Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Eu cu cine votez la Alegerile UE din 7 iunie ?

Creat de Electron, Mai 30, 2009, 06:26:00 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Electron

Salutari,

Am gasit pe net o pagina tare interesanta: pe baza unor intrebari (40 mai exact) despre functionarea si politicile UE, si a raspunsurilor date, se indica ce ideologie politica este mai aproape de cea a respondentului.

http://www.testvot.eu/survey.aspx

Mi se pare un foarte bun inceput in a cunoaste problematica, si a merge la vot informat.

Vi se pare o idee buna? Utila? Depasita? Gresita?

Trebuie votat pe baza de carisma, de placere, de preferinte legare de oamenii de pe lista, sau pe baza ideologiei lor?

Comentariile sunt desigur binevenite.

e-

PS: A nu se posta aici rezultatul dat de site-ul sus-numit, in cazul in care raspundeti la cele 40 intrebari, nici intentia de vot. Nu e o dezbatere politica, ci epistemologica.
Don't believe everything you think.

Adi

Am facut testul si mi-a iesit exact partidul cu care as vota. Cred ca ideea testului este foarte buna, precum si realizarea tehnica si grafica. Este al doilea exemplu de chestionar deja exstient pe piata romaneasca, cand eu credeam ca sunt pionier prin realizarea unuia in viitor la Stiinta Azi :D. Presupun ca ei au intervievat partidele pe aceste probleme si apoi au vazut unde sunt mai multe asemanatori intre dorintele tale si ale partidelor. Mi se pare necesar si util pentru a merge la vot informat.

Mersi, Electron.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

graethel

Super tare. Eu oricum nu cred ca voi vota, dar am fost surprinsa de ce rezultat mi-a iesit la chestionar.

Adi

Citat din: graethel din Mai 30, 2009, 07:01:34 PM
Super tare. Eu oricum nu cred ca voi vota, dar am fost surprinsa de ce rezultat mi-a iesit la chestionar.

Deci nu a iesit partidul cu care ai fi votat daca ai fi mers la vot? Mie mi-a iesit exact acel partid.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

graethel

Eu cred ca din pacate in orice campanie electorala, din orice tara, se incearca mai degraba atragerea de voturi incercand sa se atinga o coarda sensibila a alegatorului. In acest chestionar apar termeni precum Parlament european, Consiliu european. Eu stiu in mare cu ce se ocupa fiecare pentru ca am avut ocazia sa fac un curs despre UE. Din pacate, majoritatii care voteaza nu ii e prea clar nici macar cu ce se ocupa UE, care ii e rolul.

Am vazut niste clipuri cu campaniile electorale pentru Europarlamentare ale lui Elena Basescu si Theodor Stolojan. Cel al lui Stolojan era extrem de lacrimogen, zicea ceva despre faptul ca trebuie sa fim de partea pamantului patriei care nu ne-a tradat niciodata.

Nu stiu cata lume din Romania stie care sunt problemele cu care se preocupa acum Uniunea, care e rolul unui europarlamentar. Nu stiu care e situatia in alte tari. Votul europarlamentarilor este un lucru relativ nou si oarecum vitreg, mai ales pentru omul care e preocupat doar de ce se intampla la el in tara, indiferent ca e vorba de un roman, de un francez sau de un neamt. Mi se pare ca aceasta votare e cea la care te prezinti cel mai dezinformat si votezi un nume de partid din reflex, probabil. Nu stiu care mai e programa scolara de liceu, dar eu as introduce in curiculumul orei de educatie civica 4-5 ore despre UE, despre organismele UE, despre ce e aia vot majoritar si ce e aia vot unanim si asa mai departe.

@Adi: Nu, mi-a iesit un partid cu care nu as vota poate niciodata.   

Electron

Citat din: graethel din Mai 30, 2009, 07:16:28 PM
Mi se pare ca aceasta votare e cea la care te prezinti cel mai dezinformat si votezi un nume de partid din reflex, probabil.
Doar informarea, educatia, poate remedia acest aspect. De asta am postat despre acest site. ;)

CitatNu stiu care mai e programa scolara de liceu, dar eu as introduce in curiculumul orei de educatie civica 4-5 ore despre UE, despre organismele UE, despre ce e aia vot majoritar si ce e aia vot unanim si asa mai departe.
Si eu as sustine o astfel de initiativa. E absoluti ridicol sa votezi fara sa stii de ce o faci si ce efect poate avea votul tau, nu doar la europarlamentare, dar in general. :)

e-
Don't believe everything you think.

