Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Studii in Marea Britanie, liceu si facultate

Creat de bbb, Iunie 18, 2009, 02:11:33 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Mihnea Maftei

Citat din: dead_space din Februarie 28, 2010, 09:49:01 PM
De unde ar fi cel mai bine/indicat sa se faca un imprumut pentru a plati taxele [pt. facultate] si de ce?
www.slc.co.uk

Citat din: dead_space din Februarie 28, 2010, 09:49:01 PM
Si ... cum se aplica la o facultate?  ???
www.UCAS.com

Noir

Am cateva nelamuriri
- atunci cand trimit un e-mail colegiului ce trebuie sa contina? spuneai ca scrie ceva la ei pe site cre sa te indrume dar nu am gasit.
- daca sunt inca in clasa a 8-a si nu am dat examenul de la sfarsit, ce fac? adica tu ai spus ca i-au interesat asta, ma vor pune oare sa astept pana il dau?sincer nu vreau sa procedez ca tine si sa fac clasa a 9-a in Romania, vreau sa plec cat mai repde posibil
- as opta pentru o camera cu baie si bucatarie cat e pretul mai concret?
- daca inrebarile mele sunt prea prostesti macar indruma-ma pe siteurile lor ca sa gasesc raspunsurile de care em nevoie, pentru ca ei nu dau detalii
Multumesc anticipat

Adi

Citat din: Noir din Martie 04, 2010, 10:44:41 PM
Am cateva nelamuriri
- atunci cand trimit un e-mail colegiului ce trebuie sa contina?

Intrebarile pe care le ai si la care nu ai gasit raspuns pe siteul lor. :)
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

b12mihai

Citat din: Noir din Martie 04, 2010, 10:44:41 PM
- daca sunt inca in clasa a 8-a si nu am dat examenul de la sfarsit, ce fac? adica tu ai spus ca i-au interesat asta, ma vor pune oare sa astept pana il dau?sincer nu vreau sa procedez ca tine si sa fac clasa a 9-a in Romania, vreau sa plec cat mai repde posibil

- as opta pentru o camera cu baie si bucatarie cat e pretul mai concret?

- daca inrebarile mele sunt prea prostesti macar indruma-ma pe siteurile lor ca sa gasesc raspunsurile de care em nevoie, pentru ca ei nu dau detalii

Aceste intrebari trebuie sa le pui LOR, nu noua :) . Nu li se vor parea prostesti intrebarile, ci perfect normale, din moment ce spui ca la ei pe site nu se aflau. Sper ca stii sa vorbesti in limba LOR - mailul/scrisoarea trebuie sa fie clare, citete si sa nu contina prea multe greseli...
Fiecare are scopul lui in lumea asta nebuna.

Adi

El cred ca spera sa ii poata raspunde cineva pe forum. Si vor raspunde cei care studiaza in Marea Britanie, daca vor sti. Dar asta nu e un motiv sa nu le scrii si tu email la universitate si sa ii intrebi. Asa aflii informatia corecta direct de la sursa. In plus, te antrenezi sa iei initiativa si sa nu asepti sa iti dea altii.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

b12mihai

Exact, tocmai de-aia l-am indrumat sa le puna intrebarile. Nu e nimic rau, sa astepte si raspunsurile de la cei de pe forum, care vor povesti din experienta in UK.
Fiecare are scopul lui in lumea asta nebuna.

