Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Studii in Marea Britanie, liceu si facultate

Creat de bbb, Iunie 18, 2009, 02:11:33 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Mihnea Maftei

Dar, daca va fi posibil in continuare sa iei acel credit pentru taxele de studiu, nu va fi o catastrofa...

mihai.calinescu

Ai dreptate. Asta nu te afecteaza inainte sau in timpul studiului, dar inseamna datorii mai mari dupa absolvire, ceea ce poate insemna destul de mult in functie de ce slujba prinzi si in ce domeniu te duci. Chiar si cu taxele astea, si chiar daca cresc, £3000/an pentru o facultate buna, si chair mai mult nu e o suma mare si se merita ( e mult mai putin decat ce platesc niste prieteni din Germania la Bremen sau taxele care sunt in US de exemplu, unde fara o bursa nu te poti atinge de ele), dar consideram ca lumea trebuie sa stie ca sa poata lua o decizie informata.

rudolf

  salut,

Vreau sa va intreb Mihnea si Mihai, e greu sa obtii acest work permit? Trebuie sa trimit documentele in viitorul apropriat , ca sa caut un job in ianuarie.
  Intrebarea ar fi de fapt: sunt studenti romani la universitati din UK care au aplicat si nu au primit loc de munca? se zice in documentatie ca trebuie sa am in banca bani de 3 luni ,adica 1000?1200? sau?

     cred ca stiti mai multe decat mine,eu am venit in septembrie doar .

    multumesc ,R

rudolf

  scuze,

  am fost neatent.am vrut sa intreb: care nu aprimit DREPT DE MUNCA?

     R

mihai.calinescu

Nu trebuie sa ai in banca nimic. Daca esti student in UK, ai dreptul la permis de munca, dar nu ai voie sa muncesti mai mult de 20 ore pe saptamana in timpul anului scolar si ai voie full-time in vacanta. Din cate tin eu minte aplici la Home Office pt permis de munca si trimiti pasaportul, scrisoare de la facultate ca esti student si inca ceva parca. Scrie pe site. Dupa, astepti vreo luna sau ceva de genu asta si iti vine acasa. Apoi, ca sa muncesti trebuie sa ai National Insurance Number (in UK toata lumea are un nr d-esta, prin care angajatorul stie ce status ai, ce taxe platesti, ce taxe ai platit, etc). Tot ce trebuie sa faci ca sa obtii numaru asta este sa faci o programare si sa te duci la un job centre impreuna cu permisul de munca, pasaport si alte acte, cum ar fi legitimatia de student. Acolo o sa discute cineva cu tine si o sa faca aplicatia, iar National Insurance Number o sa tii vina peste inca o luna, dar o sa ti se dea unul temporar asa ca poti sa incepi sa muncesti de atunci. Sper ca asta te-a ajutat. Eu asa am facut. Daca nu esti student in UK si ai venit doar pt munca, atunci situatia e alta si procedura nu o stiu.

mihai.calinescu

Nu exista studenti care sa nu fi primit dreptul de munca, este lege ca o sa il primesti. Poate este diferit daca ai venit in exchange din alta tara si nu faci toate studiile aici, asta nu o stiu, dar daca ai venit pt full-time degree aici, atunci ai dreptul la permis de munca.

rudolf

  da,am venit pentru full time degree,nu am venit sa muncesc .

  deci ,atunci totul e bine.

   multumesc mult pt.ajutor Mihai

     R

mihai.calinescu


Adi

Ma bucura evolutia discutiei despre permis de munca, despre imprumuturi pentru a platii studiile, despre cum cresc taxele de scolarizare. Am promovat aceste ultime aspecte ale discutiei si pe siteul mama, adica pe prima pagina a Stiinta Azi. Sper ca si mai multi tineri sa afle de acest forum de discutie si de informatiile utile ce le ofera. Multimiri multe celor care le ofera!
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Mihnea Maftei

Despre permisul de munca: am trimis documentele si l-am primit in vreo 2 saptamani (acum vreo luna, parca).

Citat din: rudolf din Decembrie 05, 2009, 08:36:32 PM
se zice in documentatie ca trebuie sa am in banca bani de 3 luni ,adica 1000?1200? sau?
Din cate imi amintesc, se cere un extras de cont pe ultimele 3 luni (adica sa arate activitatea contului din ultimele 3 luni) pentru a arata ca ai bani de intretinere, fara a se specifica cat. Sau poti cere unei persoane care te sponsorizeaza (probabil parintii) sa iti dea o scrisoare in care sa specifice ca iti sustin financiar viata de student...

Mihnea Maftei

Mihai.calinescu si rudolf, la ce universitati studiati (daca vreti sa spuneti)?

mihai.calinescu

Eu sunt la Strathclyde (Business School), in Glasgow, fac finante si economie undergrad. Cat despre treaba cu extrasul de cont, parca a trebuit si eu sa le dau treaba asta, dar nu mai tin minte exact. Mi se pare ca trebuia sa trimit asta impreuna cu o factura cu adresa mea pe ea, ca sa ateste ca stau la domiciliul la care am zis, dar la fel, nu se specifica suma care trebuia sa o am in cont, desi sper ca ce imi aduc eu aminte cu factura sa nu fi fost pentru altceva. Probabil Mihnea stie mai bine pentru ca a aplicat mai recent. Eu am permisul meu de munca de mai bine de un an si jumatate.

rudolf

  Eu sunt la University of C.Lancashire ,la fizica

   R

Adrian Copilul Minune

Ce stiti despre Universitatea Manchester in general si la physics with astrophysics in particular ?

AndLa

salutare tuturor.am si eu o mica intrebare:Daca acum in aprilie dau examenul la engleza,acela asemanator Cambridge'ului(asa am inteles),trebuie sa mai dau si IELTS sau TOEFL(tin sa mentionez ca vreau la universitate in Marea Britanie),sau se ia in considerare examenul de engleza de la scoala?va rog sa-mi raspundeti cand de repede puteti:-s