Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Vrei sa discuti si altceva?

Creat de Adi, Noiembrie 19, 2007, 11:08:24 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Krystyan

#30
Salut! Eu sunt nou pe forum si am intrat pt. ca am si eu cateva intebari despre niste subiecte "subatomice" sa le zicem si sper sa gasesc niste raspunsuri mai pe intelesul incepatorilor ca mine.Am scris aici(acest topic) pt. ca mi s-a parut ca este cel mai potrivit sa vorbesc despre asta.M-ar interesa sa aflu mai multe(de fapt foarte multe) despre undele electomagnetice despre care se vorbeste la capitolul "Cum detectam ce se intampla" de pe acest site.Mai exact as vrea sa inteleg foarte bine cum se formeaza si se transmit aceste unde si cel mai mult ma intereseaza daca se poate mari lungimea de unda a unei unde pt. ca am vazut ca se poate micsora prin intermediul unor acceleratoare de particule.Din cate am mai citi si eu pe internet am inteles ca sunt 2 campuri,electric si magnetic,perpendiculare unul pe celalat, care variaza si isi transmit reciproc energia de variatie unul celuilalt formand niste oscilatii prin care practic se deplaseaza o unda electromagnetica.Deci ca sa inchei, as vrea sa fac un apel la cei care viziteaza sau sunt inscrisi pe forum sa imi dea o idee unde pot gasi informatii atat de detaliate (daca se poate in romana) despre undele electromagnetice (ma refer la intreaga gama din spectrul electromagnetic), fotoni, cum se formeaza, cum se transmit, cum sunt alcatuite la nivelul cel mai microscopic cunoscut pana in prezent, daca omul poate,cu tehnologia actuala, sa transforme diverse unde in alte unde prin modificarea frecventei si a lungimii de unda, de exemplu tranformarea radiatiei ultraviolete sau a radiatiei x in unde radio, sa zicem.Am mai inteles ca undele din spectrul electromagnetic difera intre ele doar prin lungimea de unda.Deci,dupa parerea mea,daca se modifica lungimea de unda a unei unde putem spune ca am transformat acea unda in alt tip de unda.As vrea sa inteleg ce se intampla mai exact la contactul dinte lumina vizibila si un anumit corp solid,am inteles ca fotonii din lumina interactioneaza (nemecanic)cu electronii din atomii corpului solid nascand o energie care creaza un nou electron iar electronul atomului cu care au interactionat fotonii este eliberat (unde?).Considerand un corp opac,lumina care cade pe corp este reflectata total sau o parte din fotoni raman in corp iar altii sunt reflectati pana la ochiul uman? Cum preia lumina reflectata informatia care descrie un obiect si cum o transmite razei reflectate pana la retina ochiului? .As vrea sa stiu toate aceste lucruri si inca mult mai multe despre aceste unde electromagnetice.Ma poate indruma cineva unde sa caut? Pls.

HarapAlb

Citat din: Krystyan din Decembrie 28, 2007, 05:20:25 PM
Salut! Eu sunt nou pe forum si am intrat pt. ca am si eu cateva intebari despre niste subiecte "subatomice" sa le zicem si sper sa gasesc niste raspunsuri mai pe intelesul incepatorilor ca mine.Am scris aici(acest topic) pt. ca mi s-a parut ca este cel mai potrivit sa vorbesc despre asta.M-ar interesa sa aflu mai multe(de fapt foarte multe) despre undele electomagnetice despre care se vorbeste la capitolul "Cum detectam ce se intampla" de pe acest site.Mai exact as vrea sa inteleg foarte bine cum se formeaza si se transmit aceste unde si cel mai mult ma intereseaza daca se poate mari lungimea de unda a unei unde pt. ca am vazut ca se poate micsora prin intermediul unor acceleratoare de particule.Din cate am mai citi si eu pe internet am inteles ca sunt 2 campuri,electric si magnetic,perpendiculare unul pe celalat, care variaza si isi transmit reciproc energia de variatie unul celuilalt formand niste oscilatii prin care practic se deplaseaza o unda electromagnetica.Deci ca sa inchei, as vrea sa fac un apel la cei care viziteaza sau sunt inscrisi pe forum sa imi dea o idee unde pot gasi informatii atat de detaliate (daca se poate in romana) despre undele electromagnetice (ma refer la intreaga gama din spectrul electromagnetic), fotoni, cum se formeaza, cum se transmit, cum sunt alcatuite la nivelul cel mai microscopic cunoscut pana in prezent, daca omul poate,cu tehnologia actuala, sa transforme diverse unde in alte unde prin modificarea frecventei si a lungimii de unda, de exemplu tranformarea radiatiei ultraviolete sau a radiatiei x in unde radio, sa zicem.Am mai inteles ca undele din spectrul electromagnetic difera intre ele doar prin lungimea de unda.Deci,dupa parerea mea,daca se modifica lungimea de unda a unei unde putem spune ca am transformat acea unda in alt tip de unda.As vrea sa inteleg ce se intampla mai exact la contactul dinte lumina vizibila si un anumit corp solid,am inteles ca fotonii din lumina interactioneaza (nemecanic)cu electronii din atomii corpului solid nascand o energie care creaza un nou electron iar electronul atomului cu care au interactionat fotonii este eliberat (unde?).Considerand un corp opac,lumina care cade pe corp este reflectata total sau o parte din fotoni raman in corp iar altii sunt reflectati pana la ochiul uman? Cum preia lumina reflectata informatia care descrie un obiect si cum o transmite razei reflectate pana la retina ochiului? .As vrea sa stiu toate aceste lucruri si inca mult mai multe despre aceste unde electromagnetice.Ma poate indruma cineva unde sa caut? Pls.

Krystyan, bine ai venit pe forum!

Incerc sa raspund pe scurt intrebarilor tale, insa ar fi bine sa deschizi cate un topic de fiecare data cand vrei sa afli ceva. Astfel, discutia va fi mai usor de urmarit.

Privind undele electromagnetice sunt multe lucruri de povestit. Inteleg ca nu cunosti aproape nimic despre ele ci doar ai auzit/citit despre anumite fenomene in care sunt implicate undele electromagnetice. Pentru inceput ar trebui sa te familiarizezi cu notiunile. Partea neplacuta este ca nu s-au mai scris/tradus carti de stiinta in limba romana aproape deloc dupa 1989, de aceea iti recomand sa incepi cu un manual de liceu (clasa a XI-a sau a XII-a). Alta solutie ar fi citesti ceea ce exista deja pe internet in limba romana http://www.google.ro/search?hl=ro&q=unde+electromagnetice&btnG=C%C4%83utare+Google&meta=lr%3Dlang_ro chiar daca unele lucruri nu sunt corect prezentate, important este sa te familiarizezi cu notinunile.

In aticariate mai gasesti carti de fizica.

Raspunsuri la intrebarile tehnice:

1) este posibila schimbarea lungimii de unda (corect spus este vorba de frecventa undei; lungimea de unda se poate modifica cand unda trece dintr-un mediu in altul dar frecventa sa nu se schimba). Procesele astea de conversie sunt fenomene neliniare si au loc in anumite materiale, denumite cristale neliniare. Conversia poate sa mareasca sau sa micsoreze frecventa undei.

2) cand fotonii interactioneaza cu un atom (ce poate fi al unui corp solid sau nu) se pot intampla o groaza de fenomene depinzand de energia/frecventa si de numarul fotonilor. In continuare citez cateva din cele mai cunoscute efecte:
             (a) efectul fotoelectric (absortie): energia fotonului este absorbita de un electron si devine liber (nu mai este legat de nucleu);
             (b) efectul Compton (imprastiere inelastica): fotonii sunt imprastiati datorita ciconirii cu electronii aproape liberi (in unele corpuri solide), in urma ciconirii fotonii pierd o parte din energie;
             (c) efectul Thomson (imprastiere elastica): fotonii isi pastreaza energia initiala, insa datorita ciocnirii cu electronii atomilor isi schimba directia de propagare (efectul Thomson se explica culoarea albastra a cerului);
             (d) producerea de perechi particula-antiparticula (in engleza, pair production): are loc in campul electric al nucleului cand fotonul are o energie cel putin egala cu suma maselor de repaus a particulelor produse;
             (e) efecte neliniare: imprastierea Raman (fotonii incidenti sunt absorbiti, iar apoi se emit alti fotoni de energii diferite)

