Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Studii in Marea Britanie, liceu si facultate

Creat de bbb, Iunie 18, 2009, 02:11:33 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

bbb

Citat din: AndLa din Decembrie 18, 2009, 01:23:00 PM
salutare tuturor.am si eu o mica intrebare:Daca acum in aprilie dau examenul la engleza,acela asemanator Cambridge'ului(asa am inteles),trebuie sa mai dau si IELTS sau TOEFL(tin sa mentionez ca vreau la universitate in Marea Britanie),sau se ia in considerare examenul de engleza de la scoala?va rog sa-mi raspundeti cand de repede puteti:-s
Vezi siteul fiecarei universitati in parte. Pentru unele s-ar putea sa nu mai ai nevoie, in timp ce altele s-ar putea sa ceara Cambridge, IELTS sau TOEFL. In orice caz, pe siteul fiecarei universitati scrie ce cerinte are. Daca nu esti lamurita sau vrei o confirmare, trebuie doar sa trimiti un mail la universitatea respectiva si ei iti vor raspunde prompt.
Pana atunci, ai grija te rog la limba romana. Mai ales, scrie cu litera mare dupa punct. Face mesajul tau mult mai usor de citit.

AndLa

Aa.Scuze,am scris repede.Multumesc frumos.As vrea la Universitatea Notthingham,ca acolo este si matusa mea si discutai astazi cu ea si-mi zisa ce trebuie sa fac.Ce ma framanta pe mine este faptul ca eu vreau impreuna cu prietenul meu acolo,ca vrem la aceeasi facultate si imi este frica sa nu cumva sa nu ne accepte pe amandoi,daca ar fi..

Adi

Cu mare placere. Numai ca mai scrie si cu spatiu dupa punct inainte sa inceapa noul cuvant cu litera mare. Si nu te grabi. Universitatile o sa se uite la modul cum scrii cand le scrii lor.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

mihai.calinescu

Poate se accepta, poate nu. Unele facultati iti cer unul dintre ele, trebuie sa te uiti pe entry requirements.

AndLa

Ok.Multumesc tuturor.O sa va tin la curent cu ce aflu

the one

Salutare tuturor. Este cineva care studiaza la Middlesex in Londra sau daca aveti cumva idee despre cum e universitatea. Am aplicat la 5 univ si am primit acceptul conditionat la 4, din care m-am oprit la 2:Middlx si Coventry, profil multimedia computing. Acum trebuie sa aleg. Stiu ca e viata f scumpa in Londra si nu prea dispun de resurse financiare, dar ma gandesc ca o univ din Londra trebuie sa fie mai tare (ca si facilitati, oportunitati) in acest domeniu decat Coventry. Daca ma puteti ajuta cu sfaturi....le astept cu drag.Sper sa ma pot descurca singur intr-o metropola ca Londra ::)

who.ada

eu am aplicat pentru bursele HMC si astazi astept raspunsul pentru faza cu dosarul dar in cazul in care nu trec nu stiu ce fac pentru ca eu vreau de cand ma stiu sa plec sa invat in Marea Britanie dar vreau sa merg sa invat arta si nu prea gasesc scoli pentru asta
acum invat la un liceu de arta dar dupa un an in care nu am facut nimic si am mai avut la clasa si un profesor care nu avea deloc chef de ore... statea juma de ora sa ne explice sa facem frunze stilizate
m-am mutat la sectia de teatru pentru ca aici aveam o diriga mai deschisa catre nou si care era foarte ok insa simt ca irosesc tot ce am invatat pana acum si e chiar pacat...
as vrea foarte mult sa plec in clasa a 11-a in Marea Britanie dar nu stiu cum sa dau de niste licee de arta; grafica, design, pictura nu conteaza dar sa fie pe domeniul asta ca eu nu gasesc decat de muzica pana acum  ???
mai este faza si ca sunt cam obligata sa plec din liceu pentru ca directoarea noastra de fizica.. (deaia facem 2 ore de fizica si doar o ora de engleza si una de psihologie la care am mai dat si teza) a zis ca ma da afara din scoala (desi sunt prima intrata la diferenta de 30 de sutimi de toti elevii ei care au invatat la ea in sc din cls 1 si i-am mai adus si o gramada de premii in sc pe toate domeniile nu numai desen) de ce? pentru ca am o suvita de par purpurie  :-X
pai cum frate cand in scoala exista atatea probleme cea mai mare grija a ei este parul meu (sunt altii care au tot parul albastru dar nu fac cu ea fizica)
in fine... in concluzie m-am saturat de toate nemerniciile care se petrec aici in romania si vreau sa plec cu orice pret, am si sprijinul parintilor si tot doar ca nu gasesc o scoala in care sa fac desen si stiu ca imi trebuiesc acele A-levels pt facultate
vreau si eu niste pagini de internet

mihai.calinescu

Buna, sincer m-as mira sa trebuiasca neaparat sa ai A-levels ca sa studiezi arte in UK. Asta ar insemna ca numai britanicii pot sa faca asta aici, si ma cam indoiesc ca asa sta treaba, dar cu siguranta ti-ar folosi sa faci 1-2 ani acolo ca in Romania nu stiu daca se fac artele la fel de bine, si sincer nu prea stiu mult despre domeniul asta. Dar in caz ca nu reusesti sa obtii un loc la un liceu acolo, intra pe www.ucas.ac.uk, si cauta entry requirements pt diferite universitati sa vezi efectiv ce cer, ca o sa aiba entry requirements pt international sau overseas students, si iti garantez ca se poate intra si daca nu ai A-levels in UK, dar trebuie sa stii din timp, de exemplu stiu ca la Oxford iti cer ca impreuna cu aplicatia sa le trimiti un portofoliu cu vreo 20 de lucrari de-ale tale. Imi pare rau ca nu pot sa te ajut mai mult.

graethel

@who.ada

Tot ce pot sa iti recomand este blogul unei tipe care studiaza fotografie la o universitate din Newport, in Marea Britanie. Incearca sa intrii in legatura cu ea (lasand un comentariu sau poate are ceva date de contact pe acolo) ca sa afli mai multe despre admitere. Poate stie cate ceva si despre licee.

Iata linkul:

noreek.blogspot.com

Multa bafta!

b12mihai

#144
Citat din: who.ada din Ianuarie 15, 2010, 10:30:50 AM
mai este faza si ca sunt cam obligata sa plec din liceu pentru ca directoarea noastra de fizica.. (deaia facem 2 ore de fizica si doar o ora de engleza si una de psihologie la care am mai dat si teza) a zis ca ma da afara din scoala (desi sunt prima intrata la diferenta de 30 de sutimi de toti elevii ei care au invatat la ea in sc din cls 1 si i-am mai adus si o gramada de premii in sc pe toate domeniile nu numai desen) de ce? pentru ca am o suvita de par purpurie  :-X
pai cum frate cand in scoala exista atatea probleme cea mai mare grija a ei este parul meu (sunt altii care au tot parul albastru dar nu fac cu ea fizica)

Problema sta in felul urmator: tu esti la mate-info? Ca numai acolo se fac 1-2 ore de engleza pe saptamana. Daca esti la mate-info e perfect justificat sa ai doua ore de fizica pe saptamana (ba chiar 3!!! eu am acum, intr-a12a , la real - mate-info 4 ore de fizica pe saptamana).

Absurditati ca ce ne-ai raportat tu cu suvita mov....se intampla in multe licee, sunt curios, ca fapt divers, unde esti acum. Dar chiar nu cred ca sfidezi in vreun fel institutia de invatamant ca ai o suvita mov (eh, daca ai parul mov si te imbraci...nu zic cum...atunci chiar e sfidator), iar daca tu zici ca iti vezi de carte, ar trebui ca directoarea sa nu aibe probleme existentiale.

Scurta vorba, vezi si tu ca poate gresesti prin atitudine, prin comportament, ceva, nu cauta sa vezi greseala numai la directoare. Totusi pana la finalul anului scolar acolo iti vei duce zilele.

Multa bafta si sper sa ajungi la un liceu in Marea Britanie sau unde vrei tu :) . Apropo, l-ai intrebat pe amicul Google de licee de arta prin GB - link la google
Fiecare are scopul lui in lumea asta nebuna.

mihai.calinescu

Uite, eu in liceu ma radeam in cap (si inca ma rad), adica eram chel si purtam haine largi, dar nici unu din profesori nu s-a legat de mine, comentau decat si faceau glume ca li se parea aiurea, dar eram olimpic la fizica si nu faceam prostii asa ca m-au lasat in pace. Ideea e sa te pui bine cu unii din ei, si aveam si eu profesori naspa, crede-ma. Si la alte clase unde nu ii aveau veneau si verzi in cap la scoala si fetele imbracate foarte tipator. Asa ca depinde si de tine pe undeva. Nu zic ca e vina ta, dar poate poti sa faci ceva sa schimbi situatia.

graethel

Citat din: gothik12 din Ianuarie 15, 2010, 10:58:58 PM
Problema sta in felul urmator: tu esti la mate-info? Ca numai acolo se fac 1-2 ore de engleza pe saptamana. Daca esti la mate-info e perfect justificat sa ai doua ore de fizica pe saptamana (ba chiar 3!!! eu am acum, intr-a12a , la real - mate-info 4 ore de fizica pe saptamana).

Gothik, scrie ca e la liceul de arta, acolo nu exista impartiri de genul mate-info si stiinte sociale.

b12mihai

Mea culpa, nu am vazut  :) Acum am observat.

CitatIdeea e sa te pui bine cu unii din ei, si aveam si eu profesori naspa, crede-ma. Si la alte clase unde nu ii aveau veneau si verzi in cap la scoala si fetele imbracate foarte tipator. Asa ca depinde si de tine pe undeva. Nu zic ca e vina ta, dar poate poti sa faci ceva sa schimbi situatia.

Asta i-am sugerat si eu, in postul meu.
Fiecare are scopul lui in lumea asta nebuna.

clau29

Am si eu o intrebare.Desi sunt la mate-info intensiv,clasa a 11-a,pasiunea mea este geografia.Insa stiu ca nu este o stiinta de viitor :(.As vrea sa stiu daca in Marea Britanie exista mai multe oportunitati in acest domeniu si daca exista o meserie cat de cat banoasa pe care sa o practic.

Adi

Geografia are mereu viitor. Sunt mai putine posturi ca pe fizica, dar are mereu viitor. Si in general intr-o tara cu populatie mai mare sunt mai multe slujbe pe aceasta meserie. Iar daca e tara mai bogata si cu traditie in stiinta, cu atat mai mult.

In plus, poate vei descoperi cu drag variatii ale domeniului la masterat si doctorat: geologie, etc.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro