Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Eu cu cine votez la Alegerile UE din 7 iunie ?

Creat de Electron, Mai 30, 2009, 06:26:00 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Adi

Citat din: graethel din Mai 31, 2009, 12:35:47 AM
@Mihnea: Chestiunea care uneori ma face sa ma intreb ce relevanta are votul cetateanului este faptul ca dupa alegerile uninominale s-a creat o alianta intre PDL si PSD, ceea ce mi s-a parut dezgustator.

Si Germania a avut (si are) o uniune de interes national. Asta nu inseamna neaparat ca e bine ca s-a facut la noi, voiam doar sa pun lucrurile in perspectiva.

PSD e de stanga, PNL e de dreapta, PRM e extremist si UDMR este al minoritatii maghiare. Dar cum e PDL? Asta nu e clar romanilor si nici mie. A originat din stanga, s-a pretins de dreapta, dar se comporta cam de centru. Voua cum vi se pare? (Intrebarea are rolul nu de a educa/informa despre alegerile din Romania) ca si doctrine stanga/dreapta. Din pacate in Romania nici acestea nu sunt bine respectate.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

123

Probabil in Germania alianta stanga-dreapta s-a facut din interes national. In Romania insa, eu cred ca au primat alte interese. Nici macar nu putem vorbi de o alianta intre un partid de stanga si unul de dreapta. PD-L nu are o doctrina clara. Democrat-liberalii s-au straduit doar sa ocupe locul lasat liber de taranisti (si in parte au reusit), fara a avea vreo legatura cu doctrinele de dreapta. Ei sunt mai mult populisti decat populari.

Adi

Excelent rezumat, asa vad si eu lucrurile. Concluzia e ca PDL nu are pozitie de stanga-dreapta-centru clara.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

valangjed

P.D.L se declara un partid de centru-dreapta.Eu ma indoiesc de treaba asta.In Romania nu exista decat partide de stanga(daca ne-am nascut in comunism asta e).Nu am vazut o doctrina de dreapta nici macar la P.N.L.

Nu am votat din considerente tehnice,dar testul mi-a dat un rezultat f. bun(nu as vota niciodata cu P.R.M)
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.