Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

am nevoie de o rezolvare pt maine la scoala pls

Creat de mauss, Mai 26, 2009, 12:34:57 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

mauss

(m2) a + (miu) (m2) g= (m1) a + (miu) (m1) g

Mihnea Maftei

Ai gresit ceva.
Si te-am rugat sa scrii pe a1 si pe a2 (a1=a2=a, dar am notat asa pentru claritate).

a2 = (forta care actioneaza asupra lui m2) / (m2)
Adica, a2 = [T - (miu)(m2)g] / (m2).  Intelegi de ce e asa?

Acum scrie, la fel, a1 in functie de F, T, miu, m1 si g. Pentru a face asta, fa un desen nou in care reprezinti doar fortele care actioneaza asupra lui m1.

mauss


Mihnea Maftei

#18
:) Ai gresit.
Asupra lui m1 actioneaza pe directie orizontala F (forta al carei maxim ti se cere), T si forta de frecare (miu)(m2)g. Vezi in ce sens actioneaza fiecare si scrie "(a1) = ...".

Aici urmeaza o convorbire intre mine si mauss pe Messenger si apoi urmatoarea lui postare:

mauss

a1 = [F + (miu) (m1)g] / (m1)

Mihnea Maftei

Forta de frecare este in sensul opus fortei cu care tragi.

In plus, si tensiunea actioneaza asupra lui m1 (spre dreapta in ultimul tau desen). Nu ai inclus tensiunea in forumula ta.

mauss

a1=[F-t-(miu*m1*g) ] /m1 = a2 = [T - (miu)(m2)g] / (m2)

Mihnea Maftei

Super. Acum, rezulta ca  [F-t-(miu*m1*g) ] /m1 = [T - (miu)(m2)g] / (m2)

Trebuie sa inmultesti partea din stanga si partea din dreapta cu (m1)(m2). Sau, daca vrei, produsul mejilor = produsul extremilor.

Apoi faci calculele, o sa vezi ca miu o sa dispara si o sa afli F (care este maxima daca calculezi cu tensiunea maxima, adica Tm).

Mihnea Maftei

Sper ca "T" si "t" sunt acelasi lucru in formula ta.

b12mihai

Citat
2) Cum tragi de primul corp? Cu mana sau printr-un alt fir inextensibil? Caci conteaza Cheesy.

Mihnea, ai dreptate, am zis o prostie. Fie ca tragi cu mana sau cu un fir tot cu forta F (sau Fm) tragi. Mi-am dat seama acum recitind, imi cer scuze pentru lipsa de atentie (invatam omul prostii :-[ )

Interesant mod de rezolvare, eu ma gandisem ca avand un sistem cu 2 ecuatii si 3 necunoscute mai trebuie gasita inca o ecuatie (nu prea mi-am dat seama care ar putea fi a 3-a ecuatie care sa implice cele 3 necunoscute ale mele - F, a, miu asa ca am luat-o si eu pe calea asta).
Fiecare are scopul lui in lumea asta nebuna.

Mihnea Maftei

Nu e problema, Mihai B. Oricine greseste.

Pot exista mai multe metode de rezolvare.

Mihnea Maftei

#26
Dupa indelungi discutii pe Messenger cu mauss, a reusit sa ajunga de la relatia  [F-t-(miu*m1*g) ] /m1 = [T - (miu)(m2)g] / (m2), unde ramasesem, la solutia problemei   F = [T(m1+m2)]/m2.

Cu acordul lui, am atasat lunga discutie de pe Messenger, pentru cazul in care va intereseaza.

Adi

Ma bucur sa vad ca tot mai multi tineri apeleaza la noi sa ii ajutam cu probleme. Cred tot si tot mai mult ca o sectiune de probleme rezolvate model este necesara. Mai ales ca in Romania multi profesori sunt slabi pregatiti si culegeri foarte bune puse pe net nu sunt.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

mauss

macar asa, imi mai amintesc si eu matematica, profa a zis ca e bine si  relatia aia dar a zis ca mergea s-o fac si cu sistem

E foarte bun forumul acesta, tineti-o tot asa. Si ms mult.

Adi

Ne bucuram ca iti place. Adu si pe prietenii tai la noi pe forum!
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro