intr-un liceu destul de bun,imi place foarte mult matematica, in romania ma gandeam sa dau admitere la Ase finante banci...nu ma gandesc sa ma duc in Anglia sa studiez la Oxford...din cauza faptului ca nu ma ajuta cunostiintele pe care le am in limba engleza....dar daca ati putea sa imi sugerati cateva facultati....si cam c trebuie facut..as fi foarte recunoascatoare...sunt genul de persoana ambitioasa...si nu cred ca va fi o prob daca nu stiu limba cum ar trebui!!Se invata..in timp..va multumesc mult de tot sper sa imi raspundeti cat de curand...

bbb

@Bogdan I
Primul mesaj din acest topic spune cum să aplici la liceu în Marea Britanie. Te interesezi de colegii, te gândești cam la care ai vrea să studiezi și le trimiți un mail în care le spui că ești interesat să studiezi la ei și în care îi întrebi tot ce vrei să știi și nu ai aflat de pe siteul lor.

b12mihai

Citattoti spuneti ca studiati la diverse facultati din alte tari...insa nici unul nu a spus ce a facut sa se inscrie la o facultate...asta ma intereseaza in mod deosebit

@Simonika, ai citit acest topic: http://www.scientia.ro/forum/index.php?topic=790.0 ? S-a discutat mult aceasta problema pe aici si te rog sa iti faci timp sa il citesti pe tot cu maxima atentie si apoi sa revii cu intrebari punctuale.

CitatIn primul rand cum fac sa ajung sa studiez in Anglia?? este necesar sa stiu limba la perfectie ca sa pot intra la o facultate??

Nu trebuie sa stii neaprat limba la perfectiune, dar trebuie sa te descurci in cadrul unui examen de tip Cambdridge Advanced sa iei o nota rezonabila (gen 60-65 din 100) sau la IELTS Academic sa iei un 6,5 chiar 7 din 9.

Apropo, sa stii ca se poate si sa faci facultate in Romania, in timpul ala sa te pregatesti serios la engleza, si apoi sa pleci ori la masterat, ori sa iti echivalezi 2-3 ani facuti aici cu 1-2 ani de acolo. Niste lideri de la o organizatie in care sunt implicat, studenti fiind, asa au facut, dar nu ma intreba cum, concret, ca nu stiu, depinde de universitate, trebuie sa intrebi acolo cum e cu "echivalarea sau recunoasterea studiilor universitare din Romania".
Fiecare are scopul lui in lumea asta nebuna.

bbb

@Simonik
Nu trebuie să știi limba engleză la perfecție. Trebuie să știi să te descurci și să înțelegi ce ți se predă la curs. Poți verifica și pe siteul unei universități, nici una nu cere punctaj maxim la vreun test de engleză. Dar trebuie să ai un certificat care să îți ateste cunoștințele de limbă.
S-a spus de mai multe ori ce faci ca să aplici la o facultate în străinătate. În Marea Britanie aplici prin UCAS, în Franța trimiți dosar, parcă.

bgdan.i

#246
Citat din: Bianca Sala din Martie 21, 2010, 07:39:08 PM
@Bogdan I
Primul mesaj din acest topic spune cum să aplici la liceu în Marea Britanie. Te interesezi de colegii, te gândești cam la care ai vrea să studiezi și le trimiți un mail în care le spui că ești interesat să studiezi la ei și în care îi întrebi tot ce vrei să știi și nu ai aflat de pe siteul lor.

Multumesc pentru raspuns.Alegerea colegiilor e un lucru mai delicat, intrucat sunt atat de multe optiuni. :)


Simonika

#247
am inteles...o sa dau acum in aprilie examenul acela la engleza care este echivalent cu Cambridge dar nu stiu care dintre ele...o sa ma uit maine pe siteulacela...si poate ne intalnim prin anglia..:X

Simonika

#248
:)

Mihnea Maftei

Salut, Simona.

Daca vrei sa incepi studiile in Marea Britanie in toamna asta, trebuie sa aplici prin UCAS (www.UCAS.com), cat mai devreme; e tarziu. Poti sa dai teste de limba dupa ce aplici (chiar pana prin august). Succes.

Simonika

am o mare nelamurire...ma inregistrez pe UCAS...ca sa pot da applay la diverse cursuri....insa am ajuns undeva unde imi cere nr casei...sau numele...si codul postal...pe care evident l-am introdus..si cica nu e bun...:| si in plus nu inteleg la ce se refera cu nr casei..:-??

Simonika


Adi

Vad ca zice ca trebuie sa pui numarul blocului doar daca il stii, deci nu pare obligatoriu sa il pui. Blocul meu se numeste P4. Dar dupa noile reguli se numeste si 42. Vezi ca paote si blocul tau are un numar. Vezi care e adresa ta oficiala si exacta. Daca nu stii, atunci fa in asa fel incat sa apara toate datele tale, chiar daca nu in campurile potrivite si atat. Si ei doar le printeaza unele dupa altele si intelege postasul care e adresa ta.

Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

b12mihai

#253
Citat din: Simonika din Martie 22, 2010, 04:28:56 PM
am o mare nelamurire...ma inregistrez pe UCAS...ca sa pot da applay la diverse cursuri....insa am ajuns undeva unde imi cere nr casei...sau numele...si codul postal...pe care evident l-am introdus..si cica nu e bun...:| si in plus nu inteleg la ce se refera cu nr casei..:-??

E lesne de inteles ca ei vor adresa ta exacta de acasa: strada, numarul strazii, bloc, numarul blocului, scara, etaj, apartament. Codul postal e chestia aia cu 6 cifre pe care o foloseste Posta Romana sa identifice strazile de prin tara. Probabil ca vor adresa pentru ca vor sa iti trimita niste materiale, respectiv niste documente oficiale (confirmari de acceptare, de primire a dosarului etc.)
Fiecare are scopul lui in lumea asta nebuna.

bgdan.i

Stiti colegii din Marea Britanie care ofera burse ce acopera aproape toate cheltuielile(scoala, cazare, masa)? :)