bbb

Citat din: Noir din Martie 04, 2010, 10:44:41 PM
- atunci cand trimit un e-mail colegiului ce trebuie sa contina? spuneai ca scrie ceva la ei pe site cre sa te indrume dar nu am gasit.
Poate pe siteul pe care te-ai uitat tu nu scria. Eu cand am aplicat am gasit pe site informatii. Dar oricum, trebuie sa contina exact ceea ce ne-ai intrebat pe noi. Si, dupa cum spunea si Adi, pui intrebarile la care nu ai gasit raspuns pe site-ul lor.
Citat din: Noir din Martie 04, 2010, 10:44:41 PM
- daca sunt inca in clasa a 8-a si nu am dat examenul de la sfarsit, ce fac?
Sa le spui ca inca nu ai dat examenul de final de clasa a 8a.
Citat din: Noir din Martie 04, 2010, 10:44:41 PM
sincer nu vreau sa procedez ca tine si sa fac clasa a 9-a in Romania, vreau sa plec cat mai repde posibil
De ce? La majoritatea (daca nu chiar la toate, nu stiu exact) colegiilor A levels pot fi facute numai dupa 16 ani, iar tu probabil ca nu vei avea 16 ani cand vei termina clasa a 8a. Va trebui deci sa faci GCSE. Deci 2 ani GCSE + 2 ani GCE A levels = 4 ani. Ca si liceul in Romania. Daca faci clasa a 9a in Romania, vei avea 16 ani, si vei putea trece direct la A levels. Deci in loc de 4 ani faci 3. A, si de ce ai vrea sa pleci cat mai repede posibil? Adica motivele sunt diferite de la persoana la persoana, dar mi se pare interesant de fiecare data sa aflu ce ii determina pe oameni sa vrea sa plece din Romania.
Citat din: Noir din Martie 04, 2010, 10:44:41 PM
- as opta pentru o camera cu baie si bucatarie cat e pretul mai concret?
Pai de unde sa stiu eu? Asta trebuie sa ii intrebi pe ei, iar ei iti vor da niste preturi.
Citat din: Noir din Martie 04, 2010, 10:44:41 PM
- daca inrebarile mele sunt prea prostesti macar indruma-ma pe siteurile lor ca sa gasesc raspunsurile de care em nevoie, pentru ca ei nu dau detalii
Intrebarile nu sunt prostesti. Dar eu pot sa iti dau informatii doar din propria experienta. Deci nu am cum sa iti spun, de exemplu, cat costa o camera cu baie si bucatarie. Ei trebuie sa ofere informatii, sau sa te dirijeze la alte siteuri cu informatii, sau sa fie o adresa de email pe undeva pe site. Asa ii contactezi si ii intrebi pe ei exact ce ai nevoie sa stii.

Poti sa pui te rog linkurile catre siteurile pe care te-ai uitat aici pe forum? As vrea sa le vad din curiozitate, si, in plus, poate mai au si altii nevoie de ele.

maria

Bianca, te felicit pentru realizarile tale si pentru tot ce faci tu . Am citit toate mesajele tale pe forum , stii foarte multe , te-ai adaptat foarte bine in UK. Pentru acest motiv  vreau sa te rog sa-mi dai un sfat si sunt convinsa ca-l voi avea pe cel mai bun . Eu locuiesc si lucrez in Birmingham .  Fiica mea  este studenta in anul 2 la Facultatea de Medicina ;Carol Davila ; din Bucuresti . Vreau foarte mult sa o TRANSFER din anul 3 aici in Birmingham la Medical College . Am contactat pe mail  pe cei de la colegiu si raspunsul a fost ca nu fac transferuri in nici o situatie .  Poate sa  inceapa din nou anul intii aici si pierde 2 ani facuti in Bucuresti sau  termina facultatea in Romania si face aici 2 ani de specializare ( clinica - in spital).
Eu vreau foarte mult sa o aduc aici sa fie cu mine  si asta este si dorinta ei . Crezi ca exista o posibilitate de transfer? Exista o modalitate in afara celor 2 variante mentionate? Astept parerea ta  .
Mult succes in tot ceea ce faci !!!!!!   
Maria

