Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Studii in Marea Britanie, liceu si facultate

Creat de bbb, Iunie 18, 2009, 02:11:33 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

bbb

Tocmai am primit rezultatele de la IELTS. Deci ma apuc de scris dupa ce termin articolul despre Saturn si Enceladus.
Am scapat de cei 3600 de lire, rezultatul de aici e perfect...

Adi

Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

bbb

Mersi Adi! Voi scrie maine...azi am ceva treaba, mai exact am de dat cateva beri pt rezultatu asta...

Mihnea Maftei

#18
Am raspuns lui mary pe topicul Studii universitatare in tara sau in strainatate? cu mesajul de mai jos, pe care il pun si aici pentru ca este pe tema acestui topic (Studii in Marea Britanie, liceu si facultate):

Citat din: mary din Iulie 13, 2009, 08:20:32 PM
hy,as vrea sa studiez la londra,dar nush de unde sa incep,trebuie sa dau oare admitere,sau sa merg personal sa vorbesc,acuma sunt in londra in vacanta,si as putea mg dak trebuie,iar in al doilea rand,oare se merita sa studiez aici,vreau sa-mi dati si mie ceva pareri ,sfaturi,multumesc

Salut, mary. Nu trebuie sa dai admitere (Pot exista in cazuri foarte rare niste teste pentru anumite domenii la anumite universitati, presupun.). Toate aplicatiile pentru undergraduate (adica pentru ciclul "licenta" (sau "licenta cu master integrat"), nu doctorat sau master) pentru universitatile britanice se fac online, prin institutia numita UCAS ( www.UCAS.com ). Apoi, ti se poate cere sa vii la un interviu (la universitatile bune; dar de obicei nu se cere pentru studentii din alte tari). Pe acel site gasesti informatiile "tehnice" cu privire la procesul de aplicatie (si tot pe acel site aplici propriu-zis).

Iti recomand sa incepi prin a studia siteul UCAS si site-urile universitatilor. Universitatile din Londra sunt (cumva in ordinea "prestigiului"): Imperial College London (ICL), London School of Economics and Political Sciences (LSE), University College London (UCL), King's College London (KCL) si altele. (O parte dintre universitatile din Londra (UCL, KCL, LSE etc.) sunt grupate intr-o "suprauniversitate" numita The University of London, dar asta e irelevant). Google... pentru siteurile universitatilor.

Mai poti gasi util si forumul www.TheStudentRoom.co.uk

Poti sa contactezi universitatile prin email sa le ceri informatii etc. (de exemplu eu am cerut programa pe care urma sa o studiez la universitate si am primit-o pe email). Poti sa le contactezi si telefonic. Lumea e deschisa, nu trebuie sa eziti in a cere informatii. De obicei, de pe site-ul fiecarei universitati britanice poti comanda gratis un "Prospectus" al universitatii respective (sau "Undergraduate Prospectus" sau cum s-o mai fi chemand). E o cartulie despre universitate, cursurile sale, standarde de admitere etc. care iti vine gratis prin posta. (E o chestie usor de rasfoit, cu multe imagini, nu e o "carte" adevarata, nu te ingirjora.)

Universitatile au "open days", adica zile in care campusul poate fi vizitat de tinerii interesati sa studieze acolo, se poate merge intr-un tur al campusului, poti discuta cu persoane de la universitate presupun... (eu nu am fost la vreun "open days"). Pe site-urile universitatilor gasesti cand sunt open days. Daca esti acum in Londra, nu stiu cat de mult te poate ajuta o vizita la universitati mai mult decat te ajuta contactul prin email (sau telefon), dar poti incerca.

Din experienta proprie iti spun ca a te informa cat mai mult inainte de a aplica e foarte important (si a tinti cat mai sus, dar asta vine odata cu informarea, presupun). In general nu e dificil a fi admis la universitatile britanice. La cele de top e mai dificil, bineinteles, dar cred e substantial mai usor decat admiterea la cele de top din SUA.

Internetul este cheia informarii despre universitati.

In ce clasa esti? De ce vrei sa studiezi in orasul Londra?

bbb

Mary vrea sa studieze neaparat in Londra, sau e bine si altundeva in UK? Pentru ca asa ar intra in discutie si Oxford, Cambridge, Manchester si multe altele...Am vizitat si eu siteurile universitatilor, precum si UCAS. Daca e sa fie Londra, atunci Imperial mi se pare cel mai bine.

bbb

Un link catre un forum despre testul IELTS, dar si despre emigrare in UK, Australia sau Noua Zeelanda:
http://www.emigrare.info/forums/viewforum.php?f=6

ana maria

buna ma numesc ana maria, am terminat clasa a 11a si mi-as dori sa merg la o universitate din anglia la business. daca puteti, va rog sa ma ajutati si pe mine cu niste informatii pentru ca acum toate par complicate pt mine. am deja examenul de limba engleza Cambridge Proficiency cu A, si stiu ca vor conta si notele de la BAC, insa nu inteleg ce scrie pe siteurile unviersitatilor despre A-levels si GCSE. sunt cumva niste examene pe care va trebui sa le dau si eu, ca un fel de SAT-uri?

Mihnea Maftei

#22
Salut. Nu sunt expert in ce zic mai jos in postarea asta, dar sper sa iti fie de folos:

A-level-urile sunt, in mare, ultimii 2 ani de "liceu" din Anglia, Tara Galilor si Irlanda de Nord. Adica obiectele studiate si examenele date la acele obiecte (de obicei vreo 3-4). Notele obtinute la A-level-uri sunt, in ordine descrescatoare: A* ("A steluta", cred ca introdus de anul asta), A, B, C, D, E si F (sau, in fine, "picat"). In ultimul an de "liceu" ("clasa a 13-a"), elevii fac de obicei 3 sau 4 A-level-uri. De aceea vezi pe siteurile universitatilor standarde de intrare cum ar fi: "AAB and a pass in a fourth subject" sau "AAA" sau "BBC" sau "ABB including an A in Maths" etc.

GCSE sunt niste "chestii" (adica materii, examene) facute inainte de A-level-uri (adica inainte de ultimii doi ani de "liceu").

Nici unele, nici altele nu sunt niste examene pe care trebuie sa le dai. Tu vei da Bacalaureatul romanesc (presupun).

Si, din cate stiu eu, nu sunt similare cu SAT-urile pentru ca, spre deosebire de SAT-uri (care sunt doar niste examene pe care poti sa le dai si gata, indiferent unde faci liceul), A-level-urile (si GCSE-urile...) se studiaza si examineaza pe parcursul a ani de studiu (adica sunt "anii de liceu").

Mai multe pe Wikipedia despre A-levels si despre GSCE. Mai e ceva si pe topicul Pt liceeni: admiterea la facultate in strainatate, incepand de aici.

ana maria

multumesc foarte mult de ajutor. chestia e ca am trimis si un mail acolo la LSE(london School of Economics) in care le-am spun ca sunt din Romania si voi da bac romanesc si printre altele mi-a zis "Most degrees also require a GCSE grade B or better in Mathematics (or equivalent)". Adica in sensul ca trebuie sa am un nivel bun la matematica in general? sau la bac? sau medii mari la matematica in anii de liceu? Chiar nu prea inteleg astea ???

bbb

Ana Maria, cred ca trebuie sa aplici pentru universitati inainte de bac. Si sa aplici la mai multe. Depinde de politica fiecarei universitati cu examenele astea. Pot doar sa te sfatuiesc sa cauti cat mai multe informatii pe siteul universitatilor despre politica de admitere. Incearca si pe siteul UCAS ( sau ceva in genu ).

bbb

Am cautat cateva informatii despre admiterea la o facultate de bussines, poate mai au si altii nevoie. Mai jos sunt cateva linkuri :

http://www.lse.ac.uk/collections/studentServicesCentre/infoOverseasStudents/Default.htm - London school of Economics, pagina pentru studentii din afara UK

http://www.london.edu/contactus/index.html - aici puteti cere informatii despre London Bussiness School

http://www.sbs.ox.ac.uk/ - Oxford, Said Bussiness School

http://www.ucas.com/students/nonukstudents/ - informati generale despre studiul in UK

GSCE si A levels nu trebuie sa le dai, pentru ca vei da bacalauretul romanesc. Poate vei avea nevoie de IELTS Academic, care e diferit de Cambridge. Spun poate, nu stiu sigur. Mie mi l-a trebuit.

Aici e forumul " Romani in UK ", poate iti pot da ei informatii mai exacte : http://www.romani.co.uk/index.php?option=com_fireboard&Itemid=126

Dorinflip

salut

    Ma numesc Dorin, acum intru in clasa a 11 si gandul de a studia in strainatate mia suras (  ;D ) inca din clasa a 8-a. De aceea am intrat la Gheorghe Sincai Cluj napoca , la intensiv engleza pentru a-mi lua toate examenele necesare de limba ( CAE,..) .  Mam interesat pana acum la o facultate in Canada ( tara mea de vis   ) dar din pacate e mult prea scump. Asa ca acum ma tot interesez si as vrea sa plec in Anglia la medicina.
   in legatura cu note :pe clasa a 9-a si a 10-a am medii in jur de 9 , ceea ce e ok, plus o sa imi iau toate atestatele necesare de limba , am si diplome de voluntariat , participari la concursuri etc.. Cat despre tuition& fees sunt in stare sa platesc cam pana in 6 000 euro/ an pentru facultate ( nu pentru intretinere )
      Ce spuneti sunt sanse de a fi acceptat la o universitate din Anglia?

bbb

Citat din: Dorinflip din Septembrie 11, 2009, 04:45:13 PM
Ce spuneti sunt sanse de a fi acceptat la o universitate din Anglia?
Sanse sunt, dar depinde de la universitate la universitate. Am spus asta si o mai spun: o universitate poate spune Da, in timp ce alta poate spune Nu. In legatura cu mediile, spui ca ai in jur de 9...dar acum si asta conteaza: in jur de 9 poate fi si 8.5 si 9.5, iar diferenta e mare. Nu trebuie sa imi spui exact media ta, am zis asta doar ca sa stii. Daca vrei, as putea sa ii intreb pe profesorii mei ce iti trebuie pentru a intra aici la medicina. Deocamdata stiu numai ca dosarele pentru medicina si stomatologie se completeaza si trimit mai repede, cel putin la noi.
Citat din: Dorinflip din Septembrie 11, 2009, 04:45:13 PM
Cat despre tuition& fees sunt in stare sa platesc cam pana in 6 000 euro/ an pentru facultate ( nu pentru intretinere )
Printre universitatile din afara Londrei, poti sa gasesti unele (multe) care au taxe in jur de 3000 lire pe an.



PS: Nu te supara ca ti-o spun, dar data viitoare cand postezi ceva pe acest forum incearca sa faci mai putine greseli. E destul de greu de citit mesajul daca nu folosesti litera mare dupa punct sau daca anumite cuvinte sunt scrise fara cratima: de exemplu, tu ai scris "mam" in loc de "m-am" sau "mia" in loc de "mi-a".



Dorinflip

:p mersi Bianca de raspuns. Mesajul l-am scris in graba .
  Cat in legatura de medie , " in jur de 9 "  in cazul meu = 8.90
Poti sa ii intrebi , daca ai timp si daca nu e prea mare deranjul pentru tine.

  Problema mea e ca sunt la Uman dupa cum am mentionat , nu crezi ca asta va fi o problema din moment ce la medicina se cere foarte multa chimie si biologie?

       
 

bbb

#29
Asta ar putea fi o problema... Toti care dau la medicina de la noi fac A level Chimie si Biologie. A levelurile sunt materiile pe care le faci ca pregatire pentru facultate (un fel de clasa a 11a si a 12a in Romania, dar deosebirea e ca aici le faci doar pe astea). Iar ca studiile tale din Romania sa fie echivalente cu Alevelurile, cred ca iti trebuie liceul la un profil de stiintele naturii.
Nu sunt sigura, dar o sa intreb saptamana viitoare (probabil joi sau vineri) si o sa postez aici pe forum.