3) lumina reflectata preia informatie despre un obiect in functie de procesul care are loc (exemplele a-e). Informatia este purtata de energia fotonului si/sau de faza acestuia. Ochiul uman nu este sensibil la toate schimbarile de energie ale fotonilor, iar faza fotonilor nu o putem percepe. Fenomenul de preluare de informatie si apoi analizarea ei se numeste spectroscopie si este utilizat pe scara larga. In loc de fotoni se pot utiliza si alte particule, de ex. neutroni, electroni.

Adi

Kyrstian, bine ai venit pe forumul nostru! Te incurajam sa mai pui intrebari! HarapAlb, multumesc mult pentru raspunsurile tale prompte si detaliate. Speram ca sa trezim intresul si sa ghidam pasi ai cat mai multor tineri si de ce nu, nu numai tineri! La multi ani pe 2008 si la o colaborare cat mai fructuoasa cu noi toti!

Adi Buzatu
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

T1000_Android

Bunaseara Domnilor!Ma intrbam si eu daca stiti cumva cum se transforma gradele Farenheit in Celsius in Kelvin si toate combinatiile posibile intr ele?

cipi604

Tc = (5/9)*(Tf-32); Tf = (9/5)*Tc+32

Tc = Tk - 273.15 ; Tk = Tc + 273.15

unde Tc = temperatura in grade Celsius, Tf = temperatura in grade Fahrenheit  si Tk in Kelvin

Temari

Eu am o alta intrebare...de ce se vorbeste cam peste tot pe forumul asta numai despre fizica? ^^'

Adi

Buna intrebare. Pentru ca majoritatea celor ce suntem activi suntem studenti la fizica. Dar discutam si alte lucruri ce tin de stiinta, tehnologie, filosofie, educatie. Propune subiecte si vom discuta. Odata cu provocarile stiintei, am creat topicuri si pe biologie, si pe educatie si asa mai departe. Hai sa discutam despre orice consideri ca e util! Daca consideram si noi, desigur :).

Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Mihnea Maftei

#37
O frumoasa traducere de Adrian G. Sahlean din romana in engleza a poeziei "Luceafarul" (gratis doar o parte din poezie):

http://users.rcn.com/luceafarul/translators_lu.html

Mie mi-a placut mult traducerea asta in engleza acum ceva timp, cand am gasit-o, si v-o impartasesc.

valangjed

Krystyan,asa cum a spus si Harap Alb,incearca intai sa inveti fizica de clasa XI si XII,dupa aceea iti recomand C. Mocanu "Teoria campului electromagnetic"(nu cred ca o gasesti in librarii,incearca la anticariate sau biblioteci).In ce priveste schimbarea frecventei   undelor electromagnetice,pe langa metodele prezentate de Harap Alb,acest lucru se mai poate realiza si cu dispozitive electronice(fotodiode,fototranzistori,diode laser,diode in infrarosu) care convertesc radiatia vizibila,infrarosie,etc. in unde electromagnetice de frecventa mai joasa(unde radio).Un alt exemplu ar fi receiverele tv care convertesc frecvente de ordinul zecilor de GHz in frecvente de ordinul sutelor de Mhz(poti gasi in librarii carti despre transmisia semnalelor analogice si digitale).Iti mai recomand C. Vlaicu "Transmisii prin fibre optice",unde sunt si explicatii mai pe intelesul incepatorilor in domeniu.Mai poti cauta pe Wikipedia(dai cautare pe unde electromagnetice,J.C.Maxwell sau alte notiuni pe care nu leintelegi,dar asta banuiesc ca stii deja).
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.