Welcome, Guest. Please login or register.

Autor Subiect: Difracția razelor X pe cristale  (Citit de 21 ori)

calahan şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline princehansolo

• Junior
  • **
  • Mesaje postate: 155
  • Popularitate: +1/-0
Difracția razelor X pe cristale
« : Septembrie 26, 2021, 03:19:15 p.m. »
Calahan, am văzut în comentariile tale o înclinație spre matematică (nu vorbesc de limbile străine :) ). Am un fișier recomandat de Virgil și nu mă pot dumiri dacă relațiile matematice corespund cu realitatea... Nu dispun de cunoștințe matematice necesare, dar fiind un material recomandat profesorilor de liceu, aștept părerea ta despre corectitudinea celor prezentate. Ăstai-i link-ul spre fișier (sper că merge, este prima dată când fac share de fișiere prin Google Drive): https://docs.google.com/document/d/1TpqMH9xlaAEekziRc7oEZdqpxOCbPmJ2mzMlqEkFbsQ/edit
Toate-s vechi și noi sunt toate

Online calahan

• Experimentat
  • Mesaje postate: 766
  • Popularitate: +0/-229
Re: Difracția razelor X pe cristale
« Răspuns #1 : Ieri la 09:14:12 p.m. »
 princehansolo
Nu stiu de unde ai gasit dumneata ca am o inclinatie spre matematica. Eu la matematici ma descurc anevoie si doar la socoteli elementare. Pai daca aveam abilitati la matematici, poate faceam si eu o facultate de inginerie. Faptul ca nu am si eu o facultate absolvita, il deranjeaza tare pe Atanasu. El discuta doar cu universitari, nu cu ageamii fara doctorate. Impresia mea este ca dl Virgil are ceva abilitati la matematici. Documentul la care duce linkul postat de dumneata imi este interzis, caci este inchis cu lacatul. Nu am nicio idee cum se deschide. Si chiar eram curios sa vad ce spune despre difractia razelor ics pe cristale. Eu am retinut, dintrun fisier, ca in teoria lui Compton, fotonii incidenti, de frecventa mare, s-ar diviza in fotoni cu frecventa pe jumatate. Ceeace vine in contradictie cu o dogma care spune ca fotonii sunt niste entitati indestructibile si indivizibile. Dogma care este aparata hotarat de -Electron-ul nihilist.
« Ultima Modificare: Azi la 10:55:36 a.m. de calahan »