Adi

De acord cu Flavia si cu Electron. Eu am avut ocazia sa studiez in Franta si atunci am avut la sfarsit de anul 2 doua saptamani de ore doar despre UE: istoria ei, industria in UE, sistemul financiar mondial si UE, politica regionala. Apoi am mai citit singur. Trebuie ca societatile sa aiba cetateni informati. Din pacate, majoritatea sunt idolenti si lenesi. De aceea e bine ca noi cei activi sa le oferim metode cat mai usoare prin care sa se educe si cunoasca, precum este linkul oferit de Electron.

Dar da, fiecare din noi trebuie sa stie care sunt instituiile europene, ce rol au ele. Asa cum trebuie sa stie si pe cele ale statului roman. Precum ar trebui sa stie si diferenta intre stanga si dreapta economica sau sociala. Este incredibil cati romani nu stiu ca PSD e de stanga si PNL de dreapta ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

123

Mie partidul cu care as vota mi-a iesit al doilea, insa partidul cu care NU as vota a iesit pe ultimul loc. Mi se pare destul de credibil testul.

Adi

Conceptul este bun. Ca sa fie testul valid, trebuie ca partidele respective sa fi raspuns conform doctrinei lor, iar cititorul sa fi stiut deja doctrina partidelor si sa le fi putut valida el intai. Astfel poate verifica testul singur.

Mie mi-a iesit intreaga ordine a partidelor cea cu care as vota, de la primul la al cincelea.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Mihnea Maftei

Si mie mi-a iesit rezultatul corect la testul acela.

Nu votez.

Electron

Citat din: Mihnea din Mai 30, 2009, 10:30:40 PM
Nu votez.
Pot sa te intreb de ce nu votezi? Nu ai varsta necesara, sau refuzi sa votezi pur si simplu?

e-
Don't believe everything you think.

Adi

Eu am votat mereu, dar pe 7 iunie pentru prima data in viata mea nu voi vota, pentru ca voi fi la o conferinta intr-un oras unde nu e consulat romanesc ... Dar am urmarit stirile, optiunile partidelor si am o opinie formata si o intentie de vot.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

graethel

Nici eu nu cred ca voi vota. In Elvetia se organizeaza sectii de votare numai in Berna si in Geneva. Daca s-ar organiza in Zürich as vota, dar sa merg pana in Berna e relativ scump si sa merg de una singura e cam naspa. Deocamdata incerc sa imi gasesc companie. Daca gasesc, atunci voi merge.

Mihnea Maftei

#13
Citat din: Electron din Mai 30, 2009, 10:42:46 PM
Citat din: Mihnea din Mai 30, 2009, 10:30:40 PM
Nu votez.
Pot sa te intreb de ce nu votezi? Nu ai varsta necesara, sau refuzi sa votezi pur si simplu?

e-

Am fost dezamagit de cele 2 partide cu care as fi putut vota (PNL si PDL). Si pentru ca in toate partidele sunt multi corupti etc., nici nu prea ma mai intereseaza. Am varsta necesara. Nu stiu exact unde as fi putut vota in Marea Britanie. Chiar daca as fi dorit sa votez, nu as fi facut-o daca ar fi trebuit sa merg de unul singur in alt oras.

Dar lumea in general trebuie sa participe la viata politica. Cel mai rau e ca, desi noi stam aici pe forum si discutam despre luna si stele (despre stiinta), majoritatea oamenilor din Romania sunt de joasa calitate si nu cred ca voteaza cu o viziune clara in minte. Trebuie educatie.

Ar fi bine sa voteze cat mai multa lume educata, inclusiv eu. Dar asta nu e o prioritate pentru mine. Nu zic cu inversunare. Pur si simplu asa e.

later edit: Cred ca o sa votez pentru presedintie cu Radu Duda.

later edit: Acum mi-am amintit: mi se pare ca as fi putut vota pentru Parlamentul European pentru candidati din Marea Britanie. Parca trebuia sa completez un formular primit prin posta daca voiam sa fac asta cand vor fi alegerile. In fine...

later edit: A... E buna initiativa ta cu topicul acesta si cu acel link, Electron.

graethel

@Mihnea: Chestiunea care uneori ma face sa ma intreb ce relevanta are votul cetateanului este faptul ca dupa alegerile uninominale s-a creat o alianta intre PDL si PSD, ceea ce mi s-a parut dezgustator.