bbb

Citat din: maria din Martie 06, 2010, 02:10:38 AM
Bianca, te felicit pentru realizarile tale si pentru tot ce faci tu . Am citit toate mesajele tale pe forum , stii foarte multe , te-ai adaptat foarte bine in UK. Pentru acest motiv  vreau sa te rog sa-mi dai un sfat si sunt convinsa ca-l voi avea pe cel mai bun . Eu locuiesc si lucrez in Birmingham .  Fiica mea  este studenta in anul 2 la Facultatea de Medicina ;Carol Davila ; din Bucuresti . Vreau foarte mult sa o TRANSFER din anul 3 aici in Birmingham la Medical College . Am contactat pe mail  pe cei de la colegiu si raspunsul a fost ca nu fac transferuri in nici o situatie .  Poate sa  inceapa din nou anul intii aici si pierde 2 ani facuti in Bucuresti sau  termina facultatea in Romania si face aici 2 ani de specializare ( clinica - in spital).
Eu vreau foarte mult sa o aduc aici sa fie cu mine  si asta este si dorinta ei . Crezi ca exista o posibilitate de transfer? Exista o modalitate in afara celor 2 variante mentionate? Astept parerea ta  .
Mult succes in tot ceea ce faci !!!!!!  
Maria
Buna si bine ati venit la noi pe forum.
Sincer, nu prea stiu ce sa zic. Dupa terminarea liceului in Romania se poate veni foarte simplu in UK in primul an la facultate. Nu stiu sa fie vreo modalitate de a se transfera din Romania in UK, direct in anul 3. Pentru ca, pentru a fi posibil asta, ar trebui ca sa ii fie echivalate cursurile din Romania cu cele de aici. Ceea ce nu cred ca se poate. Din cate stiu eu, la facultate se poate intra din anul I, aplicand prin UCAS, sau, asta fiind valabil in Scotia, direct in anul doi pentru cei care au rezultate foarte bune la Alevel (anul I in Scotia fiind unul destul de general). Dar sa inceapa doar din anul III, cu cei doi ani de dinainte facuti in Romania, nu cred sa se poata.
Oricum, mai sunt pe acest forum studenti in UK, poate ei va pot da mai multe informatii.

bbb

Am cautat pe Google si asta e ceea ce am gasit despre transferuri.
link 1
link 2 Spune ca nu e posibil sa te transferi la Facultatea de Medicina...
link 3 Un topic pe aceasta tema la forumul The Student Room, cel mai mare, cred, din UK.

Adi

Buna Maria. Stiu ca la prima vedere par doi ani pierduti daca nu se transfera in anul urmator (3), dar parerea mea este ca nu pierde nimic, ba chiar castiga, daca incepe universitatea de la zero in UK. Caci acolo se face mai serios, nu doar toceala ca la noi. Va invata pe aparatura serioasa, cu practica de laborator serioasa. Si va fi langa tine imediat. In plus, in timpul facultatii isi va putea gasi de lucru si va putea participa la bugetul familiei daca e nevoie. Plus ca dupa va practica in UK si va castiga mult mai bine ca in Romania, asadar va recupera taxele de scolarizare din ce doi ani, sau chiar salariul ce l-ar fi castigat in cei doi ani imediat. Plus ca poti folosi faptul ca are deja 2 ani de experienta cat de cat ca sa intre la o universitate super, ceea ce o va ajuta sa creasca si mai mult.

Graethel aici de pe forum a facut 2 ani facultatea de fizica in Franta ca mine. Eu am reusit sa ma transfer direct in anul trei la o universitate medie in Franta, iar ea a luat-o de la zero la una in cele mai tari universitati din Europa (ETH Zurich). Nu e clar care a luat decizia mai buna, poate ca fiecare e buna si potrivita fiecaruia dintre noi. Dar in nici un caz nu este o pierdere de vreme ce face ea, invatand de la zero la o universitate foarte buna. I se deschid alte usi si invata si mai bine materia din primii ani decat o invatase inainte.

Succes!
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

dragoooon75

Pe 13-14 martie 2010, la Sala Palatului v-a avea loc cea de-a 6-A EDITIE A RIUF, unde vor veni peste 70 de universitati din Europa si America de Nord. O sa fie seminarii, workshop-uri si multe altele.
Va asteptam cu placere!

Adi

Scrii un articol despre asta sa il pun pe site?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

dragoooon75

As scrie dar nu am toate informatiile esentiale inca si nici nu stiu surprizele, anul asta nu mai sunt voluntar!

Adi